MEHMET AYTAÇ 

Çolakdedi. 

Söğütlük Ormanı’nın zaten halka ait olduğunu kaydeden SOL Pati Merkez İlçe Başkanı Çolak; “Adına Millet Bahçesi dedikleri rant bahçesine çevirmeye çalışan zihniyet Edirne halkının direnişiyle yenilgiye uğratıldı. Doğasına, ormanına sahip çıkan halk kazandı rant projesi mahkeme kararı ile durduruldu. Mahkeme’nin de halkın da kararı nettir. Söğütlük üzerinde yapılan çalışmayı durdurun, ihaleyi iptal edin! Söğütlük Kent Ormanı doğaldır, doğal kalsın” açıklamasında bulundu. 

“ÇILGIN PROJELERİNİZDEN BIKTIK!”

Çolak, Meriç Nehri’ndeki kanal projesini de eleştirdiği açıklamasında; “Gözünü rant bürümüş bu zihniyetlerin projeleri tabii ki son bulmuyor. Yine halkın tüm itiraz ve uyarılarına rağmen Balkanlar'ın en büyük nehirlerinden biri olan Meriç Nehri’nin her iki yakası beton duvarlarla kapatılarak “kanal” haline getirildi. Doğaya ve yaşama düşman bu projeye yapılan tüm itirazlara rağmen milyarlarca liralar harcandı ancak daha sonra “çirkin” bulunarak söküldü. Doğayı düşünmedikleri gibi halkın parasını da düşünmeyerek çarçur etmekten geri durmayanlar, “çirkin” projenin yerine hemen yeni projeler buldular. Yaptıklarından ders çıkarmayanlar yine yeterli inceleme ve araştırmalar yapmadan yeni bir “zarar” projesiyle yola çıktılar. Meriç Nehri üzerine kuracakları “Arşimet burgusu” olarak adlandırdıkları yapının savak betonları, inşaat tekniği açısından yetersiz derinlikte temellendirildiği için çökme yaparak yeni bir kamu zararı oluşmasına sebep oldu” dedi.

Çolak, açıklamasının sonunda; SOL Parti Edirne Merkez İlçe Örgütü olarak diyoruz ki

Söğütlük Edirne halkınındır, Söğütlük doğal kalsın, Sizin yeniden bize dayatmaya çalıştığınız rant projelerinizi istemiyoruz. Ormanı bahçeye çeviren nehri kanala dönüştüren ve ardı arkası kesilmeyen çılgın projelerinizden bıktık! Söğütlükten de Meriç Nehri’nden de elinizi çekin!” şeklinde tamamladı.