Gazetemiz mahalle muhtarlarımızı dinlemeye devam ediyor

Gazetemiz yerel yönetimlerin en önemli mihenk taşı olan mahalle muhtarlarımızı ziyaret etmeye devam ediyor.

MEHMET AYTAÇ

Haber Sorumlumuz Erdoğan Demir, dün dördüncü olarak Cumhuriyet Mahalle Muhtarı Muammer Gizlen’i ziyaret etti ve bir röportaj gerçekleştirdi.

Demir: Sayın Muhtar öncelikle kendinizi tanıtır mısınız?

Gizlen: Ben Muammer Gizlen. 1974 yılında Keşan da doğdum, 24 yıllık evliyim ve 2 oğlum var. Keşan Lisesi mezunuyum, 2 dönemdir Cumhuriyet Mahallesi Muhtarıyım. Keşan Belediyesi’ne ait hizmet binamızda görev yapıyoruz.

Almanya’da bulunan Hüseyin Adalı’dan Keşanspor için çağrı Almanya’da bulunan Hüseyin Adalı’dan Keşanspor için çağrı

Demir: Mahalle kuruluşunuzdan bahseder misiniz?

Gizlen: Mahallemiz 1991 yılında Yukarı Zaferiye Mahallesi sınırlarından ayrılıp Cumhuriyet Mahallesi adıyla yeni bir mahalle olmuştur. 2009 yılında mahalle sınırlarımız değiştirilmiş olup Yeni Mahalle adıyla yeni bir mahalle kurulmuş ve bugünkü sınırlarımız oluşturulmuştur. Mahallemizin Cumhuriyet Mahallesi adıyla yaklaşık 32 yıllık bir geçmişi vardır. İlk muhtarı Ali Yalnız olup uzun yıllar görev yapmış ve aynı zamanda mahallemize birçok katkıları olmuştur. Onu da buradan rahmetle anıyoruz. Mahallemiz oldukça geniş bir alana sahiptir. Genelde evlerimiz bahçeli olup 2 ve 3 katla sınırlıdır. Mahalle sınırları içinde yaşayan kişi sayısı 4.916 olup 3.869 seçmen" mevcuttur. Mahallemizde 1 bulvar 10 cadde ve 89 sokak bulunmaktadır.

Demir: Mahallenizin ekonomik durumu konusunda bilgi verir misiniz?

Gizlen: Mahallemizin ekonomisi genelde esnaflığa dayalıdır. Mahallemizin çoğu pazarcı esnafıdır. Memur sayısı fazla olmayıp emekli sayısı da çok değildir. Bunun yanında mahallenin yerleşimi civar köylerden oluştuğundan çiftçilikli de uğraşılmaktadır. Belli bir kesim sözleşmeli işçi olarak, bazı kesim de günlük işler yaparak geçimlerini temin etmeye çalışmaktadır. Aynı zamanda mahallemizde müzisyenlikte bir geçim kaynağıdır.

Demir: Mahallenizdeki eğitim durumu ile ilgili bilgi verir misiniz?

Gizlen: Mahallemiz genel olarak okur yazar olup ilk ve orta öğretim mezunudur. Okuma yazma bilmeyen çok nadir olup,  bunlarda yaşlı kesimlerdir. Lise olarak meslek okulu mezunu daha fazIadır. Bunun yanında liseyi bitiremeyip terk edenlerde mevcuttur. Mahallemiz de 2 ve 4 yıllık üniversite mezunları da bulunmaktadır. 2024 yılında yapılacak olan yerel seçimlerde de mahalle muhtarlığına adayım. Takdir halkımızındır. Elimizden geldiğince mahalle halkına ve Keşan halkına hizmet etmeye özen gösterdim. İyi günlerinde sevinçlerini kötü günlerinde acılarını paylaştım. Gösterdiğim özen yeni dönemde de aynen devam edecektir. Genel olarak her mahallenin kendine göre sorunları ve talep ettikleri hizmetler vardır. Ben de bu mahallenin muhtarı olarak mahallenin sorunlarını ve talep ettikleri hizmetleri kamu kurum ve kuruluşlarından talep etmekle görevliyim.  Bunların başında özellikle; kaldırımlar, yollar belediyeye ait yeşil alanların bakım ve onarımın yapılmasını belli bir düzene sokulmasını sabırla bekliyoruz.  Ayrıca devlet hastanesinin mahallemize uzak olmasından dolayı ulaşım konusunda sıkıntı yaşamaktayız. Devlet hastanesinden geçen şehir içi minibüsleri mahalle sınırlarımızın içinden geçmemektedir. Mahalle halkımız uzak noktalardan dolmuşlara binip hastaneye gitmektedir. Bu özellikle kış aylarında vatandaşlarımız için zor bir durumdur.  Bu konuyla ilgili yetkililerle görüşsek de bir sonuca ulaşamadık. Bu konuların bir an önce çözüme kavuşmasını sabırla bekliyoruz. Yapılan hizmetleri de takdir ediyoruz.  Hizmet açısından sıranın Cumhuriyet Mahallesi’ne geldiğini düşünüyoruz.

Demir: Teşekkürler sayın muhtarım

Gizlen: Ben de size ve şahsınızda Medya Keşan Gazetesi’ne bize bu fırsatı verdiği için teşekkür ederim.

Editör: BÜLENT SAYLAM