HABER MERKEZİ

Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, kursu ziyaret ederek, kadınlarla bir araya geldi. Helvacıoğlu, yaptığı açıklamada, “Sağlıklı yaşam için bir araya gelen kadınlarımızı tebrik ediyoruz. Vücudunuzu ve zihninizi güçlendirmek için pilates size çok iyi gelecek. Keşan Belediyesi olarak ilçemizde yaşayan tüm hemşehrilerimizin mutluluğu, huzuru ve sağlıklı bir yaşam sürmesi için çaba gösteriyoruz. Keşan Atatürk Stadımızda Spor Koordinatörümüz Mürüvvet Buruk ve kadınlarımızla pilates kursumuzun startını verdik. Sağlıklı bir yaşam için bir araya gelen kadınlarımıza başarılar diliyoruz” dedi.

Pilates Kursu’nda ilk çalışmalara katılan 50’yi aşkın kursiyer, Keşan Belediyesi Spor Koordinatörü Mürvet Buruk nezaretinde başladı. Keşan Belediyesi’nin Pilates Kursu, pazartesi, çarşamba, cuma günleri, sabah 09.30-10.30 saatleri arası akşam da 18.00-19.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Pilates kursu hakkında bilgi veren Buruk, pilatesin özel ekipmanlar sayesinde vücuttaki tüm kas gruplarını çalıştırmaya yönelik egzersizlerin peşi sıra gelmesiyle oluşan antrenman sistemi olduğunu bildirdi.

Mürüvet Buruk, pilatesin kasları güçlendirmeye, esnekliği artırmaya ve vücudun genel sağlığını iyileştirmeye dönük bir egzersiz sistemi olduğunu belirterek, “Pilates ile hem zihinsel rahatlama hem de beden bilinci sağlanabilir. Pilates yapmanın yaşı yok. Ciddi bir sağlık sorunu olmayan herkes, pilates yapabilir. Pilates yaparak incelmek ve sağlıklı kiloda kalmak mümkün. Düzgün bir duruş kazandırmanın yanı sıra sırt ve bel ağrılarından kurtulmaya, biçimli bir vücuda sahip olmaya yardımcı olan pilates, esnekliği artırarak günlük yaşamı kolaylaştırır” diye konuştu.

Pilatese, kas ve eklem rahatsızlıklarını gidermeye yardımcı bir rehabilitasyon yöntemi olarak bakılabileceğini de kaydeden Buruk, şunları söyledi: “Kas ve eklem rahatsızlıklarından muzdarip olanların, fizik tedavi uzmanının onayıyla pilates yapmaları kendi vücutları için çok yararlı olabilir. Pilates, tüm vücudu çalıştıran egzersizleri bir araya getirip geliştiren bir spor dalı. Zihin ve vücudu bir noktada topluyor. Bir nevi nefes terapisi diyebiliriz. Dengeyi, koordinasyonu artırıyor, stres düzeyini azaltıyor. Spor yapmak isteyen herkesin ihtiyaçlarını karşılayacak bir egzersizdir pilates.”