BÜLENT SAYLAM

Türkmen Köyü eski muhtarı Hakkı Yilber, Türkmen, Gündüzler ve Keşan Belediyesi sınırları içinde 30 adet hazineye ait 30 adet taşınmazın kira ihalelerinin 1 ve 30 Kasım 2022 tarihleri arasında yapılacağını söyledi.

Yilber, konu ilgili olarak, “Türkmen köyümüzde geçimini bamya yetiştirerek toplayarak gözümüz gibi baktığımız göz nurumuz ürünümüz olan bamyamızı artık ekememekten korkuyoruz.” dedi.

Köylü milletin efendisidir

Hakkı Yilber, bu topraklarda yüzyıllardır olduklarını hatırlatarak, açıklamasında şunlara yer verdi: “Yüzyıllardan beri birlikte beraber yaşadığımız atalarımızı gömdüğümüz çocuklarımızı büyüttüğümüz, havasını nefesini soluduğumuz Türkmen köyümüzde geçimini bamya yetiştirerek toplayarak gözümüz gibi baktığımız göz nurumuz ürünümüz olan bamyamızı artık ekememekten korkuyoruz. Hayvanlarımız, tarlalarımız, sürecek dikecek ekecek toprağımız olmadığından icarların maliyetini karşılayamıyoruz. Hatta ve hatta icar yeri bile bulamıyoruz. Köyümüzde bulunan hazine arazilerinin 1 Kasım’da askıya çıkıp 30 Kasım’da ihalesi yapılacaktır. Bu ihalesi yapılacak hazine yerlerinin üretebilmek çalışabilmek ülke ekonomisine katkıda bulunmak için köyümüzde yaşayan topraksız vatandaşlarımıza dağıtılmasını kiralanmasını bekliyorduk. Ancak, bize gelen bilgilendirme evraklarında 30 Kasım’da Türkiye genelindeki bütün kooperatiflerin ihaleye katılabileceğini belirtiyor. Bu konuyu Edirne Valimiz başkanlığında yapılan roman il koordinasyon toplantısında gündeme getiren federasyon başkanımız sayın Fahrettin Savcı, konuya duyarsız kalmayıp biz topraksız köylüleri dinlemek üzere sayın vali yardımcısı il çevre şehircilik müdürü tarım ilçe müdürüne talimat veren sayın Edirne Valimiz Hüseyin Kürşat Kırbıyık büyüğümüze teşekkür ederiz. Sayın valimizin güçlüden yana değil, haklıdan yana olduğunu mazlumların gariplerin yanında olduğunu biliyoruz. Rabbim valimizden razı olsun. Biz Yemen'de Çanakkale'de, Çaldıran’da bu topraklar için birlikte şehit olan birlikte gazi olanlarız. Allah birliğimizi beraberliğimizi daim eylesin inşallah, ne mutlu Türküm diyene!”