HAZIRLAYAN: BÜLENT SAYLAM

Komşudan kısa kısa verdiğimiz haberlerimizde bu hafta İskeçe’de yayın yapan xanthinea.gr Rodop Dağlarına kurulan ses sensörlerinden alınan sonuçlar hakkında bir haber yayımlamış. Ardından Gümülcine’den xronos.gr de Trakya Demiryollarının durumunu aktarmış. Son iki haber Bulgaristan’dan. Edirne’ye komşu Svilengrad’ta bir dini ritüel ve ardından su kesintileri ve zam haberleri var. Komşudan sizin için seçtiklerim bunlar. Güzel bir hafta sizlerle olması dileğiyle…

Bülent Saylam Medya Keşan Sorumlu Yazı İşleri Müdürü

Not: Haber çevirileri yapay zeka chat.openai.com ile özetleri yapay zeka bard.google.com ile oluşturulmuştur.

 ***

Rodop Dağları'ndaki ormanlarda yasadışı ateşlemeler tespit edildi

Kaynak: xanthinea.gr

Atina, 20 Temmuz 2023 - ELGO-DIMITRA Orman Araştırmaları Enstitüsü'nden bilim adamları, Rodop Dağları'ndaki ormanlarda yasadışı ateşlemeler tespit etti.

Araştırmacılar, "Yunanistan'ın korunan bölgelerine yerleştirilen yerel görüntü ve ses sensörlerinin uygulanması" eylemi kapsamında, yaklaşık 1700 metrekarelik bir alana 18 akustik sensör yerleştirdi.

Bu sensörler, Temmuz 2019'dan Ocak 2020'ye kadar 24 saat boyunca kayıt yaptı. Verileri analiz eden araştırmacılar, 18 sensörün 12'sinde 2500'den fazla ateşleme tespit etti.

Ateşlemelerin çoğu avcılıkla ilişkiliydi, ancak bazılarının yasa dışı olduğu da anlaşıldı. Örneğin, ateşlemelerin %3,3'ü program dışıydı, yani güneşin doğuşundan yarım saat önce ve batışından yarım saat sonra gerçekleşti. Ayrıca, ateşlemelerin yaklaşık %17'si Yaban Hayatı Sığınağı içinde meydana geldi.

Araştırmacılar, verilerin, yasadışı avcılık gibi ormanlara yönelik tehditleri tespit etmek için kullanılabileceğini söylüyor.

Pavlos A. Michaelidis: (FSRU) Kömür mü Hazine mi? Pavlos A. Michaelidis: (FSRU) Kömür mü Hazine mi?

Trakya Demiryolu perişan durumda

Kaynak: xronos.gr

Tempi faciasından neredeyse bir yıl sonra, Trakya demiryolu terkedilmiş ve son derece sorunlu bir durumda. Devlet, demiryolundaki durumu örtbas etmeye çalışıyor, ancak Traksiyon Personeli Panhelenik Sendikası ciddi kaza riskleri konusunda uyarıyor.

Sendikanın yaptığı açıklamanın özeti ise şöyle: “Trakya'daki demiryolu ağı, Osmanlı İmparatorluğu tarafından inşa edilen modası geçmiş bir ağdır. Bir buçuk asırdan fazla bir süredir önemli bakım müdahaleleri yapılmamıştır. Korumasız seviyeli demiryolu geçitleri, trenler geçtikten sonra kapanan bariyerler ve hasar görmüş altyapı gibi birçok sorun var.

Tren seferleri, Yunanistan'ın geri kalanında yeniden başladı, ancak Trakya'da hala otobüsler kullanılıyor. Atina'dan Alexandroupoli'ye seyahat etmek, trenle, Thessaloniki'de 2.5 saatlik bir durak, sonra tekrar trenle ve sonunda Drama'dan bir otobüsle neredeyse 16 saat sürüyor.

Panhelenik Traksiyon Personeli Sendikası, OSE'yi Trakya'daki demiryolunu terk etmekle suçluyor. Sendika, korumasız seviyeli demiryolu geçitlerinde ciddi kaza riskleri olduğunu söylüyor.

Trakya politikacıları, demiryolu meselesini önceliklendirmiyor. Son on yılda, yol ağı yükseltmeye yatırım yapılmış, ancak demiryolu altyapısı ihmal edilmiş.

Trakya'nın politik ve yerel yönetim temsilcileri, hükümeti demiryolu ve seviyeli geçitlerde bakım çalışmaları yapmaya ve hizmetleri güvenli bir şekilde yeniden başlatmaya zorlamalı.”

 

Meriç’te dini ritüel

Kaynak: e-svilengrad.com

Ortodoks inancına mensup Hristiyanların her yılın başında gerçekleştirdikleri sudan haç çıkarma ritüeli Meriç Nehrinde yapıldı. Meriç Nehri'nin sularından Svilengradlı sporcu Stamen Belchev almayı başardı. Belchev ile 12 Svilengradlı Meriç Nehri'nin sularında Haç'ı kurtarmak yarıştı.

Haç çıkarmadan sonra Belchev yaklaşık olarak Anastas Karchev'e, şehrin belediye başkanına, gelirin belediyenin ihtiyacı olan yardıma yönlendirilmesini teklif etti.

Eski bir Svilengrad FC futbolcusu olan Stamen Boyadzhiev, Almanya'da futbol oynuyor.

Svilengrad'ta su kesintisi ve fiyat artışı

Kaynak: e-svilengrad.com

Svilengrad'da, Meriç Nehri kıyısındaki şehir, bayramlar sırasında su kesintisi ile karşı karşıya kaldı. VIK, su kesintisinin nedenini açıklamadı, ancak kaynaklarına göre, bir pompanın patladığı söyleniyor. Arızanın ne zaman giderileceği henüz belli değil.

Bu su kesintisi, VIK (Haskova Su İşleri)'nin iki gün önce Haskovo bölgesi için içme suyu fiyatlarını %20'nin üzerinde artırmasının ardından geldi. Yeni fiyat, küp başına 5,316 leva oldu. Daha önce, Svilengrad ve Lyubimets'te bu fiyat 4,37 BGN idi.

Fiyat artışı, enflasyon, elektrik fiyatları ve VIK çalışanlarına yüksek maaşlar vaat edilmesi gibi nedenlerle açıklanıyor. Ancak, su kalitesindeki herhangi bir şikâyete dair açık bir açıklama yapılmadı.

Bu gelişmeler, Svilengrad sakinleri için hayal kırıklığı yarattı. Şehir, bayramlar sırasında su sıkıntısı çekiyor ve aynı zamanda su fiyatlarında önemli bir artışla karşı karşıya.

Editör: BÜLENT SAYLAM