MEHMET AYTAÇ

Keşan Belediyesi tarafından 4 Nisan Dünya Sokak HayvanlarıKoruma Günü kapsamında düzenlenen programa katılan çocuklar, oynanan oyunlar ile hem keyifli anlar yaşadı hem de hayvan sevgisini pekiştirdi.  Keşan Belediyesi tarafından 4 Nisan Dünya Sokak Hayvanlarını Koruma Günü kapsamında düzenlenen program dün gerçekleştirildi. 

Keşan Atatürk Spor Salonu’nda saat 11.00 sıralarında başlayan programa; Keşan Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, Keşan Belediye Başkan Yardımcısı Nuran Uslu, Keşan İlçe Milli Eğitim Müdürü İlhan Saz, KEHAYKO Derneği Başkanı Sevinç Cebeci ile öğrenciler katıldı. 

“SAHİPLENDİRİYOR YA DA ALDIĞIMIZ BÖLGELERE BIRAKIYORUZ”

Programda ilk olarak Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Personeli Burhan Balkarlı, müdürlük olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verirken, şunları söyledi: “Bir yıl içerisinde bin 200’ü aşkın patili dostumuzun kısırlaştırma, aşılama ve rehabilitasyon uygulamalarını yapıyoruz. Bu uygulamalar sonrasında patili dostlarımızı sahiplendiriyor ya da aldığımız bölgelere bırakıyoruz. Patili dostlarımızın sağlıklı geçen süreçlerinde bizler geçici olarak patili dostlarımızı besliyor, bakımını yapıyor ve hasta iseler tedavilerini yapıyoruz. İlçemizde, sahil bölgelerimizde patili dostlarımız için otomatik suluk ve mama odaklarımız mevcut olup, hava şartlarının zorlaştığı dönemlerde belirli periyotlarla mama dolumlarını gerçekleştiriyoruz. Patili dostlarımız her zaman bizlerle birlikte; her sokakta her mahallede, her okulun bahçesinde, her evin girişinde peki bizler ne yapmalıyız. Patili dostlarımızın temiz gıda ve su ihtiyaçlarını karşılaması için uygun yerlere mama ve su kapları koymamız gerekiyor. Unutmayın yalnız değiliz bir gün değil her gün biz ile birlikte yaşayan patili dostların yanında bulunalım.” 

“DERNEK OLARAK BELEDİYEMİZ İLE İŞBİRLİĞİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Daha sonra söz alan Cebeci ise sokak hayvanlarına karşı herkesin sorumlulukları olduğunu ifade ederek, “Sokaklar can dostlarımızın yaşam alanları. Onların bizden sevgi bekliyor. Sorumluluklarımızın bilincinde olarak, küpesiz bir hayvan gördüğümüzde belediyemize bildirebiliriz, yaraları bir can dostumuzu gördüğümüzde belediyemize bildirebiliriz. Biz de dernek olarak can dostlarımız için belediyemiz ile işbirliğinde çalışıyoruz” dedi.

Sevinç Cebeci’nin ardından söz alan HAYDİ Polis Memuru Gülşah Koplay ve Muhammed İsmail Gül ise çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların önüne geçmek, vatandaşlarımızın da bu konuda duyarlılığını arttırarak bu mücadeleye paydaş etmek için HAYDİ adı altında bir mobil ihbar aplikasyonu hakkında bilgi verdi.

“ONLARIN HAKLARINI KENDİ HAKLARIMIZDAN AYRI TUTAMAYIZ”

Programda son olarak Helvacıoğlu söz aldı. Sokak hayvanlarının büyük Keşan ailesinin bir parçası olduğunu dile getiren Mustafa Helvacıoğlu, şöyle konuştu: “Bu dünyada yalnız değiliz. Güzel ve sessiz dostlarımız var. Onlar bizsiz olamaz. Ama biz de onlarsız olamayız. Doğa insansız yapar, ama insan doğasız yapamaz. Hayvanlara karşı acımasız olan, iyi bir insan da olamaz. Bırakın iyi bir insan olmayı, hatta insan bile olamaz. Yerdekilere merhamet etmeyene, göktekiler de merhamet etmez. Şunun altını çizmek istiyorum. Bir ülkenin, hatta bir mahallenin gelişmişlik düzeyi orada yaşayan hayvanlara yapılan muameleyle anlaşılır. Eğer bir yerde, sokak hayvanları açsa, açıktaysa, insan utanmalıdır. Şiddet ve istismara uğruyorsa insanlık utanmalıdır. Bu sebeple haklarımız birdir. Onların haklarını kendi haklarımızdan ayrı tutamayız. Uyumlu ve ahenkli bir Keşan’ı ancak böyle birlikte kurarız. Bir sokak kedisi, Keşan sokaklarında huzurla yürüyorsa, bundan gurur duyarız. Keşan’da bir sokak köpeğinin açlıktan kemikleri görünmüyorsa, bir deri bir kemik kalmamışsa insanlığımızla iftihar ederiz. Bir leylek, Keşan’a gelip yuva kurmuşsa misafirperverliğimizle övünürüz.  Çünkü; biliriz ki sadece bir sokak hayvanını değil, ruhlarını da besleyen Keşanlılar vardır. Biliriz ki elinden, dilinden zarar gelmeyen Keşanlılar vardır. Biliriz ki bu dünyada misafir olduğunu bilen ve misafir de eden Keşanlılar vardır. Keşan’ın en yüksek yeri koru dağlarıdır. Keşanlıların en yüce tarafıysa sokak hayvanlarını korumasıdır. Bir sokak hayvanını sahiplenen herkes en az Saros kadar güzeldir. Keşan’da sadece yollar buluşmaz. Keşan insan ve hayvan sevgisinin de buluşma yeridir. Onun için, bundan sonrada özellikle çocuklarımız, hayvan sevgisiyle büyüsün. Bu sevgi olsun ki Keşan ve tüm dünya güzelleşsin.”

“KEŞAN BELEDİYESİ CAN DOSTLARIMIZ İÇİN ÖRNEK PROJELER YAPMIŞTIR”

Keşan Belediyesi olarak sokak hayvanlarını korumak ve kollamak için çalışmaya devam ettiklerini belirten Helvacıoğlu, sözlerini şöyle tamamladı: “Yaşam şartlarını daha iyi yapmak için uğraşıyoruz. Bilin ki; yaşadığınız bu şehrin belediyesi, can dostlarımız için sadece Edirne ve Trakya’ya değil Türkiye’ye örnek ve öncü projeler yapmıştır. Ama her şeyin özeti; Keşan Belediyesi onlara bir gün değil her gün sahip çıkmıştır. Bu vesileyle; sevginin, dostluğun, paylaşımın en güzel örneklerini barış ve huzur içinde yaşamak dileğimle Dünya Sokak Hayvanları Günü'nün farkındalık yaratması arzusuyla emeği geçenlere teşekkür ediyor, sizlere katılımlarınız için şükranlarımı iletiyor, güzel çocuklarımıza sevgilerimi sunuyor sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum.” Konuşmaların ardından programa katılan öğrencilere, Keşan Belediyesi Veterinerlik İşleri Müdürlüğü’nün kullandığı ekip ve ekipmanlar tanıtıldı. 

Program, düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ve okullara ödüllerinin takdim edilmesinin ardından sona erdi.