Razaman Akarsu ve Eren Daniş'tan gazetemize özel açıklamalar Razaman Akarsu ve Eren Daniş'tan gazetemize özel açıklamalar

Edirne Genç Çiftçiler Derneği Başkanı Egemen Ilgın artan et fiyatları ile alakalı olarak değerlendirmede bulundu.

Avrupa Birliği’nin İstatistik Ofisi Eurostat’ın şubat ayına ilişkin raporunda Türkiye'de et fiyatlarının şubatta yıllık bazda yüzde 100.4 arttığını ifade eden Ilgın,ete gelen zamda Avrupa Birliği ülkelerini 30’a katladık ve Et enflasyonunda Avrupa Birincisi olduk” dedi.

Ilgın:Bayramdan önce bir kez daha gördük ki ithal edilen hayvanlar  et fiyatlarının düşüşünü sağlayamadı. Maalesef ithalat çözüm değil. Hayvancılık sektörü büyümüyor. Fiyatlar artıyor ama üretici de kazanamıyor, korkarım ki böyle giderse et fiyatı daha da artacak” şeklinde konuştu.

20 Nisan’da bu kez de Brezilya’dan 15 bin baş ithal hayvan geleceğine dair kamuoyunda bilgilerin dolaştığını ifade eden IlgınKüçük aile işletmeciliği desteklenmeden bu iş çözülmez” diyerek ithalat yerine küçük işletmelerin desteklenmesi gerektiğine vurgu yaptı.

Artan maliyetlerin üreticiyi zorladığını ve borçlandırdığını da ifade eden Ilgın, "Üretici borçlarını ödemek için hayvanını kesime gönderiyor. Şöyle bi köylerimizde 10/15 yıl öncesine ve şimdiki hayvan sayısına bakalım, köylerde artık sığır çıkmıyor, sığırtmaç tutulmuyor. Hayvan sayısındaki düşüş ortada"  diyerek yerli üretim bitince çarenin ithalatta arandığını söyledi.