ERDOĞAN DEMİR

Saat 10.30’da Atatürk Anıtı önünde düzenlenen törene Keşan Belediye Başkan Vekili Nehir Gergin, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, CHP Keşan İlçe Başkanı Anıl Çakır, MHP Keşan İlçe Başkanı Adnan İnan, Keşan İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Yalçın, Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik, il genel meclisi üyeleri, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, oda başkanları katıldı.

Tören Keşan Muhtarlar Derneği Başkanı Abdullah Kemik’in Atatürk Anıtı’na çelenk sunması ile başladı.

Ardından Saygı Duruşu gerçekleştirilerek İstiklal Marşı okundu.

Tören günü anlam ve önemini belirten konuşmanın Abdullah Kemik tarafından okunması ile başladı.

Kemik,tüm katılımcılara teşekkür ederek başladığı konuşmasına şöyle tamamladı: “Öncelikle Gazze'de masum sivillerin tedavi gördüğü hastanenin bombalanması ve bu acının her gün artarak devam ediyor olması kabul edilemez. Bu vahşeti şiddetle kınıyoruz. En kısa sürede bölgede ve tüm dünyada huzurun ve barışın hüküm sürmesini diliyoruz. 19 Ekim Muhtarlar Günü bizler için bir kıvanç günüdür. Bizlere bugünü 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü ilan eden, özel kılan sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Vatandaşların, devletimize ihtiyaç duydukları anlarda çalacakları ilk kapı muhtarlardır. Bu misyondan hareketle, muhtarlık yerel demokrasinin en eski örneği olmakla birlikte her dönem kendini yenileyen kurumların başında gelmektedir. Muhtarlık, merkezi idare ve kamunun önemli bir paydaşı olarak yükünü hafifleten özünde fedakarlık ve vatan sevgisi gerektiren zor bir vazifedir. Muhtarlarımız sorumluluk bölgeleri içerisindeki altyapı çalışmalarından, düğün ve cenaze işlemlerine uzanan çok geniş bir yelpazede vatandaşlarımızın ihtiyaç ve taleplerinin birinci derecede muhatabı olmaktadırlar. Görev yaptıkları köy ve mahallelerde muhtarlarımız devletimizin en temel taşıdırlar.

Muhtarlar insanların güvenini kazanmış, çalışkan adil hukukun üstünlüğüne inanmış kişilerdir. Halkın istek ve arzularını, sıkıntılarını ilk elden bir üst makama bildiren muhtarlardır. Büyük bir camia olan muhtarlar, taşıdıkları sorumluluk içinde özverisini ortaya koymaktadır. Yürütülen yerel ve genel hizmetlerin yapılması halkın sözcüsü olarak halkın talep ve beklentilerini tüm mülki amirlerle ve ilgili yetkililere iletilmesine bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonrada büyük bir hassasiyetle devam edeceğiz. Bizim için asıl olan vatandaşımıza hizmettir. Görevimiz sorun üretmek değil çözüm üretmektir. İlkemiz devlet ve halk arasında yıkılmaz bir köprü olmaktır. Bu duygu ve düşüncelerle ebediyete intikal etmiş muhtarlarımızı rahmetle anıyorum. Ve bu görevi yapan ve yapmakla olan tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günü’nü en içten dileklerimle kutluyorum. Son olarak şu sloganla sözlerime son veriyorum. Unutmayınız ki her gün veya bir gün mutlaka muhtara ihtiyaç vardır.

Kemik’in konuşmasının ardından Akhoca Köyü Muhtarı Emrullah Meriç, söz alarak hem şiir okudu hem de bir konuşma gerçekleştirdi.

Meriç öncelikle bu törene katılan herkese teşekkür ederek, “Hepinizi saygı ve sevgiyle selamlıyorum. İyi ki varsınız. Akhoca Muhtarı 1968 yılında ilkokulu bitirdi. Zar zor, cahillik. Geldi köyüne muhtar oldu, hibeler sırtında kapı kapı dolaşıp geziyor halkın hizmetleri için, oradan bir avuç buradan bir avuç yardım alıp işi idare etmeye çalışıyor. Ama bu kapıları dolaşırken de her kapıdan çıktığında duygularla çıkıyor çünkü arkada onu uğurlayanlardan o kadar sevgi görüyor, o kadar saygı görüyor. Bugün bunu size burada izah etmekten mutlu ve guruluyum. Her şey sizlerin sayesinde oluyor. “ dedi.

Meriç daha sonra şiir okudu.

Türkiyem büyük ana

Canım kurban sana

Aşını yer suyunu içer kana kana

Ey güzel Anadolu her yanın Türkle dolu

Bu senin güzel yurdun

Onu sev sen ey Türkoğlu

PUŞT AMERİKA

Meriç şiirin ardından konuşmasına şöyle devam etti. “1968, 1963 veya 1965 olur şu İsrail şu Amerikan kahpesinin hiç kulaklarımdan silinmediği iki kelimeyi sizlere söylemek istiyorum, daha önce de burada bunları dile getirmiştim. Böyle günlerde de Allah böyle büyük acılar yaşatmasın. Aynı şu cümlelerle radyodan diyordu ki; Amerikalı it, evine git, anlaşmalar oldu mu?, cepler para doldu mu?,katırlar eşeklere bindi mi?, Puşt Amerika, Puşt Amerika, 1968 yılından bugüne hiç hafızamdan silinmiyor. Aynı Puşt Amerika bugün daha bir başkanın yaptığına bakın insanlar canavarca ölüyor, yalandan başkaları attı diyor, kime yutturacaksın, bugün onlarda yarın biz de. Birlik beraberliğe çok ihtiyaç vardır arkadaşlar, partiler tabi ki olmazsa olmazımız, ama parti karın doyurmaz. El ele vereceğiz, şiarımız bizim Atamız olacak.”

Meriç daha sonra da Atatürk ile ilgili bir şiir okudu şiir şöyle;

Atatürk benim başöğretmenim

Ne öğrendiysem ben ondan öğrendim.

Baktım ki asker ben de askerim, elimde tüfek nöbet beklerim

Baktım ki kürsüde nutuk söylüyor, onun sesini dünya dinliyor

Yurt yükselirken baktım başta O

İyi işte, her savaşta O

Bu muhtar kalbimle ilk onu sevdim

Atatürk benim başöğretmenim

Atam hayat sensiz içime bir gün sinmiyor

Acım ne büyük bilsen, sensiz dünyam dar gibi

Mevsim sonbahar gibi, her an acım var gibi

Yüzler gülmiyor atam.

Ağlasam kana kana, bir vatan kurtarana

inan ki öldün denmiyor bir gün sana

Düşmanların elinden bizi kurtaran atam

Bu vatanı yeniden özenle kuran atam

Adını küçük büyük anıyoruz her zaman

Adı büyük Atatürk anlı şanlı kahraman

Bir bölünmez vatansın, hey ölümsüz atamız

Gönlümüzde yatarsın

Seni unutamayız atam

Meriç’in konuşması ve okuduğu şiirler törene katılanlar tarafından büyük beğeni toplanarak alkışlandı.

Muhtarlar Günü programı Emrullah Meriç’in konuşması ile sona erdi.