ERDOĞAN DEMİR

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük hasara neden olan depremin ardından kamu kurum ve kuruluşları ile okullarda deprem risk analizleri yapılmaya başlandı.

Keşan’da da Anafartalar İlkokulu’nda yapılan disk analiz raporu sonucunun 6 Mart tarihinde Keşan’a ulaşmasının ardından raporda okulun risk taşıdığı açıklanınca saat 16.00 sırlarında Anafartalar İlkokulu’ndaki öğrencileri Raşit Efendi İlkokulu’na taşınacağı açıklandı.

Dünden itibaren gerek öğretmenler ve gerekse öğrencilerin velileri okula gelerek kendi eşyalarını okuldan alarak Raşit Efendi İlkokulu’na taşımaya başladı.

Anafartalar İlkokulu’nun ilk binasının 1962 yılında tamamlanarak, ikinci ek binasının ise 1990 yılında tamamlanarak eğitim öğretime açıldığı öğrenildi.

Okulda 17 derslik olmak üzere ana sınıfı da dahil 480 öğrencinin eğitim öğretim gördüğü de edinilen bilgiler arasında.

Buradaki öğrencilerin Raşit Efendi İlkokulu’na taşınacağı ve burada dersleri saat 07.20 gibi başlayıp öğle 12.20’ye kadar tek öğrenim gerçekleştirileceği öğrenildi.

Öte yandan bazı veliler çocukların 7.20’de başlayacak dersler için sabah 06.30’da kalkarak okula hazırlanmalarının sıkıntı yaratabileceğini dile getirdi.

Öte yandan Keşan’daki Cumhuriyet Ortaokulu içinde deprem risk analizi yapıldığı ve gelecek sonucun beklendiği öğrenildi.