BÜLENT SAYLAM

Savcı,Eğitim gönüllüleriyle Roman kardeşlerimizin, dezavantajlı çocuklarımızın hepsinin eğitimlerini sürdürülebilir hale getirmemiz lazım. Bunu yaparak Keşan’da yeni bir sayfa açabiliriz.” dedi.

ROMAN KARDEŞLERİMİZ EĞİTİMİN HER ALANINDA AKTİF OLMALI

Trakya Roman Federasyonları Başkanı ve 26. Dönem AK Parti Edirne Milletvekili Adayı Fahrettin Savcı, değişen dünya şartlarında değişmeyen tek şeyin değişimin kendisi olduğunu söyleyerek açıklamasına şöyle başladı: “Roman kardeşlerimiz bu dünyada, ilimle, irfanla, eğitimin her alanında aktif olmalıdır. Yani sanatta, akademide her yerde olmamız lazım bunun için de okuyacağız okutacağız. Kalkınmanın yolu eğitimden geçiyor. Bizim de vatandaşlık görevimiz olan yurdumuza eğitimli bireyler yetiştirmektir. Bu sorumluluğumuzu üzerimize getirmemiz lazım.”

DEVAMSIZLIK EDEN ÖĞRENCİLERİ OKULLARINA GÖNDERİN

Savcı, Roman öğrencilere, Roman annelere bir çağrıda bulunarak, açıklamasına şöyle devam etti: “Buradan sizler aracılığıyla roman kardeşlerime özellikle roman annelere seslenmek istiyorum. Devamsızlık eden öğrencilerimizi lütfen okullarına göndersinler. Eğitimden kalmasınlar. Eğer eğitimde bir sıkıntı yaşıyorlarsa veya sıkıntılara maruz kalıyorsalar, bize ulaşsınlar, okul müdürlerine ulaşsınlar, öğretmenlere ulaşsınlar, muhtarlıklara olmasınlar. Amasız, fakatsız çocuklarımızı lütfen ama lütfen okula gönderin. Her Roman, mühendis, doktor, avukat olacak diye bir şey de yok. Mesleki eğitim okullarına gitsinler ara eleman olsunlar. Keşan’a doğalgaz geldi, doğalgaz ustası yok. Romanlar ara eleman olma yolunda adım atmalıdır.”

MİLLETİNİ, BAYRAĞINI EN ÇOK SEVEN İŞİNİ EN İYİ YAPANDIR

Savcı, belediye, odalar, sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte eğitim seferberliği başlatılması gerektiğinin altını çizerek, şunları söyledi: “Buradan da sizin aracılığıyla Ticaret Odası, diğer büyük sivil toplum kuruluşlar, iş adamlarımız, belediye başkanlarımıza çağrım var. Her koyun kendi bacağından asılmaz. Yarın bu koyun asıldığında kokusu sizi rahatsız eder. Kokunun bizi rahatsız etmemesi için gençlerimizin daha sağlıklı eğitimi için, geleceğe daha aydın, daha umutlu bakabilmeleri adına yarınları planlamamız için birlik olalım. Milletini, bayrağını en çok seven işini en iyi yapandır. İşimizi en iyi şekilde yapabilmenin gayreti içerisinde olmamız lazım.” 

GELİN KEŞAN’DA İNSAN YETİŞTİRDİM İNSAN BİRİKTİRDİM DİYELİM

Cahil kalmış bir toplum bırakılmamasını hatırlatan Savcı, “Herkes komşusunu, bildiği roman kardeşini, bildiği dezavantajlı kardeşinin eğitimine katkıda bulunsun. Bütün iş adamları katkıda bulunarak eğitim gönüllüsü olsun. Bütçesi dahilinde fakir ve Roman kardeşlerimizi okutabilsin. İnsan yetiştirmek insan biriktirmek kadar güzel bir şey yok. Bakın beni de eski belediye meclis üyemiz rahmetli İsmail Eker okuttu. Hep ona dua ediyorum. Buradan bir çağrım olsun. Yeni bir sayfa açalım, beyaz bir sayfa açalım. Gelin Keşan’da insan yetiştirdim, insan biriktirdim. diyelim. Hepimiz biriz, siyahın beyaza beyazın siyaha üstünlüğü yok. Onun için birbirimize kucaklaşmanın, birbirimizi sevmenin zamanı.  Yarın geç kalmamak için bugün düne bakmadan bugün erkenden başlayalım. Onun için okuyacağız, okutalım hep beraber kaldıralım. 

Savcı, son günlerde Romanları ilgilendiren önemli gelişmeler hakkında da bilgi verdi.  CHP’nin İzmir’de 15 Ocak 2023 Pazar günü gerçekleştirilen Roman Birlik Buluşması, 20 Ocak 2023 Cuma günü AK Parti’nin düzenleyeceği 2023 Roman Buluşmasının önemli olduğunu söyleyen Fahrettin Savcı, Türkmen’deki hazine arazileri hakkındaki gelişmeler hakkında konuştu.Savcı, Kemal Kılıçdaroğlu’nun roman STK’lar ile buluştuğunu ve CHP’li belediyelerin olduğu bölgelerde yaşayan Romanların sorunları ile ilgili çalışmaları başlatıldığını dile getirdi. 20 Ocak 2023 Cuma günü AK Parti’nin gerçekleştireceği Roman Buluşmasında da Keşan’ı da ilgilendiren müjdelerin olduğunu dile getirdi. AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal’ın basından bildirdiği Keşan’da 320 bahçeli konut müjdesinin Roman camiası açısından önemli ve sevindirici olduğunu söyledi. Savcı, emeği geçenlere teşekkür etti.

Üniversitede okuyan Roman öğrencilerinin burslarına yeni öğrencilerin de katıldığı bilgisini veren Savcı, bu konuda emeği geçen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’a teşekkür etti.

TÜRKMEN’DE SOMUT ADIM ATILDI

Türkmen Köyü’ndeki hazine arazilerinin kiralanıp işlenmesi ile ilgili de önemli gelişmeler olduğu söyleyen Savcı, önümüzdeki günlerde kuraların çekileceğini kaydetti. Savcı, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Attıkları bu somut adım için Biz de burada sayın Edirne milletvekili AK Parti milletvekilimiz Fatma Aksal hanımefendiye sayın Edirne valimiz Hüseyin Kürşat kırbıyık valimize Keşan Kaymakamı Cemalettin Yılmaz beyefendiye Türkmenli vatandaşlarımız adına teşekkür ediyoruz.”