Şimşek: “Bir oy bile kaybedecek lüksümüz yok. Tüm aday adayı arkadaşlarımız CHP iktidarı için mücadele etmeli”

MEHMET AYTAÇ

“EKONOMİ KARAYA VURDU, SİYASET DİBE VURDU”

Gazetemiz Editörü Mehmet Aytaç ile görüşen ve sorularını yanıtlayan Şadan Şimşek, CHP’nin 1992’den beri kurucu üyesi olduğunu belirterek; “Partimiz 1980’den sonra tekrar açıldığında 92 yılındaki kurucu üyelerindeniz. Bir dönem milletvekilliği yaptım. Yörenin sorunlarına hakimiz” dedi.

AK Parti’nin 20 yıldan beri ülkeyi yöneten yönettiğini ifade eden Şimşek, “AK Parti’nin gitme zamanı geldi ve 14 Mayıs’ta halkın iktidarını kuracağımıza inanıyoruz. Ülkemizi 20 yıldan beri sosyal ve ekonomik anlamda getirdiği nokta da ortada. Şu anda halkımızın ekonomik olarak içinde bulunduğu durumda, emeklimiz, işçimiz, memurumuz, herkes bir geçim derdinde. Fiyatlarda durdurulamayan artışlar var. Maliyetler üst düzeyde. Dolar inse de fiyatlar inmiyor. Esnafımız aldığı ürünü tekrar yerine koyma sıkıntısı yaşıyorlar. Esnafın gelecek kaygısı var. Tüm insanlarımızın ve özellikle gençlerimizin de gelecek kaygıları var. Şu anda genç beyin göçü var. Her şeyden öte insanlarımızın şu anda siyasete ve siyasetçiye güveni kalmadı. Ekonomi karaya vurdu, siyaset de dibe vurdu” 

“14 MAYIS’TA HEM ÇİFTÇİ BAYRAMI HEM DE HALK BAYRAMI KUTLAYACAĞIZ

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni eleştiren Şimşek, şu açıklamayı yaptı: “Şu anda Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi var. Bu sistem maalesef güvenilir bir sistem değil. Cumhurbaşkanı aynı zamanda bir siyasi partinin genel başkanı olabiliyor. Tabi iki taraflı bir makam olunca da ister istemez yasama yetkisi de elinde oluyor. Ama bir denetleme yetkisi de var. Sayıştay’ı yap-boz haline getiriyorlar. Devlet Planlama Teşkilatı şu anda ortada yok. Milli Eğitim Bakanlığı’nda, Talim Terbiye Kurullarını ortadan kaldırdılar. Şu anda eğitim, sağlık, hak, hukuk ve adalet yönünden olumsuzluklar yaşıyoruz. 2023 yılında ben inanıyorum ki 14 Mayıs’ta hem çiftçi bayramı hem de halk bayramını kutlayacağız. Bizim buradaki amacımız gerçekten hak eden insanlar gelsin. Bu işe dur desinler. Cumhurbaşkanlığında adayımız, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’dur. Amacımız Cumhuriyet Halk Partililer olarak önseçim de olsa atama da olsa gerçekten halkın gönlünde olan, bir oy da olsa fazla alacak adaylara ihtiyacımız var. Aday arkadaşlarımızın gücünü halktan alan kişiler olması lazım. Hepimizin amacı hizmet olmalı. Halkımızın gelecek ile ilgili kaygıları var. İnsanlarımızın gerçekten geçim ile ilgili sıkıntıları var.” 

“KEŞAN’IN KÖYLERİNDEN GÖÇ EDEN 1000 HANEYİ GERİ GETİRMEK İSTİYORUZ”

Keşan için hazırladığı projelerden de bahseden Şimşek, köylerden büyükşehirlere yaşanan göçü tersine çevirmeyi amaçladıklarını kaydetti. Şimşek, şunları söyledi: “Keşan’ımızda projelerimiz hazır. 3-4 bin kişiye iş imkânı sağlayacak yatırım teşvik uygulamaları ile bizim zamanımızda başlattığımız OSB var. Bu OSB’nin içine Teknokent’i de koyabiliriz. Trakya 2025, Edirne 2025 projeleri var. Turizm ile ilgili projelerimiz var. Erikli’den Enez’e kadar tamamen turzim bölgesi olarak değerlendirmeliyiz. Her köy ve bölgeye farklı projelerimiz hazır. Amacımız bu projelerle göçleri geri döndürmek. Köylerimizden özellikle İstanbul’a göç etmiş 1000 haneyi, kırsal kalkınma projeleriyle geri döndürmeyi amaçlıyoruz. Köy okullarını yeniden açmalıyız. Parti programımızda da yer alan ziraat mühendislerini köylerde istihdam etmek. Tarımda da iklim değişikliğine bağlı olarak değişimler öngörüyoruz.”

“ADAYLARIMIZIN HER BİRİ ÇOK DEĞERLİ”

Şimşek, yaşanan iklim değişikliğine karşı bölgenin de hazır olamsı gerektiğini vurgulayarak; “Karasal iklimden Akdeniz iklimine geçiyoruz. Şu an da bölgemizde yetişen buğday ve ayçiçeği yerine turunçgiller yetişmeye başlayacak.  Bunlara hazırlıklı olmamız gerekiyor. Vahşi sulamayı artık terk etmeliyiz. Yer altından su çekmek için açılan kuyular 300-400 metreye ulaştı. Yer altı sularımız da tükeniyor. Kapalı devre sulama sistemleri ve damla sulama sistemlerinin yaygınlaşması gerekiyor. Mera ıslahlarına yönelip süt ve esi hayvancılığının geliştirilmesi için projelerimizin hepsi hazır. Yöreyi çok iyi tanımak gerekiyor ve bu yörelerin farklı özelliklerine göre tarımsal ya da hayvansal üretim modelleri belirlemememiz gerekiyor” dedi.

Şimşek, açıklamasının devamın CHP’den milletvekili aday adaylığını açıklayan tüm isimlerinden birbirinden değerli olduğunu belirterek, birlik ve beraberlik çağrısında bulundu. Şimşek, şöyle konuştu: “CHP’den aday dayı olarak çıkan arkadaşlarımızın hepsi birbirinden değerli. Hepsine başarılar diliyorum. Birbirimizi kırmadan, birbirimize güç vererek yürümeliyiz. Herkese ihtiyacımız var. Bir oy kaybedecek lüksümüz yok. Düşünen, üreten ve paylaşan bir Keşan’ı yaratmak zorundayız. Tek ses, tek yürek olmalıyız. Bunu yapamazsak, hiçbir şey yapamayız. 14 Mayıs’ta halkın kurtuluşu bayramını kutlayacağız. Atatürk’ümüzün bize emanet ettiği Cumhuriyet’i ve Cumhuriyet Halk Partisi’ni koruyup yüceltmek için hep birlikte çalışacağız.”

MİLLETVEKİLLİĞİ DÖNEMİNDE YAPTIĞI HİZMETLERİ KİTAPLAŞTIRDI

Şadan Şimşek, Edirne milletvekilliği yaptığı dönemde Keşan’ın köyleri için yaptığı hizmetleri, istatistikî veriler olarak bir kitap haline getirdi. Ziyareti sırasında gazetemizde bulunan gazetemiz yazarlarından Kozköylü Eyüp Kök ile de görüşen Şimşek, Kök’e, kitaptaki Kozköy bölümünü açarak, köy için yaptığı çalışmaları da anlattı.