MEHMET AYTAÇ

SPOR SALONUNUN ZEMİNİ YENİDEN YAPILACAK

Nisan 2022’de tadilat ve yenileme çalışmaları tamamlanarak hizmete giren Keşan Atatürk Spor Salonu için aradan geçen 16 ayın ardından, tekrar zemin yenileme ihalesi yayınlandı. Keşan Belediyesi tarafından verilen ihale ilanında, “kapalı spor salonunun yüzeyine FIBA onaylı ahşap parke yapılması” ibaresi yer aldı. 

HELVACIOĞLU; “SPOR SALONUNU BİTİRDİK” DEMİŞTİ

Oysaki Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, 2 Nisan 2022 günü Atatürk Spor Salonu’nda Cumhur İttifakı ilçe başkanları ve belediye yetkileri ile birlikte düzenlediği basın açıklamasında, salon ile ilgili çalışmalar kapsamında; “Yaklaşık 1,5 yıldır 40 yıllık Keşan Atatürk Stadı’nda ve kapalı spor salonunda bir takım yenilemelere gittik. Pandemi nedeniyle bir takım gecikmeler de olsa çok şükür bitirme noktasında olduğumuzu belirtmek isteriz. Atatürk Kapalı Spor Salonu’nu gördüğünüz gibi bitirdik” demişti. 

“SALONUMUZ STANDARTLARA UYGUN” DEMİŞTİ, YENİ ZEMİN İHALESİ AÇILDI

Helvacıoğlu, buradaki açıklamalarının devamında, spor salonundan ve fen işlerinden sorumlu belediye yetkilerinden aldığı bilgilerle, Atatürk Spor Salonu’nun zeminin “standartlara uygun bir şekilde” hazır olduğunu ifade ederek; “Yıkıp yeniden yapmak yerine en azından 10 yıl belki 15 yıl idare edecek şekilde yenilendi. Pırıl pırıl bir kapalı spor salonumuz oldu. Biz teslim aldık müteahhitten. Standartlara uygun salonumuz Keşan’a hayırlı olsun” şeklinde demeç vermişti. 

ZEMİN STANDARLARA UYGUN YAPILMADI MI?

Spor salonundaki birçok çalışmanın ardından standartlara uygun bir salon olduğu söylenmesine rağmen neden tekrar zemin ihalesinin açıldığı ise merak konusu oldu. Keşan’ın hiçbir salon branşında profesyonel liglerde oynayan takımı bulunmamasına ve Avrupa kupaları mücadelesinde yer alamayacak olmasına rağmen, neden FİBA onaylı zemin ihalesi açıldığı ile ilgili kamuoyunun soruları cevap bekliyor. En az 10 yıl idare edecek şekilde hazırlandığı söylenen salonun o dönemki tadilat işlerinde hata mı yapıldığı, işlerin o dönem ne kadara mâl edildiği ve yeni zemin için ne kadar harcanacağı da cevap bekleyen diğer sorular arasında. 

TFF, KEŞAN ATATÜRK STADI’NA ONAY VERMEDİ Mİ? 

Öte yandan bir türlü tam olarak bitirilemeyen ancak vatandaşların yürüyüş ve spor yapmaları için açık tutulan Keşan Atatürk Stadı ile ilgili de ihaleler yayınlanmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün Gündem Saros Gazetesi’nde yayınlanan ihale ilanına göre Keşan Atatürk Stadı’na iki adet portatif tribün ve sentetik futbol sahasının yanındaki yolun yapımı gerçekleştirilecek. Dün Medya Keşan Gazetesi’nde yer alan ihale ilanında ise Keşan Atatürk Stadı’nda kullanılmak üzere iki adet çim biçme traktörü, bir adet yol çizme makinesi ve üç adet konteyner alınacağı görüldü. Bu ihalelerin ise geçtiğimiz ay içerisinde stadı denetlemeye gelen Türkiye Futbol Federasyonu yetkililerinin olumsuz ya da eksik raporu verdiği öğrenilen kusurlar için mi açıldığı merak ediliyor? 

STAD VE SPOR SALONU İÇİN MERAK EDİLEN SORULAR

Tüm bu gelişmeler ve neredeyse 3 yıldır devam etmesine rağmen bitmeyen Keşan Atatürk Stadı ve Atatürk Spor Salonu için yetkililerden şu soruların cevaplanmasını kamuoyu adına talep ediyoruz: 

1- Keşan Atatürk Stadı yenileme çalışmaları için 2019 yılından beri kaç kez ihale açıldı?

2- Atatürk Spor Salonu yenileme çalışmaları için 2019 yılından beri kaç kez ihale açıldı?

3- Keşan Atatürk Stadı ve Atatürk Spor Salonu için açılan ihalelerin sonunda müteahhitlerden teslim alınan işler yeterince denetlendi mi? Kusurlu işler var mı? Varsa gerekli yaptırımlar uygulandı mı?

4- Stat ve spor salonu için 2019’dan bugüne ne kadar harcama yapıldı? Bu harcamaların ne kadarı Keşan Belediyesi tarafından karşılandı?

5- Stat ve spor salonu tadilatları için başka ihaleler açılacak mı?

6- TFF’nin Keşan Atatürk Stadı için verdiği raporda neler yazıyor?

7- Spor salonu zemini 16 ay önce yenilenmişken, neden yeniden zemin ihalesi açıldı?

8- Keşan Atatürk Stadı’nda tribün ve soyunma odaları ile seyirci giriş-çıkışları güvenlik standartlarına uygun mu? 

9- Bu sezon Keşan Atatürk Stadı’nda futbol müsabakası oynanabilecek mi?