HABER MERKEZİ

Arama kurtarma ekiplerinin tecrübelerini artırmak ve ilgili kurumlar ile entegrasyonu sağlamak adına yıkım kararı alınan binaların yıkımı ile merkezi Yalova’da bulunan Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu AKDF tarafından organize edilen “2023 Enkaz altı Arama Kurtarma Tatbikatı” toplam 6 ilden yaklaşık 150 Arama Kurtarma Personeli’nin katılımı ile gerçekleştirildi.

Aralarında ilimizden Edirne Arama Kurtarma Derneği EDAK’ın da 30 personel ile katılım sağladığı tatbikata ayrıca bölgemizden Keşan İlçesi KEDAK 20 ve Kırklareli ili Lüleburgaz ilçesinde yeni kurulan LÜDAK ekibi de 10 kişilik ekip ile tatbikata iştirak etti.

Toplam da 150 arama kurtarıcının katıldığı tatbikatta Yalova K-77, Gönen GÖNDAK, Aydın UMUT, İstanbul TÜRCAN ekipleri de yer aldı.

Tatbikat 24 saat esaslı olarak sağanak yağış altında ekiplerin kurtarma görevlerini aldıktan sonra bir sonraki kurtarma çalışmasına kadar durmaksızın devam etti.

KURUM VE STK’LAR DA DESTEK VERDİ

Tatbikat Yalova İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü koordinasyonu, Yalova UMKE Ekiplerinin 'Sağlık Müdürlüğü Yerel Düzey Afet Planı kapsamında icra tatbikatı ile yapıldı.

İlgili kurumların; Emniyet Müdürlüğü, Jandarma, Yalova İtfaiye Müdürlüğü, Mag-Der in destek verdiği tatbikat ekiplerin saha tecrübelerini artırmaları ve gerçek enkazlar da çalışabilmelerini sağlamak ve ilgili kurum ve kuruluşlar ile entegrasyon ve İş birliği açısından fayda sağladı.

EDİRNE ARAMA KURTARMA DERNEĞİ (EDAK) 40 KİŞİLİK PERSONEL İLE TATBİKAT’DA GÖREV ALDI

Edirne Arama Kurtarma Derneği EDAK da tatbikata 30 kişilik personeli ile yer aldı. 6 Şubat depremlerinin ardından üye sayısını günden güne arttıran EDAK eğitimlerini tamamlayan yeni üyelerini de bu tatbikata götürerek onları, gerçek enkazlarda tecrübe kazanmalarına destek verdi ve sahadaki çalışmalarına yardımcı oldu. Tecrübeli personelin gözlemcilik ve danışmanlık yaptığı enkaz altı kurtarma faaliyetleri tatbikata iştirak eden yeni üyeler açısından fayda sağladı.

Çorlu tren kazası davasında karar verildi Çorlu tren kazası davasında karar verildi

Ayrıca, Edirne EDAK ve Keşan KEDAK ekipleri tatbikat da bazı faaliyetlerde ortak çalışma yaparak güçlerini birleştirdi.