BÜLENT SAYLAM

Kılıçcıgil, “Son yıllarda ülkemizde yaşanan yüksek enflasyon ve döviz kurlarında ani artışlar nedeniyle ilaç endüstrisi ilaç tedariğini sağlayamıyor. Ecza depolarında ilaçlar ya bulunamıyor ya da talebin tümünü karşılayamıyor. İthal ilaçlarda artan döviz kurları, yerli ilaçlarda ise yüksek enflasyon bu sorunun temel kaynağını oluşturuyor.” dedi.

İLETİŞİM GRUPLARI İLE HASTALARIMIZA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUZ

Sağlık Bakanlığı'nın ilaç fiyatlarına %30,5 oranında zam yaptığını ancak bu zamların sorunu çözmediğini belirten Kılıçcıgil, “Hastalar eczanelerden 3 aylık raporlu ilaçlarını almak yerine 1 kutu ilaç alabiliyorlar veya bazı durumlarda ilaçlarını temin edemiyorlar. Hastanelerde yatarak tedavide kullanılan albüminlerden antibiyotiklere, bazı kalp damar sistemi ilaçlarından kanser ilaçlarına bir çok farklı grupta ilaca ulaşılamıyor. Eczanelerimizin kendi aralarında kurduğu iletişim grupları ile hastalarımıza yardımcı olmaya çalışıyoruz.” diye konuştu.

EN PAHALI İLAÇ OLMAYAN İLAÇTIR

İlaç talebinin yoğun olmadığı Ağustos aylarında yaşanan bu sıkıntıların gelecek kış aylarının hastalarımız, eczacılarımız ve hekimlerimiz açısından zor geçeceğini belirten Kılıçcıgil, “Yetkililerden bir an önce sektörün tüm paydaşları ile kalıcı bir çözüm için bir araya gelmesini talep ediyoruz. Hepimiz çok iyi biliyoruz ki en pahalı ilaç olmayan ilaçtır. Çünkü bedeli sağlığımızdır.” dedi.