HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Saat 10.30 sıralarında, Keşan Gazi Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Okulu Etkinlik Salonu'nda başlayan programa, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, AK Parti Keşan İlçe Başkanı Gürcan Kılınç, Keşan Zihinsel Engelliler Derneği Başkanı Emine Sönmez, öğrenciler ve veliler katıldı. Program, saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Daha sonra Okul Müdürü Süleyman Ayyıldız tarafından günün anlam ve önemi hakkında konuşma yapıldı.

ONLARI SOYUTLAYIP, ÖTEKİLEŞTİRMEK YERİNE BÜTÜNÜYLE ARAMIZDA OLDUKLARI BİR HAYAT SUNALIM

Süleyman Ayyıldız, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü'nün sadece Türkiye'de değil, Birleşmiş Milletlere üye 156 ülkede kutlandığını belirterek, "Gün boyunca engellilerin sorunları tartışılır, topluma kazandırılmaları konularında çalışmalar yapılır. Toplumda farkındalık oluşturmak, onlara gerekli desteği vermek, onların da hakları olduğunu bilerek yaşamak hepimizin sorumlulukları arasındadır. İnsanlar birbirlerinden farklı olabilir fakat eşit haklara sahiptir. Engelli bireyleri, yapamadıklarıyla değil yapabildikleriyle ve bizlere benzeyen yanlarıyla görmek gerekir. Onların acıma duygusuna değil sevgi ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Onları soyutlayıp, ötekileştirmek yerine bütünüyle aramızda oldukları bir hayat sunalım. Onlara engel değil, destek olalım. Okulumuz Keşan Gazi Özel Eğitim Uygulama Okulumuz 108 öğrencimize, 39 öğretmen ve 5 rehber personelimiz ile öğrencilerimize hizmet vermektedir. Okulumuza, öğrencilerimize ve her türlü çalışmalarımızda maddi ve manevi desteklerini bizlerden esirgemeyen herkese çok teşekkür ederiz. Hayatlarına bir ışık da biz yakalım. Buradan hareketle özel eğitim uygulama okulu olarak 'biz de varız' sloganıyla yola çıkarak sizlere bir program hazırlamak istedik. Öğrencilerimiz ellerinden geldiğince gayret gösterdiler. Ufak hatalarını lütfen görmezden gelin" dedi.

Daha sonra sözü ve bestesi anasınıfı öğretmeni Sinan Çakır'a ait ‘Yeter ki engel gönüllerde olmasın’ adlı şarkı, öğrencilerin de enstrüman çalarak eşlik etmesiyle seslendirildi. 12-A sınıfı öğrencisi Zehra Gider'in ‘3 Aralık’ adlı şiirini okumasıyla devam eden programda, 1 ve 2. kademe öğrencilerinin ‘Bütün dünya buna inansa’ adlı ortak gösterisi sahnelendi. 11-A sınıfı öğrencisi Eray Kaya'nın ‘Dünya engelliler günü’ adlı şiirini okuduğu program, hazırlanan videonun sunulması, 2 ve 3. kademe öğrencileri Güney Can Menekşe ve Zehra Gider'in zeybek gösterisi, 10-A sınıfı öğrencisi Ekinsu Altıok'un ‘Benim günüm’ adlı şiirini okumasıyla sürdü. Program, Bachata gösterisinin ardından Keşan Belediye Sanat Merkezi’nin (BSM) hazırladığı müzik dinletisi ve yüz boyama etkinliklerinin ardından lokma ikramıyla son buldu.