HABER MERKEZİ

Kazılar için Keşan Belediyesi, Keşan TSO (Ticaret ve Sanayi Odası), Keşan TB (Ticaret Borsası)’den acil destek istenildi.

Önceki dönem Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık’ın teşvikiyle, Edirne Arkeoloji Müzesi Müdürlüğü’nün başkanlığında, Trakya Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nün desteğiyle geçen yıl başlanan arkeolojik kazılar, bayramdan sonra yeniden başlayacak. 

Kırbıyık, Saros’un her açıdan korunması için bölgede yaptığı iki ayrı halka açık toplantıda,  Saros körfezindeki sorunları çözebilmek amacıyla bölgede Özal Alan Yönetimi’nin hayata geçirmeyi hedefliyordu. Bu kapsam dâhilinde bölgede mevcut kültürel mirasın tespit ve tescil edilmesi hatta ortaya çıkartılmasını istiyordu. Bu nedenle 2022 yılında ilk kazı çalışmalarına başlatmıştı.  

2023 yılı Bilimsel arkeolojik kazılar, Saros körfezinin en önemli noktalarından biri olan Mecidiye Kalesinde yoğunlaşacak. Sağlık Bakan yardımcısı olan Eski Edirne Valisi, bölgenin araştırılmasını arkeolojik değerlerinin ortaya çıkartılmasını arzulamıştı. Bu nedenle Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun önerisi üzerine, Trakya Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümünden bilimsel bir heyetle kazıları personel olarak destekleme kararı aldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan alınan kazı ruhsatları doğrultusunda, kazılar bu yıl da devam edecek. Ancak ödeneklerin yetersiz olması nedeniyle kazıların her yerde olduğu gibi Keşan’da da yerel desteklerle yapılmasını zorunlu kıldığı belirtiliyor.  

2023 kazı sezonunda; Mecidiye Kalesi’nin tam anlamıyla planı çıkartılacak. Ayrıca kalenin surları, kale girişi, İbrice Limanı ile olan bağlantısı ve kaleye ulaşan yolların saptanacağı öğrenildi. Kazı başlamadan önce koruyucu önlemlerin alınacağı Mecidiye Kalesi’nde gelen yeni desteklerle arkeolojik kazıların süresinin de artacağı düşünülüyor. 

Kazılar için Keşan Belediyesi, Keşan TSO, Keşan TB’den acil desteğe ihtiyaç duyulduğu ifade edildi.