BÜLENT SAYLAM

GEÇEN YIL HASADA GEÇ KALDIĞIMIZ İÇİN FİRE VERDİK

10 dekardan fazla bir lavanta bahçesi olduğunu kaydeden Yakın, “Bu yıl üçüncü yılımız. Dekarına minimum 9 litre gibi yağ beklemekteyiz. Tabii sıkım sonrası netleşecek. Yıla göre de değişiyor, bitkinin yapısına, hasat zamanına göre de değişiyor. Üçüncü hasadınız bu bizim. Bitki dört yaşında bir bitki. Geçen yıl biraz geç kaldığımız için yağda biraz fire vermiştik. Bu yıl bu işi bilen büyüklerimizle görüştük. Bugünlerde sıcağın yüksek olduğu günlerde hasadın yapılmasına karar verdik. Malum yarından sonra yağmurlar geliyor. Yağmur sonrası yağı negatif etkileyeceği için çiçeklerin dökülmesinde o yüzden bugün ve yarın en geç öğlene kadar burada bitirmemiz gerekiyor.” 

4-4,5 TON ÇİÇEK BEKLİYORUZ

Durhan Yakın, yeni bir sıkım tesisi ile anlaştıklarını belirterek, “Muhtemelen yarın bu saatlere kadar biz yağı çıkarmak için uğraşıcağız. Ortalama bir kazan 3 saat sürüyor. 5 kazan çıksa bize dört 4-4,5 ton gibi çiçek bekliyoruz. Yaklaşık 5 kazan disdilasyon oluyor. O da ortalama 3 saatten 15 saat gibi bir süre alacak.” şeklinde konuştu.

SEZONU SONLANDIRDIK

Lavanta bahçesi sahibi Durhan Yakın konuşmasını şöyle sonlandırdı: “Burayı açarken ilk 2000 yılında Pandemide eşimle ben sağlıkçıyız, merak sardık. Her iki aile arasında görüştük, kararlaştırdık. 2020 Aralık ayında dikimini gerçekleştirdik. Bunun cinsi yağlık ama tıbbi yağ olarak üretilmekte, ilaç sektöründe kullanılan cinsten biraz da o bizi cezbetti. Biraz da fotoğraf çekimini açabilmemiz için güzel de olduğunu düşündük tarlamızın, geçen yıl ziyarete açtık. Bu yıl ziyarete açtığımız ikinci yılımız. Kısmetse bugün itibarıyla da bitirdik mi de bu sezonu noktalandırmış olacağız.”