Demirkan, 2022 yılında herhangi bir ölümlü kazalarının olmamasının sevindirici olduğunu söyledi.

BÜLENT SAYLAM

Sıkıntı günler geçiren esnafının kaçta kaçının primlerinin ödeyebildiğini soran Demirkan, “Emeklilik güzel bir şey, inşallah herkes erişsin. Ama dediğim gibi biz küçük esnaf olarak yatırımadıysak bizim günlerimiz varsa nasıl yapacağız?” dedi.

2022 YILINDA ESNAFIMIZDAN ÖLÜMLÜ BİR KAZAMIZ YOK

Demirkan, 2022 yılı ile ilgili olarak şoför esnafının açısından nasıl geçtiğini şu ifadelerle aktardı: “Türkiye'de ilçemizde ve illerimizde nefes aldığımız müddetçe herkesin gün içinde lazım olan ihtiyaçlarının fiyatlarının yükselir ve alçalmasıyla başladık 2022ye. Şoför esnafımız da biliyorsunuz işimiz bizim yakıt ve parça giderleriyle masrafımız oldu. Kazançlarınızı da tamamıyla yakıta bağlı olan bir taşımacı sektörüyüz. 2022de dalgalı bir yakıtla, parçayla, sigortayla karşı karşıya geldik. Ekonomik olarak kendi ticari dengemizi korumaya çalıştık. Bir kısmımız korudu. Bir kısmımız zaten koruyamadı. Şoför esnafı olarak ticaret bakımından herhangi bir ilerleme kaydedemedik. Ama tabii bunun sevindirici bir tarafı da var. 2022 yılında esnafımızdan herhangi bir ölümlü kazamız yok. Daha doğrusu kazamız yok denecek kadar az. Bir tane bir tane adli olayımız var. O yüzden mutluyuz. 2022de kazasız belasız bir sezon geçirdik. İnşallah da 2023te de aynı şekilde kazasız belasız bir sezon atlatırız. 

PRİMLERİ KAÇIMIZ ÖDEYEBİLDİ?

EYT konusunda da Demirkan şunları söyledi: “Esnaf Bağ-Kurlu oluyor, yanında çalıştırıyorsa SSKlı oluyor. Ben kendimden örnek verebilirim. Yaklaşık 30 yıldır Bağ-Kur'luyum. EYT bize de nasip oldu. Ama bir fiil primlerimi 30 yıldır yatırıyorum. 30 yıl yatırıp şimdi emekli oluyoruz. Şoför esnafında da % 20-25lik bir dilimiz emekli gibi. Bundan sonra bu tabii bundan sonra emekliliğe katılan arkadaşlarımız daha olacaktır. Fakat şimdi günün şartlarında biliyorsunuz. Yaklaşık 2.000 TL gibi yani 1.900 2.100 TL gibi gerek Bağ-Kur gerekse sigorta ödemeleri vardı. Bunu kaçımız ödeyebildi acaba? Kaçta, kaçımız ödeyebildi? Yani EYTnin çıkmasından ziyade acaba primlerinizi yatırabilecek mi? Gün sayısı alabildik mi esnaf olarak? Çok buhranlı günler geçirdik. Yani bu sadece 2022 ile alakalı değil. Biliyorsunuz, ağır bir koronadan çıktık. Evet, esnaf dükkanını açamadı, esnaf marşa basmadı. Acaba bunları yatırabilidi mi? Veya çalışırken kazanamadığı zaman eve ekmek mi alsın yoksa sosyal güvenlik kurumuna mı yatırsın? Şimdi onlar çıkacak meydana. Onlara da artık borçlanma mı olur? Olursa nasıl üstünden kalkılır mı? Şartların bu kadar ağır oluşunda bu tip sevindirici şeyler bazen de üzücü hale geliyor. Emeklilik güzel bir şey, inşallah herkes erişsin. Ama dediğim gibi biz küçük esnaf olarak yatıramadıysak bizim günlerimiz varsa nasıl yapacağız?

2023ten beklentiniz kazasız belasız bir sezon geçirmek diliyoruz inşallah. Tüm halkımızın da yeni yılını kutluyorum. Sağlıklı, mutlu bir şekilde girmelerini temenni ediyorum.