MEHMET AYTAÇ

Türkiye’nin dört bir tarafında örgütlenen yardım faaliyetlerine Keşan Görsel Sanatlar ve Kültürel Araştırmalar Dermeği de (ZERLANİS) sessiz kalmadı.

Depremin hemen ardından ZERLANİS üyeleri tarafından oluşturulan Acil Yardım Ekibi, 2 haftalık süreçte birçok yardım faaliyeti gerçekleştirdi. ZERLANİS Başkanı Aydın Yıldırım, gazetemize açıklamalarda bulundu.

“GÖNÜLLÜ EKİBİ OLUŞTURDUK”

Aydın Yıldırım, şu bilgileri verdi: “Depremin ardından tiyatro ekibimizdeki gençlerle bir araya geldik. Çalışmalara aktif olarak katılan 15 ZERLANİS üyesi üzerinden bir WhatsApp grubu oluşturduk. Grup kısa sürede 100 kişiyi aştı. 2 haftalık süreçte 17 depremzede ailenin evine Keşan halkından toplanan beyaz eşyasından halı ve koltuk takımına, kıyafetten temizlik ürünlerine ve gıda paketlerine kadar bir evin ihtiyacı olacak her türlü eşyayı ulaştırdık.  Bu süreçte Keşan halkının yardım için nasıl canla başla mücadele ettiğini görmek bizi hem gururlandırdı hem de mutlu etti. Bu süreçte Emekli Öğretmenler Derneği, KİSEV, Eğitim – Sen gibi gruplarla istişare halinde çalıştık. Keşan’da takriben 150’in üzerinde kayıtlı aile varken ilçemize 120’ye yakın da depremzede öğrenci geldi. Bu öğrencilerin tamamıyla İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ilgilenirken, Keşan’da görev yapan 21 Psikolojik Danışman tek tek öğrencilerimizi ziyaret etti. Öğrencilerin tüm eğitim araçları Milli Eğitim tarafında karşılanırken Keşan’da bu süreçte kalmayı planlayan ailelerin çocuklarının okullara kayıtları sağlandı. Bizler de gençlik alanında çalışan bir sivil toplum örgütü olarak çocuklarımızın eğitim-öğretim sürecini takip edip destek sağlamaya çalışacağız.”

DAYANIŞMA GÜÇLENDİRİR”

Aydın Yıldırım, açıklamasını şöyle tamamladı: “Üniversitelerin kapanmasıyla Keşan’a geri dönmek zorunda kalan Keşanlı üniversite öğrencilerine de bir çağrı yaparak sanat ve gönüllük çalışmalarına katılmaya davet ettik. Çok umut verici geri dönüşler aldık. ZERLANİS olarak üretim ve yardım faaliyetlerimize devam edeceğiz. Bu felaketin yarattığı enkazın, acının ve yaraların üstesinden hep beraber geleceğiz. Biz ZERLANİS olarak inanıyoruz ki, dayanışma güçlendirir, dayanışma yaşatır.”