HABER:  BÜLENT SAYLAM

İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı'nda yaşanan atama krizi parti içinde büyük bir rahatsızlık yarattı. İl Başkanı Serpil Tütüncü'nün istifasının ardından Genel Merkez tarafından yerine atanan Alpay Alpagut Engin'in İl başkanı olması istifalara neden oldu.

Edirne'de bir kafede toplanan 100'e yakın partili verilen karara tepki olarak İYİ Parti'den istifa ettiler. İYİ Parti Edirne Teşkilatlardan sorumlu Başkan Yardımcısı ve İYİ Parti Merkez İlçe Kurucu Başkanı Zafer Kaya, istifalar ile ilgili açıklama yaptı. 

Kaya, şunları söyledi: "Mevcut İl Başkanı Serpit Tütüncü Milletvekilliği aday adaylığı için istifa etti. Bunun neticesinde de parti tüzüğü gereği İl Başkanını  kendi içinden seçer. Bunu yapacakken Genel Merkez durun bekleyin dediler. Bekleme sonunda il kongresinde 125 oy almış ( Alpay Alpagut Engin) bir vatandaşı bizim başımıza il başkanı atadı. Bu il başkanını Edirne halkı isteseydi kongre salonun ona desteğini verirdi. Siyasi bir hırsızlıkla karşı karşıyayız. Bu siyasi hırsızlığı kabul etmiyoruz. Bugünden itibaren parti görevlerinden il teşkilatımız olarak istifamızı veriyoruz. Saygılarımızı sunuyoruz. Şu an 100 kişi ancak yarın 500 - 600 kişiyi bulacak bu sayıyı. İlçe başkanlıkları istişare halindeler. Onlar da alacakları kararlara göre hareket edeceklerdir."

Bu karara karşı çıkan meclis üyeleri ve 100'den fazla üye, İYİ Parti'den istifa ettiklerini açıkladılar. İstifa eden üyeler, parti yönetiminin demokratik olmadığını, il başkanlığına seçimle değil atama ile gelindiğini ve parti tabanının görüşlerinin dikkate alınmadığını söylediler. Yakın zamanda ilçelerde de toplu istifaların gerçekleşeceği kulis bilgiler arasında yer alıyor. İYİ Parti Edirne İl Başkanlığı'ndan ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

➡️Yakın zamanda ilçelerde de toplu istifaların gerçekleşeceği kulis bilgiler arasında yer alıyor.