HABER MERKEZİ

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, merkez mahalle ve köy muhtarları ile Devecihan Kültür Merkezi'nde değerlendirme toplantısı yaptı. AFAD, Emniyet Müdürlüğü, Kültür Müdürlüğü, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Müdürlüğü ve Yeşilay yetkilileri çalışmaları hakkında sunum yaparak, muhtarlara bilgi verdi.

Özellikle uyuşturucu ile mücadeleye dikkat çekilen toplantıda katılımcılar cep telefonlarına, İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘UYUMA’ uygulamasını yükledi. Vali Kırbıyık, madde bağımlılığıyla mücadelenin çok önemli bir konu olduğunu söyledi. Madde bağımlılığıyla topyekun mücadele edilmesi gerektiğini belirten Kırbıyık, "Emniyet ve jandarma tarafından etkin bir mücadele yapılıyor. Burada bizim sizlerden beklentimiz bu mücadeleye ortak olmanız. Çevrenizde gördüğünüz her türlü şüpheli durumu bize bildirmeniz çok önemli. Bu mücadeleyi topyekun vereceğiz. Madde bağımlılığından sonra rehabilitasyon süreci oldukça zor. Bizim öncelikle madde bağımlılığından önce tedbirler geliştirmemiz gerekiyor. Bir gencimiz göz göre göre oraya doğru sürükleniyorsa ne gerekirse onu yapacağız. O konuda hepimizin üzerinde düşen roller var" dedi.

Vali Kırbıyık, Yeşilay'ın bağımlılıkla mücadelede önemli çalışmalar yaptığını, destek alması gereken ailelerin de Yeşilay Danışmanlık Merkezi'ne (YEDAM) yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Vali Kırbıyık, definecilik adı altında yapılan kazılar ve bunun sonucundan doğan dolandırıcılık konuları hususunda vatandaşların uyarılması gerektiğini söyledi. Sarayiçi'nin önemli bir bölge olduğunu anlatan Kırbıyık, "Orada da Kültür Bakanlığından Milli Saraylara devri gerçekleşti. Kaynak itibari ile çok daha avantajlı durumdalar. En yakın zamanda bu bölgemizin eski günlerinde olduğu gibi ihya edilmesini istiyoruz" diye konuştu.

Çilingirler Sokağı için gerekli Sağlıklaştırma Projesi konusunda belediyenin gerekli çalışmayı yürüttüğünü ifade eden Kırbıyık, "Bizler de Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İl Özel İdare ve Belediyenin iş birliğiyle Saraçlar Çarşısı'nın sağlıklaştırmasına başlamayı hedefliyoruz. Proje çalışmaları sürüyor. Buradaki tabela kirliliği, eski görüntüyü bozan her türlü ne varsa bir proje dahilinde bittiği zaman dört dörtlük bir görüntüye kavuşturacak şekilde hazırlıklarımızı sürdürüyoruz" ifadelerini kullandı.

Toplantı muhtarların talep, öneri, istek ve şikayetlerini alınmasının ardından sona erdi. Toplantıya, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Vali yardımcıları Sıdkı Zehin ve Eyyüp Batuhan Ciğerci, kurum amirleri ve muhtarlar katıldı.