ERDOĞAN DEMİR

Keşan’da yapıldığı günden bu yana, çok sağlam olmadığı iddiaları ile gündeme gelen, ancak birçok esnafın dükkân kiraladığı ve işlettiği Ali Paşa Halk Çarşısı ile ilgili 2015 yılında Keşan 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nin bu bina ile ilgili karar aldığı ortaya çıktı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’da meydana gelen deprem felaketinin ardından ülkede binaların durumu gündeme tekrar geldi.

Gazetemizden Erdoğan Demir’e ulaşan arsa sahibi Lütfiye Gürer, konuyla ilgili belge ve bilgileri Demir’e açıklayarak bina için yıkım kararı alınmasına rağmen hu binanın niçin yıkılmadığını sordu.

GÜRER: “ARSAYI 1989’DA İNŞAAT YAPILMAK ÜZERE VE MÜTEAHHİDE TESLİM ETTİK”

Gürer, 1989 yılında inşaat yapılmak üzere Fatma-Selahattin Alipaşa’ya bu arsayı verdiklerini belirterek, “O günden bugüne inşaat bir türlü tamamlanamadı. Buraya 5 kat apartman olacaktı. Bizim anlaşmamız böyleydi. Ama yapılan inşaatla ilgili Keşan 2.Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından 21 Mayıs 2015 tarihinde bir karar alınarak binanın tehlike arz ettiği belirtilerek,  gerekli işlemlerin yapılması için,  alınan karar ilk olarak 22 Mayıs 2015’de ve 11 Eylül 2019 tarihinde Keşan Kaymakamlığı ile Keşan Belediyesi’ne gönderildi. Ama o günden bugüne herhangi bir işlem maalesef yapılmadı. Ben de bu konuda yakın bir süreçte Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediye Başkanlığı’na bu konuda bir dilekçe verdim. Ayrıca CİMER’e de durumu bildirdim. Buradan gelecek cevabı bekliyorum. Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediye Başkanlığı’ndan herhangi bir cevap henüz ulaşmadı. Keşan Belediyesi’nin 2015 yılından bugüne burası ile ilgili alınan mahkeme kararını niçin uygulamadıklarını da merak ediyorum” dedi.   

Yıkım için alınan Mahkeme kararı 22 Mayıs 2015 tarihinde Keşan Belediyesince teslim alınmış.

Yıkım için alınan Mahkeme kararı 11 Eylül 2019 tarihinde Keşan Belediyesince teslim alınmış.

MAHKEMENİN KARARI ŞÖYLE;

2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nce 21 Mayıs 2015 tarihli 22 Mayıs 2015 ve 11 Eylül 2019 tarihinde Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediye Başkanlığı’na gönderilen 2012/177 Esas Nolu Kararın içeriği şöyle: Mahkememizin yukarıda esas numarası verilen dosyasından yapılan yargılama esnasında gerçekleştirilen keşif sonucu konularında bilirkişilerden alınan 17.4.2015 tarihli bilirkişi kurulu raporuna göre; Keşan ilçesi merkez Yukarı Zaferiye Mahallesi 1279 nolu Ada 1 nolu parselin üzerinde yer alan Ali Paşa Halk Çarşısı'nın mevcut durumu itibariyle bina statiğinin can ve mal güvenliği için tehlike arz ettiği tespit edildi. Bu çerçevede ilgili halk çarşısı binasının halihazırda  bir kısım esnaf ve vatandaşın kullanımında bulunduğu nazarı alınarak 5393 sayılı Belediye kanunu ile 3194 sayılı imar kanunun belediye başkanlığınıza yüklediği yükümlülükler uyarınca ivedi olarak söz konusu yapı ile ilgili gerekli statik rapor çalışmalarının yapılarak neticesine göre hareket edilmesi ve vatandaşların can ve mal güvenliğini temin edilmesi gerekmektedir. Söz konusu bilirkişi kurulu raporu yazımız ekinde gönderilmiş olup gereğini takdir ve ifası rica olunur. 

KARAR NİÇİN UYGULANMIYOR?

Kararın tebliğ tarihinden bugüne kararla ilgili bir işlem uygulanmadığını belirten Gürer ve bazı vatandaşlar, “6 Şubat’ta Kahramanmaraş’da meydana gelen bu depremin ardından Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan ilçemizde 7 üzeri bir deprem meydana gelirse ve burada can kayıpları yaşanırsa bunların sorumlusu inşaatın müteahhidi mi yoksa mahkeme kararına rağmen bu kararı uygulatmayan Keşan Kaymakamlığı mı, yoksa bu kararı uygulamayan Keşan Belediye Başkanlığı mı olacaktır? Canlar gittikten sonra bunun sorumlusunun kim olduğunun ne önemi var. Bu kararının ileride büyük üzüntüye neden olacak bir durum yaratmaması için bir an önce uygulanmasını istiyoruz.” şeklinde konuştu.

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Medya Keşan’ın 13 Şubat 2023 tarihli sayısında Kahramanmaraş depremi ardından Keşan’ın deprem durumu ile ilgili sorduğu soruları cevaplandırırken “İki fay hattımızın hareketlenmesi halinde Şarköy'den gelen fay hattımızla Kuzey Anadolu hattımızın hareketlenmesi halinde 7.3’e göre hesaplanmış yıllar önce deprem haritası, 7.3, 7.4,  7.5, 7.6, 7.7’lerde bir deprem olması halinde yıkım oranı bizde de %50’leri geçer diye düşünüyorum. Keşan’ın yarısı yıkılır.” şeklinde bir açıklamada bulunmuştu.

KEŞAN BELEDİYESİ GEREKÇELİ KARARI VE BİLİRKİŞİ RAPORUNU İSTEMİŞ

Öte yandan Keşan Belediye Başkanlığı 29 Kasım 2019 tarihinde 2. Asliye Ceza Mahkemesince kendilerine gönderilen kararla ilgili olarak, gerekçeli kararı ve bilirkişi raporunu mahkemeden talep etmişti.

“OLASI BİR DEPREMDE CAN KAYIPLARININ HESABINI KİM VERECEK?”

Konuyla ilgili olarak vatandaşlar, adeta ayakta zor duran binanın, olası bir depremde yıkılıp can kayıplarına neden olmasından korkarak, şu soruların cevaplanmasını bekliyorlar: “Bu mahkeme kararı 2015 yılından bu yana niçin dikkate alınmadı? Meydana gelecek bir deprem anında burada bir can kaybında sorumluluğu kim üstlenecek? Keşan Belediyesi tarafından 2.Asliye Hukuk Mahkemesi’nden istenen bilirkişi raporu ve gerekçeli karar Keşan Belediyesi’ne gönderilmiş midir? Keşan Kaymakamlığı ve Keşan Belediyesi kendilerine gönderilen dilekçeye yasal süresi içinde cevap verdi mi?"

BİLİRKİŞİ RAPORU