ERDOĞAN DEMİR

Keşan'da esnaf, son bir yılda yüzde 0,74'ten 3,3'lere kadar yükselen pos komisyon oranlarından isyan etti. Esnaf, yüksek komisyon oranlarının kendilerini zarara uğrattığını belirterek, yasal bir düzenleme ile komisyon oranlarının makul seviyeye çekilmesini talep etti.

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Yardımcısı Mustafa Çakır, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, pos komisyon oranlarının esnafın belini büktüğünü söyleyerek, “Esnafımız nakit de çalışamıyor, müşterisinin cüzdanı her renkten kredi kartı ile dolu. Bunun için bankaların esnafın üzerindeki kredi kartı komisyon ücreti yükünü hafiflemesini istiyoruz. Pos komisyon oranları düşürülmelidir. Yüksek oranlar esnafa zarar veriyor. Ekonomik sıkıntılardan dolayı tabi ki müşterilerde nakit sıkıntısı var bu gözle görülüyor. Esnafımızın veresiye defteri yine sahne alıyor. Esnafımız burada bütün dertlere çare, faizsiz banka gibi. Burada zarar tabi ki esnafa sattığı malı veresiye veriyor, tekrar yerine koyamıyor. Buradan tüm bankalara sesleniyoruz esnafa destek verin komisyon oranlarını düşürün. Esnaf bir ekmeğe kredi kartı çekiyor, müşterisini memnun etsin diye. Artık kredi kartı her evin bir bireyi oldu. Odamıza kayıtlı tüm üyelerimiz etkileniyor, buna pazarcılarımız da dahil onlarda cumartesi pazarında poslarını müşterilerine söylemekten korkuyorlar. Esnaf 45 gün sonra geri ödeme aldığında sattığı ürünü kesinlikle yerine koyamaz. Ertesi güne ödeme aldığında aradaki farkı müşterilerine yansıtmıyor. Biliyor ki vatandaşın alım gücü düşük. Hem vatandaşa hem de kendine zarar verecektir. Bunun için yasal bir düzenleme ile bankaların bizlere uyguladığı kredi kartı komisyon ücretleri makul seviyeye çekilmelidir. Esnafın yaşayabilmesi için bu şarttır. Vatandaşın alışverişini rahatça yapabilmesi için piyasanın hareketlenmesi için yeni düzenleme getirilmeli pos ve komisyon ücretleri sabitlenmelidir. Herkes elini taşın altına koymalı esnafı ve vatandaşı düşünmelidir. Esnafa verilen sözlerden dolayı, esnaf artık umut yorgunu oldu. Müjdeli haberler bekliyor.” dedi.

Esnaflar da, yüksek pos komisyon oranlarının kendilerini mağdur ettiğini belirterek, yasal bir düzenlemenin bir an önce hayata geçirilmesini talep etti.