HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Keşan Sebze Bakkal ve Manavlar Odası Başkan Vekili Mustafa Çakır, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan esnafa yönelik kredi destek paketi sevindirici olduğunu ancak dengenin eşit olması için özel bankalarında elini taşın altına koyması gerektiğini bildirdi.

Özel bankaların güneşli havalarda değil yağmurlu havalarda şemsiyelerini açmaları gerektiğini ifade eden Çakır, “Kredi limitlerinin 350 bin TL’den 500 bin TL’ye çıkarılması bu da önemli bir destek. Elektrik tarife ücretlerinin desteklenmesini faturalarımızda görmek istiyoruz. İnan bu da gerçekleştiğinde piyasada canlılık gözükecektir. Sağlık sigortalarından tümüyle yararlanması için esnafın beklentisi var. Bu kredi modelinden tüm esnaflarımız yararlanmalı siciline bakılmaksızın faydalanmalı, hepsine onay durumuna göre verilmelidir. Bu kredinin bir faydası da esnafın ekonomik nedenlerden dolayı eriyen sermayesine hayat verecektir” dedi.

ESNAFIN AYAKTA KALMASI GİDEREK ZORLAŞIYOR

Mustafa Çakır, sigaraya yapılan zammın esnafı zora soktuğunu dile getirerek, “Alım gücünün düştüğü bir ortamda son zamlarla esnafın ayakta kalması giderek zorlaşıyor. Alkole zam beklentisi var. Süt ve süt ürünlerine gelen zamlar başta peynir olmak üzere, yumurtaya yapılan uçuk zamlar esnafı dara soktu. Eskiden muz kilo ile alınırdı. Şimdi aileler bunu çocuklarının beslenmesi için tane ile zor alıyorlar. Onun için bu nefes kredisine esnafımızın ihtiyacı var. Kullandığında bir nebze rahatlayacaktır. Emeği geçenlere çok teşekkür ediyoruz. İnsanın sohbetini özledik, özleyeceğiz. Çünkü kahveye gelen zamlar tiryakileri üzdü. Kahve fiyatlarını keseye uydurmak zorlaştı. Esnaf satamıyor, tüketici zor alıyor. Bir kahvenin kırk yıllık hatırı olur denir ya hatırı bölünmez ama zammı çok konuşuluyor. Kısaca zamlar üretici fiyatlarına baskı yaparak düşmez. Üretimin gişelerinin fiyatlarının düşürülmesi gerekir. Bu olduğunda hepimiz elimizi taşın altına elimizi koyduğumuzda piyasalar rahatlayacaktır. Umudumuz tabi ki var. Ekonomimize güveniyoruz birlikte başaracağız. Bir umudumuzda perakende yasası, hal yasası ve zincir marketlerle ilgili yapılacak çalışmalarda esnafa verilecek desteğin bir an önce hayata geçirilmesidir. Esnafın yüzü gülsün” diye konuştu.