HABRER MERKEZİ

Açıklama şöyle;

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında hazırladığımız “İkinci Ürün Ayçiçeği Üretiminin Artırılması Projesi” tanıtım ve tohum dağıtım programı İl Müdürümüz Sayın Atilla BAYAZIT, Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Sayın Özcan KAYALI ve çiftçilerimizin katılımı ile 11.05.2023 tarihinde Uzunköprü İlçemizde gerçekleştirildi. 

Bu yıl İlimizde uygulanmakta olan 8TAKEP (Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi) projesinden birisi olan İkinci Ürün Ayçiçeği Üretiminin Artırılması Projesi kapsamında; İlimiz Merkez ve ilçelerinde sulu tarım alanlarında ikinci ürün olarak ekiliş yapacak 257 çiftçimize 7.770 Dekar alanda ekilmek üzere 323 torba ayçiçeği tohumu dağıtılmaya başlanmıştır. Projenin toplam bedeli 1.054.400 TL. olup, projenin %75’i Bakanlığımız bütçesinden hibe olarak, %25’i ise çiftçi katkısı olarak karşılanacaktır.

Stratejik ürünlerimizden en önemlilerinden birisi olan yağlık ayçiçeği üretiminde İlimiz; 2022 yılında 1.260.318 Dekar Ekiliş alanı ve 325.812 ton üretim ile Ülkemiz yağlık ayçiçeği üretiminin %14 ünü karşılayarak, iller arasında 2. sırada yer almaktadır. Ülkemizde söz sahibi olduğumuz yağlık ayçiçeği üretimimizi daha da artırmak üzere %75 hibeli olarak uygulamaya koyulan “İkinci Ürün Ayçiçeği Üretiminin Artırılması Projesi”ve geçtiğimiz nisan ayında uygulamaya koyarak tohum dağıtımını gerçekleştirdiğimiz %90hibeli“Ayçiçeği Üretiminde Yerli Çeşit Tohum Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi” dikkate alındığında 2023 üretim sezonunda toplamda 827 çiftçimize 24.770 Dekar alanda ekilmek üzere 1.107 torba Ayçiçek tohumu dağıtılmış olacaktır.

Projemizin çiftçilerimize hayırlı olması temennisi ile tüm çiftçilerimize hayırlı bereketli bir üretim sezonu geçirmelerini diliyoruz.”