HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Keşan Belediyesi tarafından hazırlatılan ve tam bir asrın ardından Keşan Kent Müzesi binasının geçmişini anlatacak olan sinematografik belgesel ‘Siperin Ardı-Keşan Menzil Hastanesi’ isimli belgeselin galası, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Tarihçi Yazar Akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın katılımıyla 29 Aralık Perşembe günü gerçekleştirilecek.

Keşan Belediyesi Selim Sesler Konferans Salonu’nda yapılacak olan program, saat 18.30’da başlayacak. Keşan Kent Müzesi binasının hikayesini anlatan ve kutlu bir mazi ile parlak bir gelecek arasın köprü kuran belgeselde Tarihçi Yazar Akademisyen Prof. Dr. İlber Ortaylı, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Barış Borlat, Tarihçi Ömer Arslan, Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Müze Koordinatörü Aslı Avcı’nın görüşlerine yer verildi.

Nadir Alpaslan ve İlber Ortaylı’nın katılımıyla yapılacak olan program saat 18.30’da başlayacak. Belgesel gösterimi ve konuşmaların ardından program, plaket takdimi ile sona erecek.

Keşan Belediyesi olarak 100. yılın son etkinliğini ‘Siperin Ardı- Keşan Menzil Hastanesi’ belgeselinin galası ile gerçekleştireceklerini ifade eden Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, “107 yıl önce Çanakkale, vatan ve milletimizin imdadında, Keşan ise Çanakkale kahramanlarının şifasındaydı. Vatanı ayakta tutmayı çalışanları, hayatta tutmaya çabalamakla, Anafartalar Kahramanı Mustafa Kemal’den ve Çanakkale’nin yiğitleri kınalı kuzulardan izler taşımakla gurur duyuyoruz. Keşan Kent Müzemizi (Keşan Menzil Hastanesi) onların aziz hatıralarına armağan olarak, bölgemize ve ülkemize kazandırmanın ve kutlu bir mazi ile parlak bir gelecek arasında köprü kurmanın onurunu yaşıyoruz. Bizlere bu toprakları bağışlayan, Cumhuriyeti emanet eden, nice kahramanlarımızı rahmetle yad ediyor, torunları olarak haykırıyoruz; ‘Korkma, sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak’. Huzur içerisinde uyuyunuz” dedi.