HABER MERKEZİ

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu’nun 6 Temmuz’da yapılan Keşan Belediye Meclis Toplantısı’nda; Meclis üyesi Aladdin Öztürk’ün verdiği iki soru önergesi ile ilgili olarak verdiği cevapta, Öztürk’ün oğlunu da kastederek, kendisine ait projelerin isminin bile önergede yanlış olarak verildiğini belirtmesi ile ilgili Keşan Belediye Meclis Üyesi Aladdin Öztürk’ün oğlu Ekin Öztürk bir açıklama yayınladı.

Öztürk’ün açıklaması şöyle;  

Kıymetli Keşanlılar, saygıdeğer hemşerilerim; 6 Temmuz Perşembe günü yapılan Keşan Belediye Meclisi Toplantısında Keşan Belediye Başkanı Sayın Mustafa Helvacıoğlu’nun yanlış ve yanıltıcı bilgilerle seçim dönemi vermiş olduğu vaatleri geçiştirmek adına yapmış olduğu konuşmada şahsıma dair söylediği ifadelere cevaben bu açıklamayı yapmak durumunda kaldım. Öncelikle Sayın Helvacıoğlu’nun cehalet içerisinde ve makamının ağırlığına yakışmayacak bir üslup ile yapmış olduğu konuşmasını kınıyorum. Keşan’ın en saygın makamlarından biri olan Keşan Belediye Başkanlığı makamı nezdinde devletimin kurumuyla beni karşı karşıya getirmesine de milletim adına çok üzülüyorum. Gündemimize dönecek olursak; bugün bir kez daha anlıyoruz ki, sayın başkan seçim dönemi verdiği vaatlere kendisi dahi inanmıyor. Projelerinin adını hatırlayamayan sayın Helvacıoğlu bu kabahatini örtmek için her zaman yaptığı gibi sağa sola saldırıyor. Buradan bir kez daha kendisine hatırlatmak isterim ki; 2019 Yerel Seçimleri’nde dağıtmış olduğunuz proje kitapçığınızda ismi Keşan Sağlık Kampüsü olarak tanımladığınız proje için bu gün çıkmış adının bu olmadığını ve tedavi hizmeti vermeyeceğini söylediniz. Lakin kıymetli Keşanlılarında hatırlayacağı üzere; bu projenin adının Keşan Sağlık Kampüsü olduğu, Palyatif hizmetinden, rehabilitasyon hizmetine ve Alzheimer hizmetine kadar birçok konuda sağlık hizmeti verileceği ve bu hizmetlerin bölge geneline yayılarak kaliteyi arttıracağınızdan bahsediyorsunuz. Sizlerin de bildiği gibi bu hizmetler tedavi edici niteliği olan sağlık hizmetleridir. Şimdi sayın başkan bizler okuduğumuzu anlayabildiğimize göre bunu sizlere de anlatmayı ben bir vatandaşlık görevi olarak görüyorum. Ayrıca her şey bir yana bu hatalı söyleminizden sonra çok daha basiretsiz bir ifade de bulunarak; seçimlerde sizden daha fazla oy almış ve ülkenin kurucu partisinin temsilcisi olan bir meclis üyesini bu kampüse yatıracağınızı söyleyerek devletimin bu şerefli makamını bir kez daha Keşan halkı önünde küçük düşürdünüz. Bizler atalarımıza olan saygının ne demek olduğunu iyi biliyoruz. Herkesin kendi ailesine bakabilecek durumu vardır. Bu sizin harcınız bir söylem değildir. Gelecek kaygınız sizin aileniz, evlatlarınız ve sizi bağlamaktadır. Kendi yalnızlık korkunuzu başkaları üzerinden dillendirerek tedavi olmaya çalışmanız bir vatandaş olarak beni çok üzdü. Beni bu yaşa kadar büyüten babama ihtiyaç duyduğu her an yanında olarak destek vermek benim için bir evlatlık vazifesidir. Ama Sizler görev süreniz bittikten sonra insanlardan kaçarak huzur bulacağınız bir projeyi lütfen Keşan’a kazandırın.

İkinci olarak; teleferik meselesine gelecek olursak, sayın başkan sözlerinizde liderlerin hayalleri ve inançları olması gerektiğinden bahsetmişsiniz. Haklısınız. İnanmak başarmanın yarısıdır. Lakin bu şehirde yaşayan bir vatandaş olarak naçizane tavsiyem; teleferik gibi, tramvay gibi hiçbir amaca hizmet etmeyen, katma değersiz ve vizyonsuz işleri bir kenara bırakarak kentin gerçek sorunlarıyla uğraşın. Babamı teleferik ile bedava gezdirme hayalinizi yıkmak istemem ama biz emekçi olanlar sizler gibi Devletin olanaklarını kendimiz ve çevremiz için kullanılacak bedava bir nimet olarak görmüyor ve bunu ahlaklı bulmuyoruz. Sözlerinizin devamında yine, belediyeyi devraldığımız zaman Keşan’ın bu kadar sorunu olduğunu bilmiyordum demişsiniz. Keşan’da yaşayan ve bir odanın uzun dönem başkanlığını yapmış bir yönetici olarak şehrin gerçek sorunlarından bu kadar uzak olduğunuzu itiraf etmek sizlerin de vicdanını bizler kadar sızlatmış mıdır ben merak ediyorum. Son olarak; 2019-2024 Keşan Projeleri adıyla dağıtmış olduğunuz kitapçıktaki projelerin büyük bir çoğunluğunun yapılamamış olması ve yapılamayacak olması nedeniyle önümüzde ki adaylık sürecinde aynı projeler ve vaatler üzerinden hareketle mi siyaset yapacaksınız yoksa yine inanmayarak adını unuttuğunuz yeni projelerle mi vatandaşın karşısına çıkacaksınız.”