HABER MERKEZİ

Okan Gaytancıoğlu özellikle uzman doktor eksikliğinden kaynaklanan bu durumun temel ihtiyaç ve hak olan sağlık hizmetlerine ulaşmayı imkânsız hale getirdiğini söyledi. İçinde uzman doktor olmayan ama binaları yeni yapılmış hastanelerin ne işe yarayacağını soran Gaytancıoğlu, “AKP’nin sağlıkta devrim dediği doktorsuz hastaneler. Bina her yerde var, içinde doktor var mı? Bu soruya cevap verin. İçinde adalet olmayan adalet saraylarından içinde uzman doktor olmayan hastanelere geldik” dedi.

Okan Gaytancıoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü: Edirne normalde sağlık altyapısı güçlü olması gereken bir şehir, ancak vatandaşlarımız birçok branşta randevu alamıyor ya da büyük zorluklarla uzman doktorlara ulaşabiliyor. Köklü bir tıp fakültemiz ve buna bağlı hastanemiz var. Yine Edirne Merkezdeki Devlet Hastanemiz uzman doktorları ve donanımıyla birçok alanda vatandaşımızı tedavi edecek donanıma sahip ancak bunlar yetersiz kalıyor. Özellikle İlçelerde yeterli doktor olmaması nedeniyle hastalar merkeze gelmek zorunda kalıyor. Bunun ekonomik maliyetini birçok vatandaşımız güçlükle karşılıyor. Bir emekli Enez’den İpsala’dan nasıl tedavi için Edirne’ye gelsin? Yanında bir refakatçisi de varsa sadece yol parası bile maaşının kaçta kaçını verecek? Enez’de hastane var, hiç uzman doktor yok. Özellikle yaz aylarında Enez’in nüfusunun nasıl kalabalıklaştığını hepimiz biliyoruz. Yine İpsala’da hastane var ama uzman doktor yok. Köyleriyle 30 bin nüfusa 4 aile hekimi bakıyor. Hastane yapılmış, koca bina var, morg var, acil servis var ama uzman doktor yok. Eskiden burada dâhiliye, kadın doğum gibi branşlarda uzman doktor mutlaka bulunurdu. İpsala’da ambülans sıkıntısı başka bir konu. AKP’liler sorsak ‘uzman doktor yok ama yepyeni morg yaptık’ derler. Uzunköprü’de yeni devlet hastanesi yapılıyor ama Uzunköprü’de yeterli uzman doktor yok. Yine Keşan Devlet Hastanemiz Keşan, Enez, İpsala, Şarköy, Malkara, Gelibolu bölgesine hizmet veriyor ama gelin görün ki orada da yeterli uzman doktor yok.

Bu hastanelerimize ataması yapılan doktorlar da branşlarında tek. Hastaya mı baksınlar? Ameliyat mı yapsınlar? Hangisine yetişsinler? Yine diş hekimi eksikliği, ağız ve diş sağlığı konusu başlı başına sıkıntı. AKP vatandaşın ağzında dış kalmayınca yaşattığı yoksulluğu, açlığı unutturacağını düşünüyor. Böyle bir sağlık sistemi olmaz.  AKP’nin yanlışlarının bütün yükünü doktorlarımızın ve diğer sağlık çalışanlarımızın sırtına yüklerken vatandaşı da sağlık hizmetinden mahrum bırakıyor. Bu konuları bir soru önergesiyle Sağlık Bakanına sordum. Bakalım verebilecekleri cevapları var mı?”