BÜLENT SAYLAM

Resmi Gazetenin 28 Şubat 2023 tarihli 32118 nolu sayısında akıllı telefon ithalatında uygulanan gözetim miktarı 200 ABD dolarında 350 ABD doları/adet olacak şekilde değiştirildi. Akıllı telefonların ithalatında uygulanan gözetim miktarına ilişkin yeni bir karar alındı.

Ticaret Bakanlığı’nın Resmi Gazete’de yayımlanan “İthalatta Gözetim Uygulanmasına İlişkin Tebliğin’de Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliği”ne göre; daha önce “Alıcısı bulunan verici portatif (Cellular) telsiz telefon cihazları” olarak 200 ABD doları/adet olarak uygulanan birim gümrük kıymeti, “Akıllı Telefonlar” için 350 ABD doları/adet olacak şekilde değiştirildi.

TEKNOLOJİ YAZARI ÇEVİK YOUTUBE KANALINDAN AÇIKLADI

Konuyla ilgili olarak YouTube kanalında konuşan Teknoloji yazarı Mesut Çevik, telefonlara gelecek zamlarla ilgili bilgi verdi. Çevik, “Türkiye’deki giriş seviyesi cep telefon fiyatları %42 zamlanacak ve bu hızlı bir şekilde gerçekleşecek bütün giriş seviyesi cep telefonları fiyatların arttığını göreceğiz” dedi.

GÜMRÜK GÖZETİM UYGULAMASI 2020 YILINDA YÜRÜRLÜĞE GİRDİ

Çevik, fiyat artışlarının 2020 yılında yürürlüğe giren “İthalatta Gözetim Uygulanması” ile başladığını hatırlatarak, gümrük gözetim uygulaması hakkında şu bilgileri verdi: “2020 yılında hayatımıza giren bir uygulama üreticilerden bir çok belge isteniyor ve bu belgeleri sağlayamayan üreticiler, cep telefonu fiyatları 150 $’dan gümrüğe ulaşsa dahi 200 $ üzerinden vergilendiriliyorlar. Şimdi değişiklik yapıldı cep telefonu 150 $ olsa dahi 350 $ üstünden vergilendirilecek bu sefer. Diyeceksiniz ki ya cep telefonu üreticisi ve belgeleri sağlasın cep telefonu olması gereken fiyatla vergilendirilsin.”

200 $’DAN 350 $’A ÇIKARILDI

Cep telefonu üreticilerinin hepsinin bu belgeyi alamadığını belirten Çevik, programına şöyle devam etti: “Cep telefon üreticisi ile konuştuğumuzda bu belgeleri sağlamanın imkansız olduğu onu söylüyorlar yani günlük gazete uygulamasından bu yana cep telefonları kaç lira olurlarsa olsunlar 200 $’ın altında ki cep telefonlarından bahs ediyorum 200 $ üstüne vergilendiriyorlar, şimdi 350 $ üstünden vergilendirilecekler.” 

150 $’LIK GİRİŞ SEVİYESİNDEKİ CEP TELEFONU 9.447 TL OLACAK

Çevik, gümrük gözetim uygulamasının hayatımızda neleri değiştirdiği konusunda da şunları söyledi: “Bakın bir cep telefonunun 150 $ üretiliyor olsun. Günümüzdeki dolar kurunu 2.830 TL yapıyor. Bunu gümrüğe bildirdiniz. Normalde 2.830 liralık cep telefonu fiyatın üstüne %1 kültür payı %12 TRT bandrol vergisi %50 ÖTV ve %18 KDV eklendikten sonra 5.666 TL olması lazım bir cep telefonunun. Ama gümrük gazete uygulamasından dolayı 200 $ olduğu zamanlarda bu cep telefonu 6.611 lira oluyordu. Şimdi ne olacak biliyor musunuz? Gümrüğe 150 $’dan giriş yapan yani 2.830 TL’ye giriş yapan bir cep telefonu tam olarak 9.447 TL olacak vergilendirme sonrası. Çünkü vergiler 350 $ üzerinden hesaplanacak. Yani 2.830 liralık bir cep telefonu için 6.617 TL vergi ödemek zorunda kalacaksınız” 

GİRİŞ SEVİYESİNDEKİ CEP TELEFONLARINDAN ARTIŞ HALKIMIZ İÇİN KÖTÜ

Vergilerde bir artış beklediklerini ancak giriş seviyesindeki cep telefonlarından alınmasının geliri az olan vatandaşlara yük getirebileceğini belirten Mesut Çevik, programına şöyle devam etti: “Evet ülkemiz çok büyük bir afet yaşadı. Deprem bölgesinde hala yaraların sarılma ihtiyacı var biz de vergilerde nasıl bir artış olacak diye bekliyorduk. Görünen o ki ilk olarak cep telefonundan çıkacak bu. Ama giriş seviyesi cep telefonlarından çıkması birazcık halkımız için kötü, niye? Zaten insanlar gitgide her şeyin en kötüsünü kullanmaya başlamışlardı. Bugün cep telefon alacağız en kötüsünü tercih ediyoruz, üstümüze kıyafet alacağız, en ucuzunu tercih ediyoruz, otomobil alacağız, en boş paketi, en güvensizlik kaza yaptığımızda bizi öldürecek arabaları tercih etmek zorunda kalıyoruz. 

VERGİLER ARTACAKSA LÜKS TÜKETİMDE YAPILMALI

Vergi alınacaksa lüks tüketim ürünlerinden alınması gerektiğini kaydeden Çevik, “Bakın biz dünyadaki diğer insanlardan daha fazla çalışıyoruz bu ülkede. Bunca çalışmaya paraları tonla verip çok daha fazla para verip her şeyin en kötüsünü almak bana soracak olursanız bizim hak ettiğimiz bir şey değil. Yani bu yapılacaksa lüks tüketimde yapılmalı, vergi arttırılacaksa yatın vergisini arttırsınlar, elmasın, pırlantanın vergisi artsın. Lüks konutların vergisi artsın, lüks otomobillerin vergisini katmer katmer arttırsınlar. Ama giriş seviyesinden siz vergi almaya başladığınızda giriş seviyesinin fiyatını arttırdığınızda zaten oldukça zor para kazanıp bu parayı zorluklarla harcayan bir şey olacağı zaman onu kullanmak için alan insanlar şu anda daha da zorlanacaklar.” şeklinde konuştu. 

PARA LAZIM AMA GİRİŞ SEVİYESİNDEN Mİ ÇIKARTMALIYIZ?

Teknoloji yazarı Mesut Çevik programını şu ifadelerle bitirdi: “Giriş seviyesindeki verginin arttırılmasını ben oldukça adaletsiz buluyorum. Otomobillerde bunu böyle düşünüyorum. Yollarda trafik kazası geçiriyorsunuz otomobilinizde belki o ekstra güvenlik önlemleri olsa kurtulacaksınız ama siz sırf otomobilde çok yüksek vergiler olduğu için en boş paketi tercih ediyorsunuz. Türkiye’ye özel boş paket üretiyor üreticiler artık öyle bir an gelecek Türkiye’ye özel cep telefonu üretecekler yani cep telefon hayatımızın bir gerçeği artık bunu yaşamamız gerekiyor diye düşünüyorum. Evet zor durumdayız, para lazım anlıyorum bunu; ama giriş seviyesinden mi çıkartmalıyız bunu bir düşünmek lazım bilmiyorum.”