Aday Adaylığını açıklayan Anıl Çakır, birlik mesajları verdi:

GEL KARDEŞİM BİRLİKTE YÜRÜYELİM

HABER: BÜLENT SAYLAM

FOTO: ERDOĞAN DEMİR

Parti lokalinde saat 12.30 sıralarında başlayan ve partililerin yoğun ilgi gösterdiği programa, CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman, Beğendik Belediye Başkanı Muhammet Örnek, CHP Keşan İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, CHP Gençlik Kolu Başkanı Emre Şevik, 28. Dönem Edirne Milletvekili Adayı Ufuk Kanışkan, önceki dönem belediye başkanlarından Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan, Çamlıca Belediye Başkanı Halil Büyükyatıkçı, Hacıköy Belediye Başkanı Cevdet Karagöz bazı Keşan Belediye Meclisi üyeleri ve İl Genel Meclisi üyeleri, önceki dönem ilçe başkanları, belediye meclis üyeleri, il genel meclisi üyeleri, CHP Edirne Milletvekili aday adayı Mustafa Bezbaş, partililer ve basın mensupları katıldı.

ÖZDİLEK: “KEŞAN HAK ETTİĞİ YÖNETİME KAVUŞACAK”

Adaylık açıklamasından önce söz alan CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek, düzenlenen programın sadece bir adaylık açıklaması olmadığını belirterek, buradan topluma çok mesajlar verileceğini belirterek partinin birlik ve beraberliğine dikkat çekti. Seçim dönemi atlattıklarını hatırlatan Özdilek, şunları söyledi: “Bir kere gerçekleri kabul edeceğiz. Bu seçimi biz kaybettik. Bizi parçalanacağımızı 3’e, 5’e bölüneceğimizi zannettiler. Hayır. Biz de değişime öncülük edip, tek bir vücut halinde, tüm partililerimizin yapması gerektiği fedakârlıkları bilinciyle kendi aramızda karar verdik. Mahallelerde delege listelerimizin tek liste halinde yapıp, birlik ve beraberlik halinde önümüzdeki yerel seçimlere hazırlanabilmek için planlama yaptık. Köylerimizdeki delege seçimlerimiz bitti. Kısa süre sonra mahalle seçimlerimiz başlayacak 2 gün kaldı. Bir çok mahallede tek liste hazırlandı. Sahada gördüğüm şu biz eğer bir olursak, birbirimizin kuyusunu kazmazsak, kişiler için şu olsun, bu olsun kaygısına düşmezsek, biz el ele, omuz omuza verirsek burada belediye başkanlığı seçimini kazanacağımızın garantisini veririm. Seçimi kazanacağız, hiç şüphem yok. Beklentimiz, yeni seçilecek olan yönetime elimizden gelen tüm desteği vermeniz. Ülke gibi Keşan da kötü yönetiliyor. Bunun değişmesi için hepimizin mücadele etmesi gerekiyor. Keşan’ı geri alacağız. Keşan hak ettiği yönetime kavuşacak. Ben şimdiden yeni dönemin hayırlısı olmasını diliyorum. Bu katılım için çok teşekkür ediyorum.”

KAHRAMAN: “KEŞAN’I YENİDEN GERİ ALACAĞIZ”

Özdilek’in ardından CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman söz aldı. Kahraman şöyle konuştu: “Bugün Anıl Çakır arkadaşımızın adaylık açıklamasındayız. 2 turlu seçim döneminde fedakarca çalışan ilçe başkanlığı yönetimime partililerime çok teşekkür ediyorum. Ülke genelinde maalesef ki kaybettik. Ancak biz, o uğursuzluğu üzerimizden bugün, atmış görünüyoruz. Bugün Keşan’da yeni bir başlangıç yapacağız. Bunun karşılığını da sizlerde görüyorum, hissediyorum. Buradan yakacağımız meşale Edirne’nin her yerinde inşallah tüm belediyelerde bayrağı dikeceğiz. Anıl (Çakır) arkadaşımıza da çıkmış olduğu bu yolda başarılar diliyorum. Bu ateşi çoğaltıcağız ve Keşan’ı yeniden geri alacağız. Sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

ÇAKIR’DAN İLÇE YÖNETİMİNE ÇİÇEK

CHP Keşan İlçe Başkanı Saner Özdilek ve CHP Edirne İl Başkanı Samet Kahraman’ın konuşmalarının ardından adaylık açıklamasını yapmak için kürsüye çıkmadan önce Anıl Çakır, CHP Keşan İlçe Yönetiminin göstermiş olduğu çalışmalardan dolayı ilçe başkanı Saner Özdilek’e çiçek takdim etti.

ANIL ÇAKIR: “SİZLERİ DEVRİMCİLİĞİMİN OLANCA SICAKLIĞIYLA, SAYGIYLA, SEVGİYLE SELAMLIYORUM”

Sizleri devrimciliğimin olanca sıcaklığıyla, saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.

Çiçek takdiminden sonra konuşmasına başlayan Çakır, partililerin şöyle selamladı: “Çok kıymetli il başkanım, çok kıymetli ilçe başkanım, partimize büyük hizmetleri dokunmuş hepsi birbirinden kıymetli geçmiş dönem ilçe başkanlarım, üç dönem boyunca Keşan Belediyesinin Cumhuriyet Halk Partili olması onurunu bizlere yaşatan kıymetli büyüğüm, belediye başkanım Sayın Mehmet Özcan; 15 yıl aradan sonra Beğendik’i tekrar bize kazandıran, Beğendik’e her gidişimde göğsümü gere gere gitmemi sağlayan, kıymetli ağabeyim, Beğendik Belediye Başkanım Sayın Muhammet Örnek; çok kıymetli belde belediye başkanlarım, belde başkanlarım; demokrasimizin temel taşları olan çok kıymetli muhtarlarım; geçmişten bugüne kadar partimize hizmet etmiş hepsi birbirinden kıymetli il genel meclis üyelerimiz, belediye meclis üyelerimiz, yönetim kurulu üyelerimiz;  partimizin bütün çalışmalarında hep en önde yer alan, canla başla mücadele eden, evini, eşini, işini, çocuklarını bırakıp partisinin peşinden koşan başımızın tacı, elleri öpülesi kadınlarımız, kadın kollarımız; içlerinden biri olmaktan her zaman gurur duyduğum, kalbimin en özel yerinde yer alan, partimizin öz evlatları gençlik kollarımız; üzerimde her birinizin büyük emeği olduğuna inandığım, çok şeyler öğrendiğim kıymetli büyüklerim; Cumhuriyet Halk Partili olduğu için işiyle, aşıyla tehdit edilen ama ne olursa olsun inandığı davasından vazgeçmeyen  partililerim, ‘dönen dönsün ben dönmezem yolumdan diyen’ yol arkadaşlarım; vatandaşlarımızın özgür ve tarafsızca haber alması konusunda büyük çaba sarf eden çok kıymetli basın emekçilerimiz! Sizleri devrimciliğimin olanca sıcaklığıyla, saygıyla, sevgiyle selamlıyorum. Hepiniz hoş geldiniz. Sağ olun, var olun.”

HALİL İBRAHİM SOFRASINDA HERKESE YER VAR

Aday olma kararı süreci hakkında konuşan Çakır, partilileriyle şunları paylaştı: “Kıymetli partililerim, bildiğiniz üzere hem ülkemiz hem de partimiz için çok önemli bir genel seçim sürecini geride bıraktık. Şimdi daha genel seçimin yorgunluğunu atamadan yerel seçim çalışmalarımıza başlayacağız. Ve bu arada yerel seçimden önce de ilçe ve il kongrelerimizi tamamlayıp kurultay sürecine gireceğiz. Bu süreçte en çok arzu ettiğim şey bölünmeden, ayrışmadan, kavga etmeden bir kongre süreci yaşamaktı. Çünkü partimizin hiç olmadığı kadar birleşmeye, hiç olmadığı kadar bütünleşmeye, hiç olmadığı kadar barışa ihtiyacı var. Bugün görüyorum ki bütün Cumhuriyet Halk Partililer de benim gibi düşünüyor. Aday olmaya karar verdiğimde mümkün olduğu kadar çok insanla görüşmeye çalıştım, herkese ulaşmak için büyük çaba sarf ettim. Herkesin fikrini aldım, herkesi dinledim. Kim olursa olsun, şimdiye kadar hangi listede yer alırsa alsın herkesi davet ettim.  Genel başkanımızın da tabiriyle ‘Siz de gelin, bu Halil İbrahim sofrasında herkese yer var’ dedim. Çünkü biliyorum ve inanıyorum ki mevzu bahis Cumhuriyet Halk Partisi ise gerisi teferruattır.”

ÇOBAN ATEŞİ ÖNCE KEŞAN’I ARDINDAN BÜTÜN EDİRNE’Yİ SARACAK

Basınla buluşmasındaki ilk adaylık açıklamasında çoban ateşi yaktığını söylediğini hatırlatan Çakır, adaylık açıklamasına şöyle devam etti: “Yaklaşık bir ay önce düzenlediğim basın toplantısında ‘Ben bir çoban ateşi yakıyorum ve bütün partililerimi bu ateşin etrafında toplanmaya, bu ateşi büyütmeye davet ediyorum.’ demiştim. Bunu niye söyledim biliyor musunuz? Atatürk’ün en yakın silah arkadaşlarından biri olan Mareşal Fevzi Çakmak yıllar sonra şöyle diyor: ‘Eğer o günlerde bir tayyareden memlekete bakarsanız yer yer yanan ateşler görürdünüz; bunlar ışıldayan çoban ateşleriydi. Hepsini birleştirecek bir alev lazımdı, işte o da Mustafa Kemal’in meşalesiydi.’ Ben de Mustafa Kemal’in yolundan ayrılmayan bir cumhuriyet öğretmeni olarak onun meşalesinden aldığım kıvılcımla bu çoban ateşini yaktım, sizler de bu kardeşinize, bu evladınıza görülmemiş bir destek verdiniz, sahip çıktınız. Ve bu ateşi hep birlikte büyüttük. İnanıyorum ki yaktığımız bu çoban ateşi önce Keşan’ı, ardından bütün Edirne’yi saracak; örgütlerimizin hepsi yerel seçimlerde büyük başarı elde edecek.”

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BİZİM

Nazım Hikmet’in şiirini okuyarak Keşan’ı almaya hazır olduğunu cümle aleme gösteren bir kongre olacağını ifade eden Çakır, açıklamasında şunları söyledi: “Kıymetli partililerim, çok önemli bir kongre sürecimiz başlıyor. Bu kongre bütün küskünlüklerin son bulduğu bir kongre olsun. Bu kongre bütün dargınlıkların bitirildiği bir kongre olsun. Bu kongre bütün anlaşmazlıkların, bütün ön yargıların, bütün çekişmelerin bir kenara bırakıldığı bir kongre olsun. Bu kongre Cumhuriyet Halk Partisinin Keşan’da nasıl kenetlendiğini dosta düşmana gösteren bir kongre olsun. Bu kongre Cumhuriyet Halk Partisinin yek vücut olduğunu ve Keşan’ı almaya hazır olduğunu cümle aleme ilan edeceği bir kongre olsun. Ne diyordu  dünyanın en büyük şairi Nazım Hikmet :

‘Dörtnala gelip Uzak Asya'dan

Akdeniz'e bir kısrak başı gibi uzanan

bu memleket, bizim.

Bilekler kan içinde, dişler kenetli, ayaklar çıplak

ve ipek bir halıya benzeyen toprak,

bu cehennem, bu cennet bizim.

Kapansın el kapıları, bir daha açılmasın,

yok edin insanın insana kulluğunu,

bu dâvet bizim...

Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür

ve bir orman gibi kardeşçesine,

bu hasret bizim...”

Ben de diyorum ki 4.5 yıldır çektiğimiz bu büyük  hasret bizim. Başka Cumhuriyet Halk Partisi yok. Bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim, bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim, bu Cumhuriyet Halk Partisi bizim…”

GEL KARDEŞİM BİRLİKTE YÜRÜYELİM

“Benim asıl rakibim AKP” diyen Anıl Çakır, partililerine birlik ve beraberlik için şu çağrıda bulundu: “Bugüne kadar hiç birlikte siyaset yapmadığımız, farklı listelerde olduğumuz, farklı adayları desteklediğimiz partililerimiz, yol arkadaşlarımız, partililerimiz muhakkak olmuştur. Acaba ben de onun yanına gelsem olur mu, benimle çalışır mı, bana da yer var mı, bana da bir görev var mı diyenler muhakkak vardır. Şimdi buradan onların nezdinde herkese seslenmek istiyorum:

Seçim akşamları partimizin ışıkları erkenden sönmesin, sabahlara kadar yansın; davullar zurnalar sabahlara kadar susmasın; burası cenaze evi gibi değil düğün evi gibi olsun diyorsan ‘GEL KARDEŞİM BİRLİKTE YÜRÜYELİM.’

Ben Cumhuriyet Halk Partisine sevdalıyım, kişilere değil; kişiler gelip geçicidir, aslolan Cumhuriyet Halk Partisidir diyorsan ‘GEL KARDEŞİM EL ELE VERELİM.’

Ben değil biz diyorum, partimin çıkarlarını her şeyin ve herkesin üzerinde tutuyorum diyorsan “GEL KARDEŞİM KOL KOLA GİRELİM.”

23 oyla seçim kaybettik. Bir kişinin dahi benim için büyük önemi var. Ben olmazsam bir kişi eksik kalırız diyorsan ‘GEL KARDEŞİM BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM.'

Kongrelerde birbirimizi yenmek benim derdim değil. Benim rakibim aynı yolda yürüdüğüm arkadaşlarım değil. Benim asıl rakibim AKP, arkadaşlarıma karşı değil AKP’ye karşı arkadaşlarımla birlikte mücadele etmek istiyorum diyorsan ‘GEL KARDEŞİM OMUZ OMUZA MÜCADELE EDELİM.’

Keşan Cumhuriyet Halk Partisine, Cumhuriyet Halk Partisi de Keşan’a çok yakışıyor. Ayrı kalmalarına gönlüm razı olmuyor diyorsan ‘GEL KARDEŞİM BU YOLDA HEP BİRLİKTE, YAN YANA, EL ELE, KOL KOLA, OMUZ OMUZA YÜRÜYELİM.’

CHP KEŞAN İLÇE BAŞKANLIĞINA ADAY OLDUĞUMU AÇIKLAMAKTAN BÜYÜK MUTLULUK DUYUYORUM

Anıl Çakır, açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı: “Çok kıymetli partililerim, değerli yol arkadaşlarım. Bu duygu ve düşüncelerle 12 Ağustos’ta yapılacak olan ilçe kongremizde Ulu Önderimiz, kurucu genel başkanımız Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘iki büyük eserimden biri’ dediği; kökleri Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyetine dayanan; kurtuluşun ve kuruluşun partisi; Türkiye’nin onurlu geçmişi, aydınlık geleceği; Atam’dan, rahmetli anamdan, sevgili babamdan bana kalan en büyük miras olan, çocuk yaşta kapısından içeri girdiğim, bir mensubu olmaktan ömrümün sonuna kadar şeref duyacağım Cumhuriyet Halk Partisinin Keşan İlçe Başkanlığına aday olduğumu sizlerin huzurunuzda, baba ocağımızda açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum.”

Adaylık açıklamasının ardından partililer Anıl Çakır’ı tebrik ederek, Çakır’la hatıra fotoğrafı çektirdi.