ERDOĞAN DEMİR

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'e yazılı soru önergesi veren Yontar, AK Parti ve Cumhur İttifakı'nın Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Cüneyt Yüksel'in Çorlu'da lise öğrencilerine yönelik seçim propagandası yapmasını sorguladı.

CHP'li Vekil, Çorlu İlçe Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Erdoğan'ın da eşlik ettiği bu ziyaretlerde, liseli öğrencilere "internet kartı" dağıtıldığını belirtti. Yüksel'in sosyal medya hesabından bu kartların "hediye" olarak verildiğini ve ziyaretin amacının "gençlere iyi dersler dilemek" olduğunu iddia ettiğini ifade eden Yontar, "Bu yapılanlar etik değildir. Bilim yuvaları olarak kabul ettiğimiz okullarımız, iktidarın reklam alanına dönüştürülmüştür" dedi.

Yontar, soru önergesinde şu sorulara yer verdi: “Bir Büyükşehir Belediye Başkan adayının okullara giderek parti propagandası yapması etik midir?

Devlet Memurları Kanunu'na göre siyaset yapması yasak olan bir İlçe Milli Eğitim Müdürü'nün, siyasi propaganda faaliyetlerine eşlik etmesi hususunda idari soruşturma açılacak mıdır?

Okullarımız iktidarın reklam alanı mı olmuştur?

Diğer partilerden aday olan Belediye Başkan adaylarına benzer izinler verilecek midir?

Cumhur İttifakının bileşenlerinin okul içinde çorba ve yemek dağıtması, adaletli bir yönetim açısından diğer siyasi partilere, sivil toplum kuruluşlarına ve odalara benzer hakların tanınması gerekliliğini ortaya koymaktadır.

Bir öğün yemeğin tüm öğrencilerin hakkı olduğu ve bu ihtiyacın bakanlık tarafından karşılanması gerektiği düşünüldüğünde, bu tür uygulamalara izin verilmesi ne kadar doğrudur?

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, bu sorularla Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu konuda nasıl bir tutum sergileyeceğini merak ediyor ve adil bir yaklaşım bekliyor. Okulların eğitim ve bilim yuvası olarak kalmaları gerektiğini vurgulayan Yontar, siyasi faaliyetlerin eğitim alanlarının dışında tutulması gerektiğini belirtiyor. Bu durumun, eğitimin tarafsız ve siyaset üstü bir alan olarak korunması açısından büyük önem taşıdığını ifade ediyor.”