HABER MERKEZİ

Seçim sonucuna göre 16 meslek komitesinden adaylar ETSO meclisine girebilmek için yarışırken, belirlenecek meclis ise gelecek hafta yönetim kurulu başkanını seçecek.

ETSO'da kurulan 16 sandıkta üyeler meslek komiteleri ve meclis üyeliğine seçilebilmek için yarıştı. Toplam 102 kişinin meslek komitesine, 43 kişinin de ETSO meclis üyeliğine seçileceği seçimler, dün sabah 09.00 itibariyle başladı.

ETSO Başkanı Recep Zıpkınkurt, bu yıl seçimlere katılımın önceki seçimlere göre yoğun olduğunu belirterek, "Bugün toplam 16 meslek komitesindeki üyelerimizin kullanacakları oylarla birlikte 43 tane meclis üyemiz seçilecek. Bu 43 meclis üyesi de önümüzdeki hafta başkan, yönetim kurulu ve meclis başkanlarını seçecek. Dolayısıyla seçim süreci tamamlanmış olacak. Bugün katılımın çok iyi olduğunu düşünüyorum. Geçtiğimiz dönemde yüzde 78-80 civarında katılım vardı. Bugün herhalde yüzde 85 civarında katılım olur diye düşünüyorum. Öyle tahmin ediyorum ki ekip olarak 16 grupta 16 yaparız diye düşüyorum" dedi.

YÖNETİM KURULU BAŞKANI GELECEK HAFTA SEÇİLECEK

Seçim süreci uzun ve ayrıntılı geçen ETSO'da ilk etap oylamadan sonra yönetim kurulu seçimleri başlayacak. Toplam 4bin 327 üyesi bulunan odada 2 bin 270 üyenin oy kullanabilme hakkı bulunurken, bu üyelerin seçeceği 43 meclis üyesi 20 Ekim Perşembe günü ETSO Yönetim Kurulu Başkanı, yönetim kurulu ve meclis başkanını seçecek. Bu seçim için de ETSO'da tek sandık kurulacak ve seçim sabah 09.00 ile akşam 17.00 saatleri arasında yapılacak.  

MESLEK KOMİTELERİ GRUPLARI

Odada belirlenecek meslek komiteleri şu gruplardan oluşuyor: Tarım ve Tarımsal Ürün, Et ve Süt Ürünleri, Gıda Toptancıları, Tekstil ve Giyim Eşyaları, İnşaat Malzemeleri, Konaklama Seyahat Yiyecek İçecek ve Eğlence Hizmetleri, Basın Yayın İletişim Bilişim Kırtasiye, İnşaat, Otomotiv ve Yolcu Taşımacılığı, Dayanıklı Tüketim Malları Satıcılığı, Gayrimenkul Acenteleri ve İdari Destek Hizmetleri, Sigorta Acenteleri Finans ve Kuyumcular, Konut Yapı Kooperatifleri ve Yapı Denetim, Parakende Gıda, Akaryakıt Ürünleri Satıcıları Yük Taşımacılığı ve Gümrük Komisyoncuları, Eğitim ve Sağlık Hizmetleri.