MEHMET AYTAÇ

Kahramanmaraş’ta dün sabaha karşı yaşanan ve 10 ili de etkileyerek yüzlerce vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan deprem için Keşan Belediyesi ve Keşan Kaymakamlığı tarafından başlatılan yardım kampanyasına Keşanlı vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. 

Deprem bölgesindeki vatandaşlara ulaştırılmak üzere Keşan Lisesi Spor Salonu’nda 14.00’te başlayan yardım toplama kampanyasına vatandaşlar tarafından çok sayıda eşya getirildi. 

Kampanyanın başladığı spor salonunda bir açıklama yapan Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “Acımız büyük, üzüntümüz büyük. Allah sabır versin. Depremdeki yaralılarımıza acil şifalar diliyoruz. Ülkemiz büyük içinde içinde. Son 120 yılın en büyük 5 depreminden birini yaşıyor ülkemiz. Kahramanmaraş merkezli bu deprem, sabah 04.00 sıralarında gerçekleşti. Şu anda devletimiz konuya hakim. Devlet, 10 ilimizin yanında müdahale ediyor. Biz boş duramazdık. Valiliğimizin, Kaymakamlığımızın nezdinden tüm kurum, kuruluşlar, siyasiler, derneklerimiz, bütün Keşan halkı, belde belediyelerimiz ve köylerimiz dahil hep beraber bir eşya kampanyası düzenledik. Şu anda Keşan halkı duyarlı bir şekilde kampanyaya katılım sağlıyor. Bebek bezinden sobaya kadar, ayakkabıdan monta kadar her türlü acil ihtiyaç malzemelerini toplama kararı aldık. Hep beraber Kahramanmaraş ve komşu illere göndereceğiz. Vatandaşlarımız çok duyarlı. Bir savaş anı gibi ülkesine sahip çıktıkları için teşekkür ediyorum. Kızılay’ı aradık. Keşan halkı kan vermek istiyor dedik. Sanırım yarın kan kampanyası başlayacak. Keşan Lisesi Kapalı Spor Salonu’ndayız. Çok kolay ve merkezi bir yerdeyiz. Hastane Caddesi Keşan Lisesi bahçesindeyiz. Aynı zamanda KİSEV aracılığıyla da bağış kampanyası başlattık. Burada da sosyal medyada hesaplarımız var. AFAD’ın hesap numaralarını paylaştık. Ayrıca mesaj yoluyla bağış kampanyası başlattık. Eşyalarını getiremeyenler, eşya alamayanlar, vakti olmayanlar, evinde eşyası olmayanlar, hesaplara da bağışta bulunabilirler. Keşan Belediyesi ve KİSEV’in sayfalarında gerekli bağış bilgilerine ulaşabilirler. Bugün yardım ve dayanışma günümüz, birlik ve beraberlik günümüz. 10 ilde karda kışta evi yıkılan vatandaşlarımızın orada soğukta acı çekmesini, üzüntü çekmesini önlememiz için bir nebze olsun Keşan ayağından da kampanyamızı yaptığımızı ifade ediyoruz. Kampanyamız 3-4 gün boyunca sürecek. Muhtemelen ihtiyaca cevap veren kadar devam edeceğiz. Şimdilik Çarşamba akşamına kadar toplama günü verelim. Bağışlarımızın günü yok. Allah tekrarlatmasın, bir daha yaşatmasın. Kötü bir güne uyandık. Geçmiş olsun diliyoruz tüm Türkiye’ye. Rahmetlilere başsağlığı diliyoruz, yaralılara da acil şifalar diliyoruz” şeklinde konuştu.