Yoğun katılımlı CHP Keşan İlçe Danışma Kurulu Toplantısı gerçekleştirildi

ERDOĞAN DEMİR

Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda saat 19.00 sıralarında başlayan toplantıya CHP Edirne İl Başkan Vekili Reyhan Güzel ve İl Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek ve partililer katıldı.

Yoğun katılımın olduğu Danışma Kurulu Toplantısında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyesi Çiğdem Çeliktuğ Öztürk’ün açılış konuşmasının ardından CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır basına açık bölümde bir konuşma yaptı.

İlçe Başkanı Çakır konuşmasının sonunda Ahmet Arif’in Anadolu şiirini okuyarak, “Ülkemizin bir umudu bizde, milletimizin bir umudu bizde. Keşan’ın, Keşan’ın bir umudu burada, bu salonda! umut burada, burada! bunu hep birlikte başaracağız” dedi.

GELİN HEP BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM

İlçe Başkanı Çakır, danışma kuruluna katılan partililerini selamlayarak konuşmasına şöyle başladı: “Çok kıymetli il başkanım, milletvekillerim, belediye başkanlarım, ilçe başkanlarım, il genel meclisi üyelerim, belediye meclis üyelerim, il ve ilçe yönetim kurulu üyelerimiz, il disiplin kurulu üyelerimiz, belde başkanlarımız ve onların kıymetli yönetim kurulu üyeleri; kadın kollarımız;  gençlik kollarımız; cumhuriyet halk partili olduğu için işiyle, aşıyla tehdit edilen ama ne olursa olsun inandığı davasından vazgeçmeyen partililerimiz, “dönen dönsün ben dönmezem yolumdan” diyen yol arkadaşlarım; vatandaşlarımızın özgür ve tarafsızca haber alması konusunda büyük çaba sarf eden çok kıymetli basın emekçilerimiz! ilçe danışma kurulu toplantımıza hepiniz hoş geldiniz. Sizleri saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Kıymetli partililerim, bildiğiniz üzere hem ülkemiz hem de partimiz için çok önemli bir genel seçim sürecini geride bıraktık. Çok mücadele ettik, çok inandık ama olmadı. Kazansaydık bugün bambaşka şeyler konuşuyor olacaktık, olmadı. Genel seçimden hemen sonra ilçe kongrelerimizi ve il kongremizi gerçekleştirdik, yeni örgütlerimizi oluşturduk. Keşan ilçe örgütü olarak vakit kaybetmeden çalışmalarımıza başladık. Partimizin bütün fertlerine bir çağrıda bulunduk. Gelin hep birlikte mücadele edelim dedik. İl ve ilçe kongrelerimizin öncesinde delege listelerini yaparken de yönetim kurulumuzu oluştururken de bütün kesimleri bu oluşumun içine dahil etmeye çalıştım. Daha önce hiçbir araya gelmemiş, hiç birlikte çalışmamış, şimdiye kadar hep rakip olmuş insanları aynı potada buluşturdum. 104 kişilik il delegasyonunu hazırlarken ben ne dersem onu yapacak 104 asker değil, taraf gözetmeksizin bu partiye yıllarca emek vermiş, partimizin her kademesinde görev yapmış ilçe başkanlarımızı, belediye başkanlarımızı, il genel meclis üyelerimizi, belde başkanlarımızı ve kıymetli parti emekçilerimizi tercih ettim. Yıllardır dağınık halde olan Keşan ilçe örgütünün toparlanmaya hazır olduğu mesajını vermek istedim. Çünkü kendi içimizdeki kısır çekişmelerden çok daha önemli sorunlarımız olduğunun farkındaydım.

FAİZ HARAM DEDİLER, NAS VAR NAS DEDİLER, ŞİMDİ HER GÜN FAİZ ARTIRIYORLAR

İktidarı eleştiren Çakır, konuşmasına şöyle devam etti: Bakın bugün Türkiye’de artık demokrasiden, insan haklarından ve özgürlüklerden, evrensel değerlerden bahsetmek mümkün değildir. İktidar baskısı her yerde, her şartta kendisini derinden hissettirmektedir. Dünyada basın özgürlüğü sıralamasında en son sıralardayız. Gazeteciler, yazarlar, aydınlar, siyasetçiler, sırf düşündüklerini dile getirdikleri için hapis yatıyorlar, zindanlarda çürüyorlar.

Ekonomik krizi her geçen gün daha da derinden hissediyoruz. Bu ülkede çocuğuna yiyecek ekmek bulamadığı için intihar eden analar, oğluna okul forması alamadığı için gururuna yediremeyip canına kıyan babalar var. Faiz haram dediler, nas var nas dediler, şimdi her gün faiz artırıyorlar. Onlar için fark etmiyor, alıştık artık. Daha önce de bakara makara demişlerdi. Bunu diyen adamı büyükelçi yaptılar.

Eğitim sistemimiz iflas etmiş durumda. Laik ve bilimsel eğitimden her geçen gün daha da uzaklaşıyoruz. Eğitimi yap boza çevirdiler. ÇEDES projesi dediler, değerler eğitimi dediler, eğitimi çağ dışı bir hale getirdiler.

Türk tarımı ve hayvancılığı bitme noktasında. Her gün artan maliyetler, çiftçimizi ve hayvancımızı bezdirmiş durumda. Üreticimiz bırakın malını satmayı, karşısında muhatap bulamıyor. Son yılların en büyük kuraklığını yaşadık, ayçiçekleri yumruk kadar kaldı. Tarlaya gittik, köylülerimizle birlikte oradan çağrı yaptık. Durum vahim, bu sene çiftçiyi korumazsanız seneye kimse toprağını ekemez dedik. Ayçiçeğinin taban fiyatını -kurtarmaz ama- 20 liradan aşağı ne verirseniz verin bu çiftçi batar dedik. Geçen sene 12 lira verenler, her şeyin neredeyse % 200 arttığı bir dönemde ayçiçeğine 14 lira avans fiyat verdiler, o insanları çaresiz bıraktılar. Bu kardeşiniz cumhuriyet halk partisi varsa herkes için var dedi ve yönetim kurulumuz ve il genel meclisi üyelerimizle beraber gittik çiftçinin haklı feryadını duyurmak için yağlı tohumlara siyah çelenk koyduk, yapılan haksızlığı haykırdık.”

ÇİFTÇİNİN SESİ OLDUK

Keşan’da çiftçinin sesi olduklarını kaydeden İlçe Başkanı Çakır, “Aynı şeyi çeltik üreticisine de yapacaklarını adımız gibi biliyorduk. Bu sefer önceden uyardık. Çeltik tarlasına gittik, dize kadar çamurun içinden haykırdık: çeltiğe 30 liranın altında fiyat verirseniz bu çiftçi batar, seneye toprağını ekemez dedik. Belki anlamazlar diye biçerdöverin üstüne çıkıp bağırdık. Çiftçinin sesi olduk. Hala fiyat açıklamadılar, üreticiyi tüccarın insafına bıraktılar. Cumhuriyet Halk Partisi Keşan ilçe başkanı olarak buradan TMO’ya sesleniyorum: eğer çeltik üreticisinin hakkını vermezseniz sessiz kalmayacağız, tepkimizi en sert şekilde göstereceğiz, hazır olun!” ifadelerini kullandı.

İNSANLAR BİZDEN ÇOK ŞEY BEKLİYORLAR

Ülkeyi bu hale getiren zihniyetin 5 yıldır Keşan’da olduğunu hatırlatan Çakır, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Şimdi önümüzde tarihi bir sınav var. Ülkeyi bu hale getiren zihniyet 5 yıldır Keşan’da. Keşan bu zihniyeti hak etmiyor. Keşan şu an yönetilmiyor, adeta savruluyor. Ortak akıldan, istişareden uzak; “akşam yatarken aklıma geldi, sabah kalktım ben yaptım oldu” anlayışıyla hareket ediliyor. Bu sınavı kazanmak zorundayız. Bu sınavı Keşan için kazanmak zorundayız, bu sınavı yaşadığımız topraklar için kazanmalıyız, bu sınavı çocuklarımız için kazanmak zorundayız, bu sınavı güzel ülkemiz için kazanmak zorundayız. İnsanlar bizden çok şey bekliyorlar, çünkü tarihi bir misyonumuz var.

Çünkü, cumhuriyet halk partisi; cumhuriyetimizin kazanımlarının hedef alındığı, demokratik değerlerin yok sayıldığı ve barınma, eğitim, sağlık gibi temel hakların bile hiçe sayıldığı dönemde her türlü mücadelenin adıdır.

 Çünkü Cumhuriyet Halk Partisi, çiftçisinden öğretmenine, gencinden emeklisine kadar herkesin eşit ve onurlu bir yaşam sürdüğü, hukuk kurallarının herkes için geçerli olduğu, kendine yeten bir Türkiye hedefinden 100 yıldır vazgeçmemiş bir partidir.

Cumhuriyet Halk Partisi, 100 yıllık geleneği, siyasi birikimi ve tecrübesiyle çağdaş Türkiye’nin en önemli siyasi miraslarından biridir. Bu miras büyük Atatürk tarafından partimizin her bir ferdine emanet edilmiştir.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partililer olarak, bu kutsal mirasın omuzlarımıza yüklediği sorumluluğun farkındayız. Ülkemizin binlerce yıllık tarihi, kültürel ve siyasi zenginliklerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak için dün olduğu gibi bugün de çalışmaya devam edeceğiz. Bu büyük coğrafyanın renklerini ve dokusunu kucaklayarak, ülkemizin ulusal birliğini ve değerlerini yüceltmeye devam edeceğiz.

Bugün partimize ve cumhuriyetimize saldırılar 100 yıl önceki karanlık anlayışla artarak devam etmektedir. Her türlü etik değerden uzak bir şekilde; kurumları, halkı, anayasayı hiçe sayan bir anlayışın yarattığı bu çok karanlık dönemde dahi bize ışık tutan, büyük önderimiz Atatürk’ün çizdiği yoldur.”

BEĞENDİK’İ YİNE ALACAĞIZ, YENİMUHACİR’İ ALACAĞIZ; KEŞAN’I ALACAĞIZ

Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacaklarına olan inançlarının tam olduğunu söyleyen Çakır, “Bizim hep birlikte, bu büyük mirası ve değerleri yaşatarak, Türkiye’yi aydınlık yarınlara taşıyacağımıza olan inancımız tamdır. Ata’mızın çıktığı bu yolda, ülkemizi ikinci yüzyılımızda gerçek bir demokrasiye kavuşturmak, tıpkı geçmişte olduğu gibi ülkemizi muasır medeniyetler tarafından örnek alınan ve yurttaşlarımızı her bakımdan gurur duydukları bir ülkede yaşatmak için ve tabii ki önce Keşan’a ardından ülkemizin her bir köşesine 6 oklu şanlı bayrağımızı dikmek için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Ve bu partinin ilçe başkanı olarak sizlere söz veriyorum, beldelerimiz de dahil olmak üzere, asla mücadeleden geri durmayacağız Beğendik’i yine alacağız, Yenimuhacir’i alacağız; Keşan’ı alacağız, Keşan’ı! Keşan’ı alacağız! size söz veriyorum!

Kıymetli partililerim 4 ve 5 Kasım tarihlerinde kurultayımızı yapacağız ve genel başkanımızı belirleyeceğiz. Tahmin ediyorum ki kurultayın hemen ardından da önce belediye başkan adaylarımızı, daha sonra da belediye meclisi ve il genel meclisi adaylarımızı belirleyeceğiz. Buradan çok açık ve net bir biçimde ifade etmek istiyorum: ben ve yönetim kurulu üyesi arkadaşlarım, netice ne olursa olsun ön seçim istiyoruz. Bizim tavrımız ön seçimden yana. Bunu da buradan il başkanımızın, milletvekilimizin ve sizlerin huzurunda söylemek istiyorum. Ben Cumhuriyet Halk Partisi üyelerine güveniyorum, en doğru kararı vereceklerine de adım gibi eminim.” dedi.

ÜLKEMİZİN BİR UMUDU BİZDE

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Kıymetli partililerim, değerli yol arkadaşlarım! vakit az, mücadele zorlu, rakibimiz çetin. Birlik olmak zorundayız çünkü Keşan’ın bize ihtiyacı var. Birlik olmak zorundayız çünkü ülkemizin bize ihtiyacı var. Birlik olmak zorundayız çünkü milletimizin bize ihtiyacı var. Umutsuzluğa yer yok! hani Ahmet Arif, Anadolu şiirinin son mısralarında:

“öyle yıkma kendini,

öyle mahzun, öyle garip...

nerede olursan ol,

içerde, dışarda, derste, sırada,

yürü üstüne - üstüne,

tükür yüzüne celladın,

fırsatçının, fesatçının, hayının...

dayan kitap ile

dayan iş ile.

tırnak ile, diş ile,

umut ile, sevda ile, düş ile

dayan rüsva etme beni.

gör, nasıl yeniden yaratılırım,

namuslu, genç ellerinle.

kızlarım,

oğullarım var gelecekte,

her biri vazgeçilmez cihan parçası.

kaç bin yıllık hasretimin koncası,

gözlerinden,

gözlerinden öperim,

bir umudum sende,

anlıyor musun ?”   

diyor ya,

işte !

Ülkemizin bir umudu bizde, milletimizin bir umudu bizde. Keşan’ın, Keşan’ın bir umudu burada, bu salonda! umut burada, burada! bunu hep birlikte başaracağız. Hepinizi bir kere daha saygıyla, sevgiyle selamlıyorum; danışma kurulumuzun hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sağ olun, var olun.”

CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır’ın konuşmasından sonra basına kapalı olarak Danışma Kurulu Toplantısı üyelerin konuşmalarıyla devam etti. Üyeler, toplantının verimli bir şekilde geçtiği görüşünde bulundular.

Toplantının sonunda yeni üye olan partililere rozet takıldı.