MEHMET AYTAÇ

Yıkım öncesi gerekli tedbirleri alan belediye ekipler, daha sonra Keşan Belediyesi araç envanterinde bulunan ekskavatör ile 3 katlı metruk yapıyı yıktı. Yıkımın sonunda ortaya çıkan molozlar ise kamyonlara yüklenerek yıkım alanı temizlendi. 

Konu hakkında bilgi veren Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürü Erdi Kılıç, vatandaşların can ve mal güvenliğini tehdit eden metruk binaların, yürürlükteki yasa ve yönetmeliklere göre yıkımlarının devam edeceğini söyledi. 

İlçe genelinde, 2020’den bu yana asayiş ve kamu güvenliğini tehdit edici niteliğe sahip 305 adet metruk binanın 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39. maddesi uyarınca yıkım işlemlerinin gerçekleştirildiğini ifade eden Kılıç, “Söz konusu metruk binalardan 45 adedine yine idaremizce güvenlik önlemleri alınmış; toplamda 350 adet metruk binaya müdahale edilmiştir. 29 adet metruk yapının yıkımlarının ya da güvenlik önlemlerinin alınması hususlarında yasal çerçevede gerekli işlemleri devam etmektedir. Keşan Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğünce vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden metruk binaları, yasal prosedürlerinin de tamamlanmasına müteakip ivedilikle yıkmaya devam edeceğiz.”