MEHMET AYTAÇ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu ve CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, dün Keşan’a gelerek, geçtiğimiz cumartesi günü gerçekleştirilen Saros Çalıştayı’nda Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık tarafından gündeme getirilen Alan Başkanlığı modelini eleştirdiler.

CHP Keşan İlçe Başkanlığı Lokali’nde CHP’nin Keşanlı İl Genel Meclisi üyeleri ve partililer ile birlikte düzenlenen basın toplantısında ilk olarak CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan söz aldı.

“TEK ADAM REJİMİNİN BÖLGEMİZDE YAŞATILMA ÇABASIDIR”

Saros Çalıştayı’nda ortaya atılan Alan Başkanlığı sisteminin sadece Saros’u ilgilendiren bir durum değil ulusal bir mesele olduğunu söyleyen Pekcan; “Sayın Vali en büyük sorunun çok başlılık olduğunu söylüyor. İdarelerin belli yetkilerinin devredildiği bir alan başkanlığından bahsediyor. Bu çok yeni bir konuymuş gibi Saros Çalıştayı’nda konuşuluyor ama çok uzun süredir bunun alt yapısını oluşturmak için değişik komisyonlar çalışma içinde. Bu aslında ülkemizde yaşanan tek adam rejiminin alan başkanlığı adı altında bölgemizde yaşatılma çabasıdır. Belediyeler, İl Özel İdare, devletin müdürlükleri yetkilerini devrediyor ve bir adam geliyor. Bir kurul oluşturuluyor ve her şey o tek adamın buradaki alan başkan sorumlusunun ne söylediğine bağlı olarak yürüyor” dedi.

“ALAN BAŞKANLIĞI, TALAN BAŞKANLIĞI”

23/05/2019 tarihli 7174 sayılı kararnameden örnekler vererek sözlerine devam eden Pekcan şöyle konuştu: “Bu kararnameden de anlaşıldığı gibi aslında burada Enez Belediyesi devreden çıkıyor. Keşan Belediyesi devreden çıkıyor. İl Özel İdaresi, Orman Genel Müdürlüğü devreden çıkıyor. Hakları, yetkileri, sorumlulukları alan başkanlığına devrediliyor. Dolayısıyla burada her şeye kendi başına tek başına karar verecek bir alan başkanlığı yaratılmaya çalışılıyor. Ülkenin geldiği durum net meydanda. Her kurumun ortadan kaldırılarak bir tek adamın verdiği kararla yürütülmeye çalışılan ülkemizin çok daha küçük bir modeli burada. Bu alan başkanlığı talan başkanlığı. Sistem son derece yanlış. Tek adam rejiminin küçük bir versiyonu Ama suiistimale çok açık. Denetlemesi olmayan ve tamamen yandaşlara peşkeş çekilerek, kimin neresini yıkılacağına, nerede ne yapılacağına nereye izin verileceğine karar veren bir adam yaratılmak isteniyor.”

Pekcan’ın ardından CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu konuştu. Saros Körfezi için uygulanması düşünülen alan başkanlığı sisteminin önemli bir konu olduğunu ifade eden Gaytancıoğlu; “AKP’yi çok iyi tanıyoruz. 20 yıllık iktidarlarında kendilerine göre yaptıkları bütün her şeyin balında müteahhitlik var. Talan ekonomisi, beton ekonomisi ve Türkiye’nin geldiği durum. Bugün için herkes elektrik faturasını nasıl ödeyeceğim, doğalgaz faturasını nasıl ödeyeceğim, dükkanımı nasıl açacağım, tarlamı nasıl süreceğim, evimin kirasını nasıl ödeyeceğim derdin ama onlar hala nasıl betonlaştırırız, nasıl ranta açarız, nasıl yandaşlarımıza çıkar sağlarızın peşinde. Son beş yıldan beri de tek adam rejimiyle yönetiliyoruz. Bu, tek adam rejiminin yereldeki uygulamaları” şeklinde konuştu.

“SAROS’U RANTA AÇMAYI PLANLIYORLAR”

Meclis’te bütçe görüşmeleri varken Türkiye’nin buna kilitlendiğini belirten Gaytancıoğlu, şu açıklamayı yaptı: “Çünkü halkın bütçesidir. Öğretmenlerin, öğrencilerin, çiftçilerin, işçinin, doktorun, emeklinin, hasta bakıcının bütçesidir. Vatandaşın bütçesi konuşulurken, AKP bir yanda da komisyonları çalıştırıyor ve Türkiye2nin en güzel yerlerinden biri olan ve bir milli park olan Uludağ’ı nasıl ranta açarım diyor. Ondan önce yine birçok turistin geldiği Kapadokya’yı ranta açtılar. Şimdi Saros’u ranta açmayı planlıyorlar. Ama bunu yapamayacaklar. Süreleri yetmeyecek. Çok yakında bir genel seçim ile tarihin tozlu sayfalarına AKP’yi gömeceğiz. Dünyada her şey yerelleşmeye gidiyor, genel idareler baki kalmak şartıyla. Sivil toplum kuruluşlarının önderliğinde halkın katılımıyla, halk kendi sorunlarını kendisi çözmek için yerel kurumlar oluşturuyor. Bizim de burada en güzel yerel ve kamu kuruluşumuz olan ESTAB var iken onu daha nasıl halkla birlikte Saros’un doğallığını koruyalım, yapılaşmayı onunla birlikte yapalım derken, yok siz bu işi yapamazsınız, Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nü, Orman Genel Müdürlüğü’nü bir kenara koyalım, belediyeleri hiçe sayalım diyorlar. Bakın bu belediye bizde değil ama biz onların haklarını bile savunuyoruz. Cumhuriyet’in bütün kurumları devre dışı kalsın, biz bir kurum oluşturalım, adına da alan başkanlığı diyelim, 25-30 kadro atayalım oraya, ballı maaşlar verelim, eski AKP vekillerinden birkaç tanesini oraya koyalım, onların çocuklarını da akrabalarını da işe yerleştirelim, 500-600 tane de TYP kadrosu verdirelim, böyle bir yapı oluşturalım. Bundaki mantık bu. AKP’yi çok yakından tanıyoruz. Bütün her yere bu şekilde bulaşıyorlar. Baskılar yapıyorlar ve bunu da kabul ettirecek bürokrasiyi de maalesef sindiriyorlar.”

“SAROS’U HERKESTEN KORURUZ AMA AKPLİLERDEN KORUYAMAYIZ”

Alan başkanlığı sistemi amacının Saros’daki en güzel yerleri yandaşlara vermek olduğunu iddia eden Gaytancıoğlu; “Verdiniz zaten Saros’un en güzel yerlerini. Gökçetepe’yi TÜRGEV’e verdiniz. Danişment’i TÜGVA’ya verdiniz. Bir de soru önergesi yazıyoruz cevap vermiyorlar. Verdikleri cevap evet kiralandı. Kime kiralandı arkadaş? Niye söylemiyorsun? Ben biliyorum. Telefonda söylüyorsun evet TÜGVA’ya verdik diyorsun, yazıda yazmıyorsun. Orman alanlarını talan ettiler, mera alanlarını talan ettiler şimdi sıra geldi doğal güzelliklere. Ama artık yolun sonuna geldiler. Çok yakındaki bir genel seçimde Türkiye’nin gündeminden gidecekler. Biz Cumhuriyet’in tüm kurumlarıyla, belediyelerimizle, il özel idarelerimizle, milli parklarımızla, orman işletmelerimizle, var olan yapıyla ESTAB ile birlikte Saros’u herkesten koruruz, ama AKP’lilerden koruyamayız. AKP’nin bu beton zihniyetinden koruyamayız. Türkiye’nin şu an zaten içine düştüğün durumun temelinde beton ekonomisi vardır. Beton ekonomisine ayrılan kaynaklar emekliye, çiftçiye, işçiye, üretime harcanmış olsaydı biz bugün bu kadar sıkıntı çekmezdik. Ama KAP bütçeyi bitirdi. Merkez Bankası’nın stoklarını bitirdi. Dışarıdan alınabilecek bütün borçları aldı. Türk Lirası vererek döviz karşılığı SWAP’ları da aldı. Şimdi gidiyor, 15 Temmuz’un finansörü dediği Birleşik Arap Emirlikleri’nin şeyhinin eteklerini öpmeye çalışıyor. Arabistan Kralı’na gidip 10 milyar dolar verirsen biz şu seçimleri rahat atlatırız mantığıyla birlikte, sonrasında da şu talanları da yapalım da seçimlere rahat girelim mantığında. Seçimlere rahat giremeyeceksin AKP. Halk her şeyi biliyor. Her şeyi görüyor. Dolayısıyla ilk seçimde gidecekler” şeklinde konuştu.

“BÜTÜN YETKİ ZATEN SİZİN ELİNİZDE”

Gaytancıoğlu’nun ardından CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı konuştu. Türkiye’de tek adam rejimiyle alınmış bir tane faydalı kararın olup olmadığını soran Fevzi Pekcanlı, şu açıklamayı yaptı: “Alan başkanlığı hikâyesi de böyle bir şey. Çalıştayda niye siyasiler yok? Ben bunu daha önce Sayın Vali’ye de söyledim. Edirne ile ilgili bu tarz önemli kararlar alınırken özellikle siyasi partilerin temsilcileri bu işten uzak tutuluyor. Geçtiğimiz gün yapılan Saros Çalıştayı’nda, siyasi davet edip kamuoyunda bizim fikirlerimizi almak istemiyorlar. O çalıştayda hiçbir siyasinin olmaması bizi rahatsız etti aşırı şekilde. Vali bey, esas sorunun çok başlılık olduğunu söylüyor. Vallahi Sayın Vali, siz başsanız ve çok başlılık varsa o da sizin sorununuz.  Ülkede tek adam rejiminden bahsediyoruz. Yetkiler tamamen Vali beyin elinde. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ile birlikte alınacak olan bir karar Sayın Vali kendisini ilgilendirmiyor mu? İstediğiniz zaman FSRU limanını yaparken bütün karar bir kerede çıkıyor. Demek ki aslında yapılmak istenen şey, devlet işbirliği ile aslında yapılabiliyor. Eğer bölge adına yapılacak güzel şeyler varsa yetki sizde zaten. İktidar sizsiniz. Bakın bu alan başkanlığı bugün kurulsa da Cumhuriyet Halk Partisi’nin iktidarında ortadan kaldırılacak. Böyle saçma bir sistem olmaz zaten.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 16 Ekim 2021’de söylediği; “İşini düzgün yapan bürokratlara lafım yok ama işini yanlış emirlerle yapan bürokratlara çok söyleyecek sözümüz var. 18 Ekim 2021 milattır sizin için. Yaptığını yanlış kararlar sizleri bağlar” şeklindeki sözlerini hatırlatan Pekcanlı; “Bu itibariyle biz il başkanlarına verilen talimatla, işini düzgün yapan bürokratlarla işimiz yok ama işini yanlış yapan tüm bürokratları bir kenara not edin diye özellikle söyledi” dedi.

Pekcanlı, sözlerinin sonunda Saros Körfezi ile ilgili olarak yapılan “sezon kısa” tespitine de katılmadığını belirterek, Türkiye2nin her yerinde sezonun okulların kapanmasıyla açıldığını ve okullar açıldığında sona erdiğini, bu söylemlerin, Saros’a yatırım yapmak isteyen girişimcileri korkutup kaçırdığını vurguladı.