Yüzey altı damla sulama uygulamalarının önemine dikkat çekildi

Yekta Baydar Ortaokulu mezuniyet töreni gerçekleştirildi Yekta Baydar Ortaokulu mezuniyet töreni gerçekleştirildi

BÜLENT SAYLAM

Kur Sulama Sistemleri yetkilisi Ziraat Mühendisi H. Çağrı Çelik, buğday, arpa, yulaf, çavdar, yonca, mısır ve benzeri yem bitkilerinde sulama, besleme ve enerjinin sağlıklı gerçekleşmesi adına yüzey altı damla sulama uygulamalarına dikkat çekti.

Çelik, buğday, arpa, yulaf, çavdar, yonca, mısır ve benzeri yem bitkilerinde sulama, besleme ve enerjinin geniş su geçiş yolu yeni nesil filtrasyon teknoloji sahibi, optimum performans sağlayan yüzey altı damla sulama uygulamalarının son derece önemli olduğunu vurguladı. Yüzey altı damla sulama uygulamalarının; homojen sulama, besleme, enerji, tarla içi makine, traktör trafik tasarrufu, iyi bir kök gelişimi, kardeşlenme, pas gibi nemi seven hastalık görülme oranlarında azalma, yüksek verim, dane kalitesi ve daha fazlasını sağladığına da dikkat çeken H.Çağrı Çelik, Dünyada su kaynaklarının giderek tükenmesi tatlı su kaynaklarının yüzde 70’ini kullanan tarım sektörü için su tasarrufunu kaçınılmaz kılıyor. Türkiye’de modern sulama yöntemlerinin en yenisi olan toprak altı damla sulama sağladığı su, enerji ve işçilik maliyeti tasarrufu gibi avantajlarla son yıllarda öne çıkıyor.” dedi.

“BİTKİLER İÇİN UYGUN KOŞULLARDA DOĞRU ZAMAN VE ENERJİ İLE YETERLİ MİKTARDA ETKİLİ KÖK BÖLGESİNE ULAŞMASINI SAĞLAR”

Sulamayı zorlaştıran arazi yapısı, kötü iklim koşulları, yetersiz su havzası gibi olumsuzlukları ortadan kaldıran toprak altı damla sulama sisteminde, toprağa entegre edilen borular aracılığıyla su ve gübrenin damlalar halinde direkt bitkinin köküne ulaştığını kaydeden Çelik, “Aynı zamanda işçilik maliyetlerini düşürüyor, tarla içinde makine kullanımını azaltıyor, su ve besin maddelerinin etkin kullanılmasını sağlıyor. Yüzey altı damla sulama evlatlık değil, sizlerin özel ortağı ve hakkını teslim edin. Yüzey altı damla sulama uygulamaları su ve besinlerin bitkiler için uygun koşullarda doğru zaman ve enerji ile yeterli miktarda etkili kök bölgesine ulaşmasını sağlar.” diye konuştu.

Editör: BÜLENT SAYLAM