HABER MERKEZİ

Edirne’nin Sesi Gazetesi’nden Tamer Yavuz’un haberine göre İzzet Arseven Kent Ormanı ve Mesire Yerinin, Millet Bahçesi’ne dönüştürülmesine mahkemeden ‘durdurma’ kararı geldi.

Söğütlük Doğal Kalsın Platformu sözcüsü Ziya Gökerküçük, Söğütlük’te hukuk mücadelesini kazandıklarını vurguladı.

GÖKERKÜÇÜK: ’DEVLETİMİZİN ÇIKARDIĞI YASALARLA SAVUNDUK’

Söğütlük Ormanı’nın devletin çıkardığı yasalarla savunduklarını ifade eden Gökerküçük, “Devletimizin çıkardığı yasalarla biz savunmuştuk orasını. Yine devletimizin çıkardığı kanunları, mahkeme heyeti görmüş. Bizim söylediklerimizi beyan ederek davayı kesin olarak kazandığımız bize beyan edildi. Milet Bahçesi, akla ve bilime aykırı bir projeydi” dedi.

Gökerküçük, iş makinelerinin Söğütlükte bulunduğunu belirtti. Ne gerekiyorsa yapacaklarını ifade eden Gökerküçük, “Az önce Söğütlük’e gittim. Yerler kazılmış ve kepçeler çalışıyordu. Hukukçularla görüşeceğiz, suç ihbarında bulunabiliriz, diye düşünüyorum. Karar kesin. Pazartesi günü ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Gökerküçük, Söğütlük’ün bakımsız olduğunu ve bunun için Milet Bahçesi yapılmak istendiğini ama bakmakla yükümlü olanın devlet kurumları olduğunu da sözlerine ekledi.

VALİ KIRBIYIK, MİLLET BAHÇESİNİN BU YIL TAMAMLANACAĞINI BİLDİRMİŞTİ

Edirne Valisi H. Kürşat Kırbıyık, 12 Ocaka 2023 tarihinde Edirne’de yerel basına yaptığı açıklamada Edirne Millet Bahçesi'nin bu yıl tamamlanacağı bildirilmişti. Vali Kırbıyık, Edirne Millet Bahçesi ile vatandaşların Meriç Nehri'nden daha fazla istifade etmesinin sağlanacağını belirtmişti. Vali Kırbıyık, yaptığı açıklamada Millet Bahçesinin Edirne için önemli bir proje olduğunun altını çizip şu ifadeleri kullanmıştı: “Bu son derece önemli bir proje. Söğütlük ile ilgili eleştirileri takip ediyoruz. Eksik varsa muhakkak bunu da ilgili arkadaşlarımızla tartışıyoruz. Ama şu an itibarıyla gördüğümüz önemli bir sorun yok. Çalışmalar da tüm hızıyla devam ediyor.”