MEHMET AYTAÇ

Keşan Belediyesi tarafından eski itfaiye binası alanında düzenlenen Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğü Hizmet Binası ve Sosyal Paylaşım Mağazası’nın açılış töreni dün gerçekleştirildi.

Kurum amirleri, il genel meclisi üyeleri, belediye meclisi üyeleri, muhtarlar, siyasi parti temsilcileri, belediye personeli ve vatandaşların katıldığı açılış programında ilk olarak Keşan Belediyesi Sosyal Destek Hizmetler Müdürü Eylem Akdemir konuştu.

AKDEMİR: “KULLANILABİLİR DURUMDAKİ TÜM PAYLAŞIM EŞYALARINIZA İHTİYACIMIZ VAR”

Konuşmasına muhtarların 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü kutlayarak başlayan Eylem Akdemir, Sosyal

Destek Hizmetler Müdürlüğü’nün, 2021 yılından itibaren Keşan Belediyesi bünyesinde faaliyet gösterdiğini söyledi. Muhtarlık işleri, cenaze ve defin hizmetleri ve sağlık hizmetlerinin, müdürlüğün alt birimleri olduğunu kaydeden Akdemir; “Sosyal yardımlar, hazırlanmış bir sosyal yardım yönetmeliği ile gerçekleştiriliyor. Haftalık yapılan bir yardım komisyonu toplantısı ile başvurular değerlendirilerek, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalışılıyor. Şahsen başvuru, muhtarlarımızın tespiti, kendi tespitlerimiz ile ihtiyaç sahibi aileler, ev ziyareti gerçekleştirilerek yardımcı olunuyor. Yardım yönetmeliği esasları ile maddi, ayni ya da gönüllülerimiz ile yapılabilecek yardımlar görüşülüp, vatandaşlarımıza yardımcı oluyoruz. İki yıla yakın bir zamanda ihtiyaç sahiplerimizi mahalle mahalle listeleyerek tespitlerini yaptık. Bu yolda bizlere büyük destek veren çok değerli gönüllülerimiz, diyetisyenimiz, güzellik uzmanımız, psikologlarımız, kuaför ve berberimiz, fizyoterapistimiz, el ayak bakım uzmanımız, hepsinin yüreklerine, emeklerine sonsuz teşekkürler. Bugün açılışı gerçekleştirilecek olan Paylaşım Mağazamız, ikinci el eşya birimi olarak hizmet vermekteydi. Bayram dönemlerinde ulaşılması kolay ve görünür yerlere çadır kurularak ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza ulaşılmaya çalışılıyordu. Başkanımız Sayın Mustafa Helvacıoğlu ve Başkan Yardımcımız Sayın Yakup Balcı önderliğinde paylaşım mağazamızı kurduk. Mağaza düzeninde ve her gün yardım alabilecekleri, hizmet alabilecekleri bir hale getirdik. Hazırlığımızda can başla emek veren ilk önce ekip arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Mesai mefhumu gözetmeksizin özveriyle çok çalıştılar. Belediyede bizimle beraber çalışan diğer birimlerdeki mesai arkadaşlarımızın her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kullanılabilir durumdaki kıyafet, ayakkabı, ev eşyası, buzdolabı, televizyon, bir yaşamda gerekli olan temel ihtiyaç malzemelerini, bağışçılarımızdan alıp, ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak için aracı oluyoruz. Kullanılabilir durumdaki tüm paylaşım eşyalarınıza ihtiyacımız var. Destekleriniz ve bugün burada olduğunuz için hepinize teşekkür ederiz. Paylaşımların artması dileğiyle” şeklinde konuştu.

MUHTARLAR DERNEĞİ’NDEN 80 ÖĞRENCİYE BAĞIŞ

Akdemir’in ardından söz alan Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik; “Bu özel günde biz ne yapabiliriz? Belediyenin bu güzel etkinliğine nasıl fayda sağlayabiliriz? Biz de akşamki ve ondan önceki akşamki yaptığımız girişimlerde 80 tane polar veya gömlek türü kıyafetleri, zor durumdaki öğrencilerimize Muhtarlar Derneği adına bağışlamak istiyoruz” dedi.

HELVACIOĞLU: “HER TÜRLÜ DESTEK BU BİNADA OLACAK”

Daha sonra Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu konuştu.  Bugün güzel bir gün olduğunu ifade eden Helvacıoğlu; “Hayalimiz oldu. Meclisimizin hayaliydi. Keşan’ın hayaliydi. Belediyenin hayaliydi. Hep beraber Yakup Balcı başkanımızla çalıştığımızda Ferudun Tümer arkadaşımızın da ciddi desteği oldu. O da siyasi anlamda bizi rahatlattı. Bu işin yolunu açtı. Böyle bir binaya ihtiyacımız vardı. Böyle bir binanın Sosyal Hizmetler Müdürlüğümüzde, muhtarlarımız ile beraber çalışacağımız bir binaya ihtiyacımız vardı. Belediyeye gidip geliyorsunuz, çok yoğun oluyor. Yardım isteyenlerimiz var. Kimini bulamıyor, iş güç oluyor. Vatandaş geliyor, bizleri bulamıyor. Şimdi burada bir sistem oturtacağız. Haftada iki gün ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızla buluşma yapacağız. Her türlü destek bu binada olacak” dedi.

Helvacıoğlu, şunları söyledi:

“VEREN EL İLE ALAN ELİ BULUŞTURUYORUZ”

Sosyal Hizmetler Destek Müdürlüğü’nün bu alana taşındığını vurgulayan Helvacıoğlu, Paylaşım Mağazası ile ilgili de şu bilgileri verdi: “Evinde ayakkabısı küçük gelen, beğenmeyen, üzerine olmayan kıyafetlerinizi, eşyalarınızı buraya bağışlayabilirsiniz. Burada kullanılabilir durumdaki tüm eşyalarınızı bize verebilirsiniz. Amacımız rıza kazanmak, hakça paylaşım yapmak. Birliktelik ve dayanışma kanallarını arttırmak istiyoruz. Evinde çekyatı eskiyen vatandaşımız bunu çöpe atmak yerine bize telefon edin, biz alalım, tamir edelim, ihtiyaç sahibi bir eve veririz. Biz onu kaplatıp da veririz. Eskise bile çekyatınız, biz ona kumaş alır, yeniler ihtiyaç sahibine veririz. Buzdolabınız mı bozuldu? Eğer tamir oluyorsa biz onu alalım, tamir edelim ve verelim. Burası bir buluşma noktası olsun istedik. Keşan’ın en güçlü yönü nedir diye sorduğunuzda ben size dayanışma biçimi derim. Gerçekten bu merhamet Keşan’da var. Ulu Önderimiz’in de dediği gibi birlik ve beraberlik, ölümden başka her şeyi yener. Bu çok güzel bir söz, ben çok beğeniyorum. Bu en güçlü cümlemiz olsun. Bu doğrultuda Keşan’ımızda dayanışma ellerinin çoğaldığını söyleyebilirim. Keşan’ın tek yürek hareket ettiğini, baş başa verdiğini her platformda söylüyorum. Edirne ilimize, Türkiye’mize örnek oluyoruz bu dayanışmayla. Bu tesisimiz de KİSEV gibi, Aşevi gibi, Sosyal Hizmet çadırlarımız gibi Keşan’ımıza dayanışma noktasına katkı sunacak. İçerisini gezdiğimizde gururlanacaksınız. Gönül ister ki 10 yataklı bir yerimiz de olsun. Bazen kışın kimsesizlerimiz de oluyor. Gönül ister ki burada aşevimizin yemek bölümü olsun, çarşıda buluşturalım yemek yesinler. Onlara da sıra gelecek. Paylaşım mağazamızda, birinci el, ikinci el kıyafetlerimizi, oyuncaklar, çocuk malzemeleri, yeni doğan malzemeleri, kitap, defter, çanta, gıda, kiliminden, sobasına kadar hepsini göreceksiniz. Biz bunları parayla almayacağız. Siz getireceksiniz ki biz de ihtiyaç sahibine vereceğiz. Biz alan el ile veren eli buluşturacağız. Bu anlamlı günde, bu güzel hizmeti sunmaktan büyük gurur duyuyorum. Birlik ve beraberlik ve dayanışma ruhumuzun katlanarak artmasını temenni ediyorum.”

Helvacıoğlu’nun konuşmasının ardından Keşan mahalle ve köy muhtarlarına, Muhtarlık Akademisi sertifikaları takdim edildi. Sertifika töreninden sonra Paylaşım Mağazası’nın açılışı yapıldı ve konuklara ikramlarda bulunuldu.