Geçtiğimiz Cuma günü Keşan Belediyesi’nden basına gönderilen ve gazetemizde kullandığımız, haberimizin ardından, Keşan Belediyesi’nden dün de aynı başlıkla bir haber daha gönderildi.

Bugünkü sayımızda kullandığımız “Keşan Belediyesi E-Belediye geçişini tamamladı” başlıklı haberimiz bugünkü köşe yazımın konusu olacak.

Öncelikle Keşan Belediyesi’ni E-Belediyecilik sistemine geçmesinden dolayı kutluyorum. Ama bu sistem başka bir program üzerinden zaten Keşan Belediyesi’nde vardı.

Sadece aslında bir program değişikliği yaşanmış oldu. X programından e-belediyecilik sistemine geçilmiş oldu.

Bu konuyla ilgili esas şaşırtıcı olan konu şu, Keşan Belediyesi’nin haberin bir bölümünde açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu şunları söyledi: “E-Belediye sistemine geçişte, Edirne’de bir ilk olmanın büyük bir gururunu yaşıyoruz. E- belediye, Keşan Belediyesi için devrim niteliğinde bir dönüşüm olacak.”

Yani Sayın Helvacıoğlu’nun bu söylemine göre, Edirne de Keşan Belediyesi E- Belediyecilik sistemine geçen ilk belediye olmuş gibi kamuoyuna lanse edilmiş.

‘Peki bu ilk olma iddiası doğru mu?’ diye ben de merak ettim ve e-belediyecilik sistemine girdim ve Edirne ve ilçeleri bölümüne girdiğimde bu ilk olma açıklamasının doğru olmadığını gördüm.

Bu sisteme baktığımızda Edirne ilçeleri arasında Enez Belediyesi, Havsa Belediyesi, Uzunköprü Belediyesi ve Keşan Belediyesi’nin de burada var olduğunu gördüm. Hatta İpsala’nın Esetçe Belediyesi de bu sisteme dahil olmuş belediyeler arasında gözükmekte.

Şimdi buradan sayın Helvacıoğlu’na şunları sormak istiyorum;

1-Acaba siz böyle iddialı bir söylemde bulunurken size yanlış bilgiler mi verildi de siz böyle bir açıklama yaptınız?

2- Yoksa bu size söylenmesine rağmen böyle bir açıklama mı yaptınız?

3- Belediye personeline verilen eğitim bu sistem için yeterli oldu mu?

4- Ayrıca eski kullandığınız sistem yeni geçiş yapılan sistemden daha kötü bir sistem miydi ki, yeni programa geçme gereği duyuldu?

5- Açıklamada vatandaşın e-devlet üzerinden daha hızlı bir hizmet alınacağı belirtilmesine rağmen, ben de sistemi görmek için e devletime girdim ama burada Keşan Belediyesi’ni bulamadım. Keşan Belediyesi e devlet sistemine geçtiyse ben bu hizmetten yararlanamıyorum?

Sizden önce bu sisteme giren belediyeler varken niçin “E-Belediye sistemine geçişte, Edirne’de bir ilk olmanın büyük bir gururunu yaşıyoruz. E- belediye, Keşan Belediyesi için devrim niteliğinde bir dönüşüm olacak.” cümlesini kullanma ihtiyacı kullandınız.

Tüm Emeklilerin Sendikası seslendi Tüm Emeklilerin Sendikası seslendi

Bakın şunu unutmayın gerçekler mutlaka bir gün gün yüzüne çıkar, bir konuda büyük iddialarda bulunurken, bu iddianın altını çok iyi doldurmanız ve doğruluğuna emin olmanız gerekir. Yoksa kaş yapayım derken göz çıkarırsınız.  Aynen bu açıklamanızda olduğu gibi.

Siz e-belediyecilik sisteminde Edirne’den tek belediye olduğunuzu iddia ederken orada bulunan belediyelere de haksızlık yapmıyor musunuz acaba?

Yine e-devlet hizmetinizi verdiğinizi açıklarken, e-devlet sisteminde Keşan Belediyesi’nin bulamamamın nedeni nedir?

Gazetemizin yazdığı her eleştiri haberinde veya köşe yazısında gazetemizi eline alarak bizleri yalancılıkla suçlayan Sayın Helvacıoğlu’nun bu söyledikleri acaba bir ‘e-yalan mı?’ merak ediyorum.

Editör: BÜLENT SAYLAM