HABER MERKEZİ

Edirne’de Mor Ev Kadın Atölyesi, Edirne Kent Konseyi Kadın Meclisi, Edirne Belediyesi Türk Kültürü El Sanatları Merkezi ve çeşitli kadın topluluklarının katıldığı yılbaşı alışveriş günleri başladı. Kentin en yoğun trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde 19-31 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek yılbaşı alışveriş günlerinin açılışı yapıldı.

Yılbaşı temalı hediyelik eşyalardan giyim ürünlerine, kitaplardan oyuncaklara kadar pek çok el emeği ürünün satışa sunulduğu etkinliğin açılışını Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan gerçekleştirdi. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına 1 dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan etkinlikte konuşan Gürkan, yılbaşı alışveriş günlerinde el emeği ürünlerini satışa sunan kadınların aile bütçelerine katkıda bulunduğunu söyledi.

AİLE BÜTÇELERİNE KATKIDA BULUNMAYA ÇALIŞIYORLAR

Vatandaşların yeni yılını kutlayan Gürkan, "Yılbaşı, bir anlamda yeni bir yılı karşılamak; umutları, heyecanları, özlemleri, beklentileri de karşılamak demek. Edirne’nin üreten kadınları, 1 yıl içerisinde yapmış oldukları ürünleri 2 yıldır geleneksel hale getirmeye çalıştığımız yılbaşı alışveriş günlerinde Edirne’ye gelen yerli ve yabancı tüm ziyaretçilerin beğenisine sunarak, aile bütçelerinde bir nebze daha katkıda bulunmaya çalışıyor. Avrupa’nın birçok yerinde bu tür yılbaşı pazarları açılır, yılbaşı alışveriş günleri, şenlikleri düzenlenir" dedi. 

AHŞAP KABİN İŞİNİ BAŞARAMADIK

Yılbaşı alışveriş günleri ile ilgili eksikliklere de dikkat çeken Gürkan, "Biz, bu işin büyük bir kısmını başardık. Kadınların organize oldular, üretmeye başladılar, boş zamanlarını değerlendirmeye başladılar. Ama bu kabin işini başaramadık. Yıllardır hep söylüyorum arkadaşlarıma, bu da benim eksikliğim olsun; ‘Şu ahşap kabinlerden temin edelim’. Ama bazen başkan olsanız da sözünüz o kadar geçiyor. Onu bir türlü sağlayamadık. Bu da bizim ayıbımız olsun. Buradan hem kendi adıma, hem de bütün arkadaşlarım adına bunu söylüyorum. Oysa ahşap kabinlerden olsa, kadınlarımız da daha sıcak bir ortamda bu hizmeti yerine getirmiş olacaklardı. Ben, her zaman olduğu gibi gururumuz olan, bizi her yerde başarıyla temsil eden tüm kadınlarımızı kutluyorum" diye konuştu.

KADINLAR ŞARKILAR EŞLİĞİNDE EĞLENDİ

Gürkan, konuşmasının ardından stantları tek tek gezerek kadınların el emeği ürünlerini inceledi. Açılışın ardından stantlarda el emeği ürünlerini satışa sunan kadınlar, çalan şarkılarla doyasıya eğlendi. Yılbaşı alışveriş günleri, 31 Aralık Cumartesi günü sona erecek.