ERDOĞAN DEMİR

Adaylık açıklamasına CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, Yönetim Kurulu Üyelerimiz, geçmiş dönem il başkanı Gürkan Güneser, geçmiş dönem belediye başkan yardımcısı Namık Kemal Döleneken, geçmiş dönem milletvekili aday adayı Engin Çoğal, Edirne İl Genel Meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, önceki dönem ilçe ve belediye başkanları, partililer katıldı.

Açıklamada ev sahibi olarak söz alan İlçe Başkanı Anıl Çakır, şunları söyledi: “Çok kıymetli partilerin hepiniz hoşgeldiniz, sizleri şahsım ve yönetim kurulu adına saygıyla sevgili selamlıyorum. Bugün kıymetli ağabeyim, partimizin her kademesinde görev yapmış geçmiş dönem merkez ilçe başkanlığı, il genel meclisi üyeliği görevinde bulunmuş Erdal Akgün’ü pazar günü yapacağımız kongrede adaylığını açıklaması için burada toplandık. Sağ olsun buraya geldi bizleri onurlandırdı. Katıldığınız için sizlere de ayrıca şükranlarımı sunuyorum. Öncelikle misafirlerimiz var onları da sizlere takdim etmek istiyorum. Sayın Erdal Akgün İl Başkan adayımız, geçmiş dönem il başkanımız Sayın Gürkan Güneser, geçmiş dönem belediye başkan yardımcısı Sayın Namık Kemal Döleneken, geçmiş dönem milletvekili aday adayımız meslek büyüğüm Engin Çoğal, aramızda hepsine hoş geldiniz diyorum. “

ÇAKIR: KAZANAN CUMHURİYET HALK PARTİSİ OLACAK

Kongrenin CHP’ye yakışır bir şekilde olmasını temenni eden İlçe Başkanı Çakır, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Cumhuriyet Halk Partisi’nde kongreler, bayram havasında geçer ilçe konularımız de aynı şekilde herhangi bir olumsuzluğa mahal vermeden CHP’ye yakışır bir şekilde bir kongre süreci yaşadık. Dün Samet Kahraman buradaydı bugün Erdal Akgün ikisi yarışacak. Hem partimize hem de onlara yakışan bir kongre olmasını emmeni ediyorum. CHP bu ülkeye demokrasiyi getiren Türk Milletini demokrasiyle taçlandıran bir parti. İnanıyorum ki pazar günü de aynı şeyleri yaşacağız. Sonuç ne olursa olsun kazanan Cumhuriyet Halk Partisi olacak. Ben şimdiden hem kendisine hem de partimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Akgün’e çıkmış olduğu yolda başarılar diliyorum. 

AKGÜN, VEFAT EDEN PARTİ BÜYÜKLERİNİ ANDI

CHP Edirne İl Başkan adayı Erdal Akgün, konuşmasın şu ifadelerle başladı: “Başta Keşan ilçe başkanımıza yönetimine ve çok değerli Cumhuriyet Halk Partililere bizleri kabul ettiği için sonsuz saygı ve sevgilerimi sunuyorum. Sözlerime başlarken bende siyaseten çok büyük emeği olan Fikret (Atılgan) ağabeyime Nusret (Uybaş) ağabeyime Allah'tan rahmet diliyorum. ayrıca yaşayanlardan da Neval (Karaatlı) ablama ben de gerçekten emeği hakkı çok beraber çalışma fırsatı bulduk kendisine de teşekkür ediyorum. Sevgili dostlar ben tabii ki il genel meclisinde beraber görev yaptığım Aziz (Çıkıkçı) ağabeyim, Erdinç (Can) kardeşim, Mehmet Ali Yetim hoşgeldiniz. İyi işlerin altına imza attık. 

AKGÜN: ÇİFTÇİYİM, KÖY İNSANIYIM

Özgeçmişi hakkında bilgi veren Akgün açıklamasına şöyle devam etti: “1967 Edirne Büyükismailce köyü doğumluyum, çiftçiyim. Köy insanıyım. Ticaretle de uğraşıyoruz. Hayvancılıkla uğraşıyoruz. Askerden geldiğimde Cumhuriyet Halk Partisi 1980 ihtilalinde kapatılmıştı.O zamana kadar hiç oy kullanmamıştım. Yerel seçimler vardı büyük bir ikilikdeydik. Adını dağlara taşlara yazdığımız Bülent Ecevitin partisi DSP vardı ama eşi Rahşan Ecevit Genel Başkandı. Bir taraftan da adını taşıdığım İsmet (İnönü) paşamızın Erdal İnönü’nün başkanı olduğu SHP vardı. Benim bölgeme Sırpsındığı bölgesi derler. Gençlikle insanlarla irtibatımız iyi olduğu için böyle köylerde toplanırdık, siyaset ben de çocukluktan da o seçimlerde arkadaşlarımı SHP’ye yönlendirmeye çalışıyordum. Bizim bölgemiz genellikle sağ partinin çok yoğun olduğu bölgedir. Burada solun oylarının artışı, SHP’li ve DSPli abilerimizin dikkatini çekiyor. Geldiler bana siyasete girmeyi rica ettiler. Benim bütün iddaam Cumhuriyet Halk Partisi'ni Bülent Ecevit açacak diyeydi. Ve kararımı DSP’den yana kullandım. DSPde iki dönem yönetim kurulu üyeliği yaptım. Kapatılan siyasi partilerin meclisinin açılması kararı gelince ilk DSP’den istifa edip Cumhuriyet Halk Partisine üyeliğimi kaydettirdim. Kurucu merkez ilçe yönetiminde görev aldım. İlk toplantımız merkez ilçe başkanımız Ayhan Dağlı’nın başkanlığında gerçekleşti. O atanmıştı ilk toplantıya davet edildiğinde Nejat Gencan vekilimiz de o zaman yönetimdeydi hatırladığım kadarıyla Mehmet Geçmiş, Gürkan (Güneser) ağabeyim, yani inanın burada ya devlet malzeme ofisinden el konulmuş mallar geriye verilmiş ama ne oturacak sandalye ne de kullanılacak bir masa var. Bugünkü gibi gözümün önünde İsmet Paşamızın ve Ulu Önderimizin posterini asarak ilk toplantıyı gerçekleştirdik. Böyle bir partinin üyesi olmaktan bir köy çocuğu olarak kurucu merkez ilçe yönetiminde görev almanın mutluluğu her şeyden büyük huzuru her şeyden büyük. Üç dönem il yönetim kurulu üyeliği yaptım. Tarımdan Sorumlu Başkan yardımcısıydım. Daha sonra 2004 yılında parti tabanımızın istekleri ve partimizin, partili ağabeylerimizin ricasıyla, özellikle Gürkan (Güneser) ağabeyimin de ricası ile il genel meclisine aday oldum. 2004 yılında il genel meclisi üyeliğine seçildim. 2005 yılının haziran ayında merkez ilçe başkanlığına seçildim. Üç dönem il genel meclisi üyeliği, iki dönem merkez ilçe başkanlığı yaptım. Ayrıca iki dönemde de ziraat odası meclis başkanlığı yaptım. O gün bugün Cumhuriyet halk Partisi'nin emrinde oldum çalıştık çalışmaya devam ediyoruz.

“ATATÜRK SEVDALILARININ CUMHURİYET HALK PARTİSİ’NE İHTİYACI VAR”

CHP’nin rakipleri tarafından bitirilemeyen bir parti olduğunu hatırlatan Akgün, “Cumhuriyet Halk Partisi gerçekten bugün bütün rakipleri tarafından bitirilemeyen bir partidir. Zaman zaman hepimiz deriz ‘Mustafa Kemal'in askerleriyiz’ diye. Sivil ordusunu bitiremiyorlar Mustafa Kemal Atatürk'ün çünkü bu laik cumhuriyetin bu Atatürk sevdalılarının Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı var yani en çok çalışma sebeplerimizden bir tanesi de budur. Şimdi diyebilirsiniz ‘bu kadar görev yapmışınsın il Başkanlığı nereden çıktı?’ diye dediğim gibi özellikle il genel meclis ile beraber görev yaptığım ağabeylerim benim heyecanımı bilirler.” diye konuştu.

18 AYLIK BİR ÇALIŞMA YAPTIK

Merkez ilçe örgütünün üzerinde ölü toprağının örtüldüğünü söyleyen İl Başkan adayı Akgün, açıklamasına şöyle devam etti: “Son zamanlarda özellikle 7-8 yıldan beri Edirne merkez ilçede örgütün üzerinde müthiş bir ölü toprağı var. Böyle bir şey olmaz ben evime gidip kafamı yastığa rahatla koymak istiyorum. ‘Benim il yöneticilerim benim merkez ilçe yöneticilerim başkanlarım çalışıyor, helal olsun’ demek isterim. Sevgili dostlar biz alışmışız yüzde 73’lere. Biz alışmışız belediye başkanlığında %58.8’lere. İl genel Meclisinde yüzde 62’lere, milletvekilinde yüzde 57’lere yüzde 53’lere. Son genel seçimde merkez ilçede oylarımız %37.8 oldu arkadaşlar. Bu böyle olmamalı %62’lerden %73’lerden nereye düşmüşüz. Bizim gibi kökten ve kökenden gelen Cumhuriyet Halk Partililerin sahnede olmaması kadar kötü bir şey yok. Biz bu davaya ihanet edemeyiz. Onun için eski ilçe başkanları eski il başkanlarımız eski il genel meclis üyelerimiz belediye başkan vekilimiz milletvekillerimizle birlikte 18 aylık bir çalışma yaptık.” 

BİZ FAKİR FUKARANIN, EMEKÇİNİN PARTİSİYİZ

Köy ve mahallelerde çalışma yaptıklarını kaydeden Akgün, “Çünkü köye gitmiyorsun, köylünün elini sıkmıyorsun, parti yemekleri oluyor, bir tane fakir fukara yok yemeklerde. Biz tuzu kuru olanların partisi değiliz. Biz fakir fukaranın, emekçinin partisiyiz. Biz böyle yaparsak benim bir tane roman kardeşim o parti yemeğine katılamıyorsa sabır Cumhuriyet Halk Partisi'nin Edirne merkez ilçede bu kadar çökmesi ya da doğal bir şey yoktur. Dedik onlar çalışmıyorsa biz çalışalım. Edirne’nin 37 köyü 24 tane mahallesinde toplantılar düzenledik, çalıştık. Hiç unutmam bugünkü gibi Yenikadıköy’deyiz. 23 tane üyemiz var. Gece akşam saatlerinde dokuz gibi gittik muhtemelen gece saat 01.00 gibi ayrıldık. Saat 12.00’de 01.00’de köy kahvesi çoğalır mı? İnsanlar Cumhuriyet Halk Partilileri özlemiş Edirne Merkez ilçede durum inanın böyle. 23 üyemizden sabah iş yerime gelen en yaşlı üyelerimizden o Celalettin Duran’ın gözyaşları şu anda benim gözümün önüme geliyor. ‘Erdal’cığım ne kadar güzel yaptınız iyi ki geldiniz. Yoksa 12 tane üyemiz bu sabah İYİ Parti’ye geçecekti’ diyor. Yazıktır, günahtır ben merkez ilçe başkanlığını bıraktığımda o köyde 23 tane tertemiz üye vardı. Biz bunun için yola çıktık sevgili arkadaşlar. Yani 18 aylık çalışmayı bunun için yaptık. Çalışmak zorundayız, çalışmazsan insanlara elini uzatmazsan seçimden seçime dahi insanın ayağına gitmezsen nasıl %37.8’lere düşmeyelim? 

“İHALE PEŞİNDE KOŞAN İNSANLAR BU PARTİDE YÖNETİCİ OLMAMALI”

Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun sözünü hatırlatarak açıklamasına devam eden Akgün, şunları söyledi: “Çok güzel söylüyor genel başkanımız siyaset zenginleşme yeri değildir. İhale peşinde koşan insanlar bu partide yönetici olmamalı. Ben böyle bir kardeşinizim. Korkmuyorum korkmayacağız. Ne AKP’den korkuyorum ne de Cumhuriyet Halk Partisi’ne siyaseten zengin olanlardan korkmuyorum arkadaşlar. Biz bu partinin ahlakıyla, terbiyesiyle yetiştik. Onun için Keşan’ın  acısını unutmadan, Edirne’yi kaybetmemek için buradayız. İçimiz yandı Keşan'a içimiz. Bu acıyı hala unutamadık. Ben uyumlu çalışan bir insanım. Özellikle Keşan'ın Cumhuriyet Halk Partisi’ne ihtiyacı olduğu için Aziz (Çıkıkçı) ağabeyim geldi. ‘Erdal kardeşim ben meclis başkanı olmak istiyorum’ dedi. ‘Yolun açık olsun Aziz ağabey beraberiz’ dedim. Daha sonra ben meclis başkanlığına aday oldum kaybettim. Kurada kaybettik. AKP’lilerden bir telefon. ‘Ağabey dokuz tane oy almışsın bunlar senin arkanda durur mu, sen bizim adayımızsın.’ Sebahattin (Karaman) ağabeyim beni tanımıyor o zaman bana oy vermedi. On gün sonra çok sevdik birbirimizi ama iş işten geçti olsun hiç kırgınlık dargınlık yok.  Nusret (Uybaş) ağabeyim, ‘Erdal’ dedi Allah nur içinde yatırsın. ‘Merkezden olsun meclis başkanı Tacettin (Çalım) hocamızı seçtiğimiz zaman. ‘Ya seni yapalım ya Asım’ı yapalım’ dedi. ‘Nusret ağabey günü geldiği zaman konuşuruz’ dedim. 3-4 ay kaldı seçimlere Nusret ağabey bir gece bizde kaldı. ‘Erdal, ben sana söz verdim ama aslında Erdal olsun meclis başkanı dedi ‘ya siz gençsiniz dedi her şey olursunuz’ dedi. Rahmetli, ‘ben olmak istiyorum kardeşim, hayırlı olsun Nusret ağabey olay bitmiştir dedim. Biz birbirimizle yarışmazsak Cumhuriyet Halk Partisi Keşan’da da çok büyük olur Edirne de çok büyük olur. Aday olma sebeplerim bunlar.

“CHP’DE SOL YOK, CHP’DE ÖZGÜRLÜK YOK”

CHP Edirne İl Başkan adayı Erdal Akgün, aday olma sebeplerini sıralayarak açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Koltuğunun altında mavi dosyalarla Ankara’da hava atanlarla siyaset olmaz. Keşan örgütü ne derse o olur. Bu belediye başkan adayını, il genel meclisi, belediye meclis üyelerini Keşanlılar belirlemelidir. Bizim olmazsa olmazlarımızdan bir tanesi de tabii ki ön seçim. Tek adama karşıyız Edirne’de her şeye tek adam karar veriyor. İpsala İYİ Parti’ye bırakılıyor, ne İpsala İlçe Başkanının haberi var, ne Edirne’de bir tane CHP’linin haberi var. biz zihniyeti değiştirmek için adayız. Bu zihniyet değişikliği CHP'de olmazsa vay halimize. İnsanların değişmesi ile hiçbir şeyin olmadığını görüyoruz. Ama bu zihniyet değişikliği mutlaka ve mutlaka olmalı. İnadına sol, inadına özgürlük diyoruz. CHP’de sol yok, CHP’de özgürlük yok. CHP’de fakir fukara yok. İnsanların ekmeğiyle oynanmamalı. En yüce değer emek, ekmek diyoruz aramızdaki çok kişinin bunlarla ilgisi alakası kalmamış. Bugünkü zor duruma düşmemizin sebepleri budur. Benim de il başkanına da olmamın sebepleri bunlardır. Desteğinizi bekliyorum size sadece ve sadece şunu sözünü veriyorum asla ve asla Ankara Keşan'la ilgili karar vermemeli.