Şapçı: “Ankara’dan destek haberleri ile döndük”

HABER MERKEZİ

Keşan TSO Yönetimi bölgeye değer katacak yatırım, istihdam ve ihracat projelerini görüşmek için Ankara’da birçok ziyaret gerçekleştirdi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve beraberindeki  Yönetim Kurulu Üyeleri, Yusuf Cemil Çakıcı, Mustafa İşçimen, Selçuk Ataklı, Komite Üyesi Göksel Aktaş, Genel Sekreter Erdem Başak, KOSGEB Temsilcisi ve Akreditasyon Sorumlusu Kadir Can Tunç ile Halkla İlişkiler Sorumlusu Seda Havale’yle birlikte devam eden projelerin takibini yapmak ve bölgesel sorunlara çözüm bulmak üzere Ankara ziyareti gerçekleştirdi.

Keşan TSO’nun Ankara ziyaretlerindeki en önemli gündemi Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi oldu.

“KEŞAN GIDA İHTISAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ PROJESİ İÇİN ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRÜYORUZ”

Ankara ziyaretleri ile ilgili konuşan Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı şunları söyledi: “Programımızda 9 kurumu ve makamı ziyaret ederek bölgemizin ihtiyaçları başta olmak üzere gelişim gösterecek ve Keşan – İpsala – Enez bölgelerimizde katma değer yaratacak projeleri görüşmek üzere Ankara’da ziyaretlerimizi gerçekleştirdik. Keşan Gıda İhtisas OSB başta olmak üzere bölgemizin gündemini Ankara’ya taşıdık. Bölgemizin verimli ovalarını ve lojistik avantajlarını taçlandıracak, bölgemizdeki tüm sektörlere katkı sağlayacak, bölgesel ticaretimizi ulusal ve uluslararası düzeye taşıyacak Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi Projesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Keşan TSO olarak üretim, yatırım, istihdam ve ihracat konularında bölgemize önemli ölçüde ekonomik büyüme ve gelişme kazandırma konusunda kararlıyız. Bölgemiz için TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’tan, Bakanlıklara, KOSGEB’ten daha birçok kuruma giderek, bölgemize destek istedik. Keşan TSO olarak Ankara’dan destek haberleri ile döndük. Hamzadere Bölgesi’nin birçok yatırıma ev sahipliği yapacağına inancımız tamdır. Bölgemizi en güzel proje ve çalışmalar ile taçlandıracağımızı belirtmek isterim. Ziyaretlerimizin bölgemize katkı sağlamasını temenni ediyor, Keşan Ticaret ve Sanayi Odası olarak her platformda bölgemizi en ileriye taşıyacak adımlar atmaya söz veriyoruz.”

Keşan TSO Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Şapçı ve beraberindeki heyet ilk olarak Tarım ve Orman Bakanlığı’nı ziyaret etti. Tarımsal Destekler Daire Başkanı Ali Elçin ile gerçekleştirdikleri ziyaret hakkında konuşan Başkan Şapçı, Kırsal Kalkınma Desteklerinin devam ettirilmesi ve bölgemiz için hazırladıkları proje aşamasında olan desteklerle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ifade etti.

Ardından ulusal projelerle bölgenin tanıtımını ve marka değerini arttırmak için Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Işık ve Daire Başkanı Caner Meydan’la bir araya gelen heyet buradaki ziyarette şu başlıklara değindi: “Ziyaret kapsamında Trakya  Kalkınma Ajansı destekleri ile ulusal olarak bölgemizin tanıtımını sağlamak, finansal kaynaklar ile ekonomik hareketlilik ve bölgemizde katma değer yaratacak projelerimiz için görüşmelerimizi gerçekleştirdik. Bölgemize değer katan projelerde girişimcilerimize verdikleri destekler için teşekkürlerimizi ilettik. Ulusal projelerimiz ile bölgemizin tanıtımını ve marka değerini arttırmak için çalışıyoruz.”

Türk Patent ve Marka Kurumu Coğrafi İşaretli Ürünler Daire Başkanı Hakan Kızıltepe ile gerçekleşen görüşmede de bölgenin tanıtımının önemine dikkat çeken Şapçı, İpsala pirincine AB Coğrafi işareti kazandırmak için çalışmalara devam edildiğini belirterek Çeribaşı Kirazı ve Mahmutköy Kurufasulyesi’ne de Coğrafi işaret kazandırma süreçlerini titizlikle gerçekleştirdiklerini söyledi.

Sonrasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde KEFEK Başkanı ve Edirne Milletvekili Dr. Fatma Aksal’ı ziyaret eden Keşan TSO Heyeti; “Bölgemizdeki üretim, yatırım, ihracat ve istihdam değerlendirmelerimizi görüştük. Kapasitemizi koruyarak büyüme ve sağlıklı bir şekilde artırım yapma konusunda fikir alışverişinde bulunduk. Bölgemizde ekonomik hareketlilik ve katma değer yaratacak projelerimiz için görüşmelerimizi gerçekleştirmeye devam ediyoruz” dedi.

Keşan TSO Başkanı İsmail Şapçı ve beraberindekiler, TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop’u makamında ziyaret etti. 

Meclis Başkanı Şentop ile yapılan görüşmede dikkat çeken konulardan bahseden Şapçı: “Bölgemizde yapılacak olan; yatırım ve projeler konusunda desteklerini talep ederek  Keşan-İpsala-Enez bölgesine vizyon kazandıracak olan çalışmalarımızı görüştük. Hamzadere Sulama Projesi ve bölgemizin tarım, turizm havzasına katkı sağlayacak ve katma değer kazandıracak 2021 yılı planlamalarımızı aktardık. Keşan Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yatırım teşvikleri kapsamında 6. Bölge teşvik statüsünde yer alması için desteklerini talep ettik” dedi.

Ankara heyetinin sonraki ziyareti ise Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) oldu. TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ile bir araya gelen Yönetim Kurulu ve beraberindeki heyet, Trakya’nın tek Gıda İhtisas OSB’si olacak olan projelerine destek istediklerini belirtti. Heyet, Milli Eğitim Bakanlığı ile imzalanan protokol kapsamında Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bünyelerine kazandırılması ve oda üyesi işletmelere düşük faizli kredi verilmesi taleplerinde bulunulduğunu ifade etti. Bölgeye her ölçekte katkı sunmak için çalıştıklarını belirten Yönetim Kurulu Başkanı Şapçı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı AB Mali Yardımları Daire Başkanı Dr. İsmail Raci Bayer’e yaptıkları ziyarette Bakanlıkla işbirliği içersinde bölgenin gelişimi için Avrupa Birliği Projelerinde daha fazla yer alarak bölgenin doğasını korumak, yeşil olarak adlandırılan çevreci planlara uymak ve uzun vadede bölgeye finansal katkı sunmak istediklerini ifade etti. Göreve yeni başlayan KOSGEB Başkanı Hasan Basri Kurt’u da ziyaret eden heyet Keşan KOSGEB Temsilciliği olarak Keşan, İpsala, Enez’de gerçekleştirilen KOSGEB faaliyetleri hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Başkan Şapçı “İşletme geliştirme destekleri, hizmet ve üretici sektörlerimiz için ilave destekler ve mevcut odamız üyesi işletmelerimiz için faizsiz kredi desteği” istediklerini belirtti.

Keşan TSO Yönetim Kurulu ve beraberindeki çalışma heyetinin Ankara’da ki son durağı Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu(OSBÜK) oldu. OSBÜK Genel Sekreteri Fatih Soysal ve çalışma ekibiyle Keşan’a kazandırılacak olan Gıda İhtisas OSB ve yapılması planlanan Tarıma Dayalı Hayvancılık OSB için görüş alışverişinde bulunulduğunu ifade eden Şapçı, “Bölgemizin ekonomik kalkınması için var gücümüzle çalışıyoruz. İstihdamı artırmak, bölgede yatırım fırsatları yaratmak ve üretimi geliştirmek için pandemi döneminde dahil gayretle çalışmalarımızı sürdürüyoruz’’ dedi.