MEHMET AYTAÇ-ERDOĞAN DEMİR

CHP’de 14 Mayıs’ta yapılacak milletvekilliği genel seçimleri öncesi CHP Keşan İlçe Başkanlığı aday adayı tanıtım toplantıları devam ediyor.

Dün, saat 12.30’da gerçekleşen toplantıda 28. Dönem Edirne Milletvekili aday adayı Şadan Şimşek de partilileri ile buluştu ve aday adaylığını açıkladı.

Toplantıya CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Keşan Kadın Kolları Başkanı Nermin Arhatır, Esetçe CHP Belde Başkanı Hüseyin Tunç, Yenikarpuzlu CHP Belde Başkanı Ali Tuncay, Beyendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, Çamlıca geçen dönem Çamlıca Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı, Yönetim Kurulu üyeleri,belediye meclisi üyeleri, il genel meclisi üyeleri,  partililer, oda başkanları ve muhtarlarkatıldı.

Toplantıda ilk olarak konuşan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, katılan herkese hoş geldiniz diyerek, “Bir aday adaylığı açıklamasına daha hepiniz hoş geldiniz. 21.Dönemde Edirne Milletvekilliği yapmış olan Şadan Şimşek’in aday adaylığını açıklama toplantısı için buradayız. Atatürk’ün söylediği bir sözü söylemek istiyorum. Milli ekonominin temeli tarımdır bunun içindir ki tarımsal kalkınmaya büyük önem vermekteyiz.Yaklaşık 100 yıl önce söylenmiş bir söz, Her gittiğimiz köyde 4’te bire düşmüş hayvancılık yapan sayısı, çiftçilik yapanların sayısı yarı yarıya azalmış. Her tarım ürününü ithal eden bir ülke haline geldik, Şadan beyin Tarımla ilgili güzel çalışmaları ve istatistikleri de var. Umuyorum ki aday gösterilsin gösterilmesin kendisinden faydalanacağız. 14 Mayıs’da ülkemiz bir bayramı kutlarken aynı zamanda da Dünya Çiftçiler Günü, o günde çiftçilerimizle birlikte çifte bayram yaşayacağız inşallah. Ben şimdi Şadan Şimşek’i konuşmak üzere kürsüye davet ediyorum.”

Özdilek’ten sonra söz alan Şimşek’ de konuşmasına başlayarak şu konulara değindi.

"DEPREM DE HAYATINI KAYBEDENLERE ALLAH’TAN RAHMET, YARALILARA ACİL ŞİFALAR DİLİYORUM"

"6 Şubat 2023 tarihinde 11 ilimizi etkileyen, bizleri derinden üzen deprem felaketinde yaşamlarını yitiren yurttaşlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelere ve yakınlarına baş sağlığı, sabırlar diliyorum. Yaralı yurttaşlarımıza acil şifalar diliyorum. Allah bizlere böyle bir acılar yaşatmasın. Bir kez daha bu doğal felakette şunu gördük. deprem değil, bina  ve ihmal insanı öldürüyor. Ülkemiz deprem felaketinde tek yürek oldu. Memleketimin güzel yürekli yardımsever insanları kardeşlerine sahip çıktı. Yardıma koştu. Maalesef halk vardı. Ülkemizi yönetenler yoktu. Sizler ile gurur duyuyorum. Başta başkanlarımız, STK, meslek odalarımız, Muhtarlarımız bugünde dahi, halkımızla birlikte hız kesmeden yardımları ulaştırmaya, evsiz kalan yurttaşlarımıza sahip çıkmaktadırlar. Emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Herkesten Allah razı olsun. Ramazan ayımızın ülkemize barış, kardeşlik ve huzur getirmesini diliyorum. Allah ibadetlerinizi ve hayırlarınızı kabul etsin."

"SİZLERİN BİR PARÇASI OLMAKTAN GURUR DUYUYORUM"

Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: "1992 yılında kuruluş aşamasında içinde bulunduğum, Ulu çınarımızın bir yaprağı, sizlerin kardeşi ve evladı olarak bugün Milletvekili Aday Adayı olarak karşınızdayım. Bugün burada sizleri yanımda görmekten onur duydum. Katılımınızla güç buldum. Sizlerin bir parçası olmaktan onuruluyum, gururluyum."

"ÜLKE SEÇİM HAVASINA GİRSE DE HALKIMIZ GEÇİM DERDİNDE"

Ülkenin her ne kadar seçim havasına girmiş olsa da, maalesef halkın geçim derdinde olduğunu söyleyen Şimşek; "2011 yılındaki ön seçimlere girdiğimde bu binamızda konuşmamda şunu belirtmiştim. Bizleri önce yoksullaştırıyorlar… sonra köleleştireceklerinden bahsetmiştim. Gelinen nokta çok acı vericidir. Eskiden dar, orta ve yüksek gelirli diye bahsettiğimiz halklarımızdan maalesef orta gelir grubu kalmadı. Halkımız çok fakirleşti. İnsanca onurluca yaşam yok olmaya başladı. Bu da toplumsal birlik ve beraberliğimizi, kardeşçe yaşamamızı tehlikeye sokmaya başladı. 21 yılın sonunda gelinen nokta da sosyal yardıma muhtaç 7 milyon hane yaratıldı. Sadaka kültürü oluşturuldu" dedi. 

"ÜLKEDE EKONOMİK SIKINTI HAD SAFHADA"

Şimşek; "Halkımızın içinde bulunduğu başta ekonomi olmak üzere, evde oturan işsiz gençlik, emeğinin karşılığını alamayan üretici, işçi, maaşı ile geçinemeyen, torununa harçlık veremeyen emekli, çalışarak batan sanayici, esnaf, küçük işletmeler birçok sayamadığımız sektör yaratıldı" şeklinde konuştu.

"HALKIMIZ GEÇİM İÇİN DOĞDUĞU TOPRAKLARDAN GÖÇ EDİYOR"

Şimşek, sözlerine şöyle devam etti: "Geçimini sağlamak için halkımız doğduğu topraklardan göç etmek zorunda bırakıldı. Her şeyden önce sorunlara çözüm makamı görülen Siyaset kurumlarımızı ticaretin ve rantın haline dönüştürüldü. Seçim zamanlarında Halkımız güzel duyguları ve gelecek hayalleri ile oynandı. Seçimden sonra rant, çıkar gruplarına ülkemizin ve bizlerin kaynakları peşkeş çekildi. Halkımızın ırk, din, dil üzerinden siyaset yapılarak, halkımızın kutuplaşmasını sağladılar. Kendi siyasi geleceklerini ve sermaye gruplarını yarattılar."

"ÜLKEMİZE 13 MİLYON MÜLTECİ YERLEŞTİRDİLER"

Şimşek şunları söyledi: "O yetmedi bizlerin manevi duyguları ile oynayarak başta Suriyeli ve Afganlılar olmak üzere ülkemize yaklaşık 13 milyon mülteci yerleştirdiler. İleride önlem alınmaz ise ülkemizin üniter devlet yapısını, demografik dağılımı tehlike altına soktular. Her şeyden önemli bizleri var eden, birey ve toplumsal olarak gelişmemizi sağlayacak olan Eğitim, Sağlık ve Ahlak sistemimizi yok ettiler. 3 Y ile görev başına geldiler. Yoksulluk, yolsuzluk ve yasaklar ile mücadele etme sözü verdiler. İçinde bulunduğumuz durum ortadır."

"DEVLETİ ŞİRKET GİBİ YÖNETMEYE BAŞLADILAR"

Şimşek, şöyle devam etti: "Gelinen noktada ise; siyasete ve siyasetçiye güven bırakılmadı. Ekonomi karaya, siyaset dibe vurdu. Üretemeyen siyaset, üretemeyen bir toplum meydana geldi. Balık tutmayı unutturdular, balık yemeyi öğrettiler. Bu ortamda amacım tek ses, ek yürek olarak gücünü halktan ve Hak’tan alarak hep birlikte çok çalışarak halkımızın iktidarında  doğduğum topraklara hizmet etmek en büyük amacım ve isteğimdir. Siyasi ve toplumsal yaşamımda hiçbir zaman kimsenin adamı, sermayenin ve rantın satın alacağı kişi olmadım. Annemden doğduğum kadar temiz, içinde halk ve hizmet sevgisi besleyen kardeşiniz olarak göreve talibim."

"HALKIMIZIN GÖNLÜNDE KİM VARSA, BİR OY KİM FAZLA ALACAK İSE MİLLETVEKİLİ GÖRMEK İSTİYORUZ"

Şimşek, şu ifadeleri kullandı: "Şimdi söylem değil, eylem zamanıdır.  Partimizde üye bazlı ön seçim olması hepimizin en büyük isteği olmasına rağmen, içinde bulunduğumuz şartlar nedeniyle, genel merkezimizin atama ile aday belirlemesi kararını anlayışla karşılamak zorundayız. Bunun içinde belirlenecek milletvekili adaylarımızın bölgesel dağılımı göze alınarak, halkımızla bütünleşecek, güvenini kazanacak, hizmet getirecek bilgi birikimi ve tecrübesi olan adaylarımıza ihtiyaç vardır. Tüm Milletvekili aday adayı arkadaşlarımız bir birinden değerlidir. Bildiğiniz gibi; İl nüfusumuza göre belirlenecek adaylarımız 4 kişi olacaktır. Sıralamaya giremeyen arkadaşlarımızı aynı istek ile, milletvekili adayı gibi çalışması bizleri güçlü kılacaktır."

"MİLLETVEKİLİ OLDUĞUMUZDA HERKESİN MİLLETVEKİLİ OLACAĞIZ"

Şimşek, şöyle devam etti: "Milletvekili aday adayı olan tüm arkadaşlarımıza başarılar diliyorum. Millet ittifakımızın iktidarında tüm likayat sahibi, ilini ülkesini seven herkese yer vardır. Bizler Siyaseti ilk önce Memleketimiz, doğduğumuz topraklara hizmet için yapıyoruz.  Yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimleri ikinci yüzyıl için çok önemlidir. Cumhuriyetimiz, Demokrasimiz, inançlarımız ve misaki milli sınırlarımızın korunması için köprüye girişte son çıkıştayız."

"GİDECEK NE BİR ÜLKEMİZ VE NE DE BİR BAYRAĞIMIZ VARDIR"

Şimşek, konuşmasını; "Onun için Mustafa Kemal Atatürk'ün iki eserim dediği ve bizlere emanet ettiği Türkiye Cumhuriyetimize ve Cumhuriyet Halk partimize sahip çıkmak şerefimizdir. Onurumuzdur.Bu bağlamda siyasi görüşümüz ne olursa olsun… Önemli olan Vatan ise geri kalan teferattur. Her şey Keşan ilçemize, Edirne ilimize hizmet etmek için gücünü Halk’tan ve Hak’tan alarak, edindiğim tecrübe  ve sahip olduğum bilgi birikimimle yarım kalmış projelerimizi tamamlamak, yeni projelerimizi yaşama geçirmek için karşınızdayım" şeklinde sürdürdü. 

"EN BÜYÜK SORUN İŞSİZLİK VE GÖÇTÜR"

Şimşek, şu şekilde devam etti: "Keşan’ımızın, Enez’imizin ve İpsala’mızın En büyük sorunu işsizlik ve göç’tür. İş sahalarının olmayışıdır. İlçemizde tek iş sahası KSS'miz vardır.  KSS'mizdeki işletmelere devlet destekli teşvikler ile istihdam yaratma projeleri oluşturmalıyız. Var olan işletmeleri güçlü kılmalıyız. Göçü önleyecek geri döndürecek, yaklaşık 4-5 bin kişilik iş sahaları yaratacak, ekolojik dengeyi bozmayacak,  arıtmaları olan, çevreyi kirletmeyen ihtisas OSB’leri ve Teknokent ile çözmek zorundayız. Teşvik ve destek paketleri çıkarılırken özel şart olarak burada çalışacak kişilerin en az %70 nin nüfusumuza kayıt olması sağlanmalıdır."

"TARIM YATIRIMLARI TAMAMLANMALI"

Şimşek, "Tarım sulama Hamzadere Barajının kapalı devre iletim kanallarının bitirilmesinin sağlanmalı, ihtilafları devam eden orman vasfının yitirmiş yerlerin gerçek sahibi köylümüzün üretim yapmasının sağlanması, kırsal kalkınma projeleri en az 1000 hanenin köye geri dönüşleri sağlanarak, köy okulları açılmalı, yağmur sularını toplama havzaları oluşturulmalı, tarımda iklim şartları dikkate alınarak, alternatif tarımsal ürünler geliştirilmeli, üreticimizin ürettiği ürünlerin satışı için ilçemizde bulunan marketlerde yapılması sağlanmalı, üretici ve sulama Kooperatiflerimiz desteklenmeli" dedi. 

"GÜNEŞ ENERJİ SİSTEMLERİ KURMALIYIZ"

Şimşek, şöyle devam etti: "Girdi maliyeti yüksek olan Elektrik giderleri için, Yenilenebilir Güneş Enerji Sistemlerinin kurulmalı, üniversitemize yeni bölümler açılmasını sağlayarak, öğrenci sayısını arttırılmalı, yurt, sosyal alanlar oluşturulmalı."

"FSRU LİMANI SAROS’A ZARAR VERECEK"

Kamuoyunda büyük tepkilere neden olan FSRU Limanı ilgili de konuşan Şimşek; "İlçemizde kazanılan paranın, ilçemizde kalması sağlanması ve yatırıma dönüştürülmesi için, yok edilen yayla sahilimizin geri kazandırılması için başta dalga kıranların yapılmasının sağlanması, Saros Körfezi'nde tüm itirazlara rağmen yapılan FSRU’nun daha fazla çevreye, ekolojik dengeye zarar vermesi önleyici çalışmaların yapılması, FSRU ile ilgili gerekli incelemenin yaptırılarak suç varsa sorumlular hakkında gerekli hukuki işlemlerin yaptırılması" dedi. 

"KEŞAN- ENEZ KARAYOLU TAMAMLANMALI"

Şimşek, turizm ile ilgili olarak da şu ifadelere yer verdi: "Başlattığımız ödeneğini ayırdığımız 2005 yılında bitirilmesi planlanan 60 km lik Keşan Enez yolunun bitirilmesi, Erikli’mizden – Enez’imize kadar uzanan sahil şeridimizde yılın 4 ayında yaklaşık 12 milyon kişinin geliş gidişlerinde Ekonomik-Sosyal ve Kültürel projeler ile Keşan ve Enez ilçemizin kalkınması için çalışmalarda bulunmak, Enez ilçemizin hem turizm açısından, su ürünleri üretimi, satışı için projelerin yaşama geçirilmesi, lagünler ile ilgili sorunların çözülerek, su ürünleri üretiminin sağlanarak bölge halkının kalkınmasının sağlanması."

"GALA GÖLÜ KORUNMALI"

Şimşek, şunları söyledi: "Gala gölü üzerinde ranta dayalı hukuksuz girişimlerin ber taraf edilerek, kamu yararına kullanılmasının sağlanması, İpsala kapısının ekonomik olarak İpsala ilçemize ve Keşanımıza işlerlik kazanması, Koru dağımızda doğa sporlarının yapılması, Saros Körfezi'nde su sporlarının yapılması, Turizm ve Otelcilik Uygulama okunun Enez ilçemize kurulması, sahil şeridimizin birkaç mutlu azınlığa hukuksuz olarak verilen yerler var ise geri alınması, köy tüzel kişiliğinde veya mera, hazine statüsündeki yerlerin hukuksuz verilmesinin önüne geçilecek önlemlerin alınmasını sağlamak."

"İŞ İMKANLARI SAĞLAYACAK PROJELERİ YAŞAMA GEÇİRMELİYİZ"

Şimşek, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Roman kardeşlerimize iş imkanları sağlayacak projeleri yaşama geçirmek, en büyük arzum isteğim siyasi düşüncemiz ne olursa olsun hizmette birlik beraberlik, dayanışma ruhunu sağlamaktır. Bölünürsek yok oluruz. Birleşirsek çok oluruz. Gelin hep birlikte bir olalım diri olalım. Başta siz değerli halkımız olmak üzere, Sizleri temsil eden Milletvekillerimiz, Belediye Başkanımız, İl Genel ve Belediye Meclisi üyelerimiz, Muhtarlarımız, Kamu kurum kuruluşları,Odalarımız, Siyasi partilerimizin temsilcileri, STK’larımız, Akademisyenler ve basınımızla birlikte başaracağız."

"2023 YILINDA HUKUKSUZLUKLARIN SON BULACAĞINA İNANIYORUM"

Şimşek; "2023 yılı yeni umutların ve yapacağımız birçok yeniliğin başlangıcı olacak! Bir yılı daha haksızlığa, adaletsizliğe direnerek geçerdik. 2023’te hukuksuzlukların son bulacağıma inancım tamdır. Çünkü geri durmaksızın mücadelemizi vermeye devam edeceğiz. Eşit ve özgür yarınlar için direnenler var oldukça halk kazanacak! Bizler Türkiye’den, halkımızdan, insanlıktan asla umudumuzu kesmedik, kesmeyeceğiz" şeklinde konuştu. 

"GÜN, SEN-BEN KAVGASI YAPMA DEĞİL, TEK ADAM İKTİDARI İLE MÜCADELE GÜNÜDÜR"

Şimşek, şunları söyledi: "Gün, üstlendiğimiz sorumluluğun hakkını verme günüdür. Birbirimize kenetlenelim ve bu karanlığı hep birlikte aşalım. Bunu yaparız. Yaptık, yine yaparız. 1923’te nasıl yaptıysak 2023’te de yaparız. Muhtaç olduğumuz kudret damarlarımızdaki asil kanda mevcuttur. 2023 yılı yeniden kurtuluşun ve yeniden kuruluşun yılıdır. Halkımıza ve bütün insanlığa; aydınlık, eşitlik, özgürlük ve refah getirecek."

"İKİNCİ YÜZYIL BİZİM YÜZYILIMIZ OLACAK"

Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü: "İkinci yüzyılımız, halkın emekçilerin çocukların kadınlarımızın, gençlerimizin hayata hak, hukuk, adalet penceresinden bakanların yüzyılı olacak! Bunun için daha çok çalışacağız. Zor günlerden geçiyoruz ama biliyoruz, yarınlar bizim! Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi kadroları olarak, huzurlu ve güzel bir ülke kurmak için buradayız! Ailemizle, dostlarla sağlıklı, mutlu ve huzur için yaşayacağımız barış dolu yıllarımız olacak. Tarafsız herkesi kucaklayan, ayrıştırmayan, birlik beraberliği sağlayacak Cumhurbaşkanımız  ile Halkımızın iradesini yansıtacak  güçlü bir Meclisimiz, Demokratik parlamenter sistemimiz olacaktır."

"14 MAYIS’TA HALKIMIZIN İKTİDARINDA BULUŞACAĞIZ"

"Meclisimiz Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir. Mustafa Kemal ATATÜRK’ümüzün liderliğinde, bizlere gösterdiği hedefler doğrultusunda, Cumhuriyetimize ve Demokrasimize sahip çıkacağız.  Dürüst, ilkeli, kararlı, tutarlı, gücünü halktan ve haktan alan, birleştirici, uzlaştırıcı, devlet adamı, Genel Başkanımız Kemal KILIÇDAROĞLU önderliğinde oluşturulan Millet ittifakımızın değerli genel başkanları ile 21 yılda yaratılan saltanata 14 Mayıs tarihinde hep birlikte son vereceğiz. Halkımızın iktidarında buluşacağız."

"2023’DE HERŞEY ÇPK DAHA GÜZEL OLACAK"

"Başladık. Emin olun; 2023’te her şey çok daha güzel olacak, Genel Başkanımız, Cumhurbaşkanı Adayımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde, en yüksek sesle haykırıyoruz!  Geliyor gelmekte olan."

"EDİRNEMİZİN ÜLKEMİZİN SAKİNİ DEĞİL SAHİBİ OLACAĞIZ"

Şimşek, sözlerine şöyle son verdi: "Allah yolumuzu, bahtımızı açık etsin. Ülkemizin, Edirnemizin, Keşanımızın Enezimizin, İpsalamızın sakini değil, sahibi olacağız. Güzel günler bizlerin. Gelecek bizlerin olacak. Hep birlikte başaracağız… Halkımızın iktidarında buluşacağız. Başaracağız, başaracağız, başaracağız."