MEHMET AYTAÇ

İYİ Parti’nin verdiği önerge üzerine CHP Grubunun görüşlerini açıklayan Gaytancıoğlu; “Saros Körfezi'yle ilgili bir Meclis araştırmasına ihtiyaç var. Neden mi? Çünkü dünyanın kendi kendini temizleyen ender körfezlerinden biri. Bu nedenle, İYİ Parti’nin vermiş olduğu araştırma önergesini ve araştırma komisyonu kurulmasını destekliyoruz” dedi. Konuşmasında Yayla, Mecidiye, Gökçetepe, Sazlıdere başta olmak üzere Saros kıyılarında bozulma ve yağma yaşandığını savunan Doç. Dr. Gaytancıoğlu şunları söyledi: 

“YAYLA’DA 9 DALGAKIRAN YAPAMADINIZ”

“Yayla'dan başlayalım, çok güzel bir sahil var. Yirmi senedir iktidarsınız, hazırladığınız projenin eksik olduğunu kabul ediyorsunuz, projesi belli 9 tane dalgakıranı yapamıyorsunuz. Yayla sahili berbat bir vaziyette. Bunları yapamayan iktidar neler yapabilir?”

“MECİDİYE’DE TAŞ OCAKLARINA SÜREKLİ KAPASİTE ARTIRIMI VERİLİYOR”

Gaytancıoğlu, Mecidiye’deki taş ocaklarıyla ilgili olarak ise; “Mecidiye'de taş ocakları var, yenisini açmayacağız diyorsunuz ama sürekli kapasite artırıyorsunuz. Rahmetli Erdin Bircan Vekilimiz Mecidiye'de taş ocaklarını anlata anlata ömrü vefa etmedi, onu da buradan saygıyla anıyorum” şeklinde konuştu.

“SAHİLLERİ HALKTAN ALIP YANDAŞ VAKIFLARA VERİYORSUNUZ”

Gaytancıoğlu şöyle devam etti: “Gökçetepe sahilini ‘TÜRGEV’ isimli vakfa verdiniz. Oraya bütün bakanlarınız geliyor, bütün milletvekilleriniz geliyor; özel yol yaptınız, halk oradan denize gidemiyor. Vakıf’ı ‘TÜGVA’ diye bir vakfa verdiniz -yine yandaş vakıf- soruyoruz soru önergemize cevap vermiyorsunuz, sözlü olarak söylüyorsunuz. ‘Evet, 7+13 yirmi yıllığına verdik.’ Şimdi Danişment sahilinde 48 dekarlık bir alanda yine buna benzer bir vakfın olmasın diye gerçekten mücadele ediyoruz.” 

“SAZLIDERE FSRU KATAR GAZINI SATSIN DİYE DOĞAYA KARŞI YAPILDI”

Sazlıdere’de yapımı devam eden SAROS FSRU için de görüş belirten Gaytancıoğlu; “En güzel yerlerinden biri olan Sazlıdere sahiline de bilim karşı çıktı. Bakın, 14 bilim adamının karşıt raporu var. 7 kilometre ileride fay hattı var. Halk bir araya geldi, Saros Gönüllüleri'ni oluşturdu. Saros Gönüllüleri'nin arkasında halkla birlikte eylemler yaptık ama siz dinlemediniz, 10 bin ağacı kestiniz. Ne oldu? Katar'ın gazını satmak için orada çevre katliamını yaptınız” dedi. 

“SAROS İÇİN BİR MECLİS ARAŞTIRMA KOMİSYONU İHTİYAÇ”

Gaytancıoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Gerçekten Saros'da bir araştırmaya ihtiyaç var. Ne yapmak istiyorsunuz, neden siz yeşile karşısınız? Doların yeşiline hiç karşı değilsiniz ama doğanın yeşiline gerçekten karşısınız bunu anlamak mümkün değil. İnsanlar istemiyor, insanlar özgürce denize girmek istiyor; para vermesin, verirse de oradaki kamu kuruluşu var, ESTAB diye bir kuruluş var. Edirne'deki sahilleri koruyan bir birlik var, bu birlik oradaki tahribatları önleyebilir -kamu kuruluşu niteliğinde- herkes var, onu destekleyelim; hep birlikte sahillerimize çözüm üretelim. Yayla'daki sahile bu 9 tane dalgakıranı yapmıyorsunuz, kıyı erozyonu oluşuyor. Yirmi sene önce insanlar yaklaşık 20 metre, 30 metre kumdan giriyorlardı. Belli işte yapılan bu liman yanlış yere yapılmış, ondan dolayı kıyı erozyonu olmuş. ‘Niye bu yapıldı?’ diye araştıralım, gelin, hep beraber Saroz'a gidelim. Neden siz buralarda bir şey arıyorsunuz, neden yandaş vakıflarınızı TÜGVA'yı, TÜRGEV'i buraya getirdiniz, amacınız ne? Herkes karşı çıkmasına rağmen, halk karşı çıkmasına rağmen, bilim, hukuk karşı çıkmasına rağmen bunları yapıyorsunuz.”