HABER MERKEZİ

ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman başkanlığında gerçekleştirilen toplandı açılış ve yoklama ile başladı. Toplantıda ilk olarak birliğin 2023 yılı bütçesi görüşülerek karara bağlandı. Birlik Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından belirlenen 2023 bütçesinin 1 milyon 394 bin 506 TL olduğu bildirildi. Bütçe, oy birliği ile kabul edildi. Toplantıda daha sonra birlikte çalışan bir adet sözleşmeli personelin 2023 yılında çalıştırılması ve ücretinin tespit edilmesi maddesi de görüşüldü. Bu madde de oy birliği ile kabul gördü. Toplantıda bir diğer gündem maddeleri olan; "Birliğin faaliyet sahası içerisinde bulunan turizm belgesi olan ve turizm belgesi olmayan otel, pansiyon ve konaklama tesislerinden alınacak olan katılım payının belirlenmesinin görüşülerek karara bağlanması", "Birlik Tüzüğü'nün 7. Maddesiyle ilgili birlik tüzük değişikliğinin görüşülerek karara bağlanması" ve "Birlik Tüzüğü'nün 11. Maddesiyle ilgili birlik tüzük değişikliğinin görüşülerek karara bağlanması" maddeleri ise toplantıda yeterli çoğunluğun olmaması nedeniyle oylamaya sunulmadı.

HELVACIOĞLU: "SANA SENİN SİYASETİN DE YARDIMCI OLMUYOR"

Toplantının dilek ve temenniler bölümünde söz alan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, ESTAB'ın etkinliklerini pek yapamadığını dile getirerek, "Sen sadece çırpınıyorsun, yalnız kalıyorsun. Siyasi bayrağı kaptırmayım diye başında duruyorsun. ESTAB 4 yıldır çok kıymetli işler yapamadı, projeler hazırlayamadık. Yalnız kalıyorsun. Sana senin siyasetin de yardımcı olmuyor. Ben dahil belediyeler, Özel İdare yardımcı olmuyor. Geliyoruz çoğunluk olsun diye toplanıyoruz. Biraz siyaset ağırlık güdüyoruz. Öyle yapmamalıydık. Biraz siyasi kabuklanma oldu. Ben olsaydım sizin yerinize Keşan Belediye Başkanı değil ama İpsala ya da Beyendik Belediye Başkanı veya Mustafa İşçimen olmalıydı. Siyasi bir kabuklaşma oldu ve başarı gelmedi. Şahıs olarak hepimiz bir birimizi çok seviyoruz ama GÜNEKAB’a, ESTAB’a gelince siyasete kurban ettik” diye konuştu.

PAÇAMAN: "BU KURUM KESİNLİKLE SİYASETİN KABUĞUNUN İÇERİSİNDE DEĞİLDİR"

ESTAB Başkanı Süleyman Gürsel Paçaman da, ESTAB’ın bu zamana kadar yaptığı projelerin ortada olduğuna dikkat çekerek, "Her kurum kendi gelir ve giderleri doğrultusunda vatandaşına hizmet etmekle yükümlüdür. Kurumun asıl kuruluş amacı, mahalli idarelere yardımcı olmak amacıyla proje ve hizmet üretmek. Bu zamana kadar hiçbir proje üretilmedi dersek o biraz haksızlık olur. Geçmiş ya da şuan ki dönemde ESTAB’ın bölgemize katma değerine katkı sağladığımızı düşünüyorum. En basiti SAROS sahilinde bizim güvenli bir yüzme alanımız yoktu. Resmi kurumların bu konuda çalışması yoktu ve biz de girişimlerde bulunduk. Özel İdare’den de bir sonuç alamadık. Biz bunu sırtlarız dedik ve Sazlıdere’den Enez’e kadar güvenli yüzme alanları oluşturduk. Demokratik ortamlara da saygı duymak gerekir. Benim burada oturmam aslında sizin için gurur vesilesi olması gerekir. Bu kurum kesinlikle siyasetin kabuğunun içerisinde değildi." dedi.

İŞÇİMEN: "HER ŞEYİ ÖZEL SEKTÖRDEN BEKLEMEYELİM"

Toplantının son bölümünde, Mustafa İşçimen söz aldı. Saros Körfezi'ne 30 ülkeden misafirler geldiğini dile getiren İşçimen, şunları söyledi; "Gelen sayı önümüzdeki sezon daha da artacak. Bunun için bir an önce alt yapı sorunlarına değinilmesi gerekiyor. Her şeyi özel sektörden beklemeyelim. Tabela kirliliği var. Duş ve WC sıkıntısı çok büyük. Kendimize bir yol haritası çizmemiz gerekir. Bu sorunların çözümü için bakanlıkları sıkıştıralım, Vali Bey ile görüşelim.”