BOZTEPE, HACIKÖY, UZUNKÖPRÜ, SULUCA. Buğday hasat sezonunun başlamasıyla birlikte tarım makineleri kaynaklı yangınlarda yüzlerce dönüm ürün ziyan oldu. Ülke ekonomisine ve milli gelire büyük darbe vuran yangınların çoğunlukla biçerdöver kaynaklı olması, tarım makinelerinin hasat sezonu öncesinde gerekli bakımların yapılıp yapılmadığı sorusunu gündeme getirdi.

MEHMET AYTAÇ

Türkiye’nin buğday üretim alanlarından biri olan Trakya’da hasat sezonu başladı. Keşan ve çevre ilçelerin köylerinde de buğday hasadı tüm hızıyla sürerken, biçim sırasında çıkan yangınlar, tarım makinelerinin güvenli olup olmadığı konusunda tartışma yarattı. Özellikle biçerdöver kaynaklı yangınlar nedeniyle birçok yerde yüzlerce dönüm buğday yanarken bu konuda yetkililerin bazı sorulara cevap vermesi bekleniyor.

Buğday hasadı yapmak için kullanılan biçerdöverler gerektiğinden fazla mı çalıştırılıyor?

Sıcak havanın da etkisiyle makinelerdeki aşırı ısınma mı yangınların çıkmasına neden oluyor? 

Biçerdöver operatörlerinin gerekli eğitimleri tam olarak veriliyor mu? Operatörler, makineleri dinlendiriyor mu? Makinelerde olası bir yangına acil müdahale edebilecek yangın söndürme sistemleri var mı? Varsa bu sistemler sağlıklı bir şekilde çalıyor mu? Hasat sırasında biçerdöverlerin yakınında önlem amaçlı olarak su tankerleri bulunduruluyor mu? Balya makinelerinin bakımları yapılıyor mu? Bu makinelerin kayıtlı olduğu bir kurum ya da kuruluş var mı? Denetleme yetkisi kimde?

BOZTEPE’DE HASAT SIRASINDA 350 DÖNÜM BUĞDAY YANDI

14 Haziran 2024 Salı günü öğlen saatlerinde Boztepe ile Türkmen köyleri arasında buğday hasadı sırasında çıkan yangın, rüzgârın da etkisiyle hızla büyüyerek 350 dönümlük ürünün yanmasına sebep olmuştu. Yangının ardından biçerdöver sürücüsü ifadesi alınmak üzere İlçe Jandarma Komutanlığı’na götürülmüştü.

HACIKÖY’DE 100 DÖNÜM BUĞDAY YANDI

20 Haziran 2024 Perşembe günü akşam saatlerinde ise yine hasat sırasında Hacıköy ve Pazardere köyleri arasındaki ekili alan yanmış ve 100 dönüm buğday tarlası zarar görmüştü. Yangının biçerdöverden kaynaklandığı öğrenilmişti.

UZUNKÖPRÜ’DE DE 90 DÖNÜM KAYIP YAŞANDI

23 Haziran 2024 Pazar günü ise bu kez Uzunköprü’ye bağlı Çalıköy’de hasat sırasında biçerdöverden sıçrayan kıvılcımlar yangına sebep oldu. Biçerdöverin de tamamen yanarak kullanılamaz hale geldiği yangında 90 dönüm buğday tarlası ile 150 dönüm anız alanı zarar görmüştü.

SULUCA’DA BALYA MAKİNASI ORMAN YANGININA SEBEP OLUYORDU

Önceki gün Suluca köyünde ise saman balyası bağlama sırasında balya makinesinden çıkan kıvılcımlar yangına sebep oldu. Orman yakınında bulunan tarlada başlayan yangın köylülerin de çabasıyla ormana sıçramadan söndürülürken, büyük bir felaketin eşiğinden dönüldü.

ATIKLAR VE ANIZLAR DA YANGINLARA SEBEP OLUYOR

Öte yandan hayvan gübrelerinin bilinçsiz şekilde atılması ve hasat sonrası anız yakılması da büyük riskleri beraberinde getiriyor. 19 Haziran 2024 Çarşamba günü Karacaali köyü yakınlarındaki alana atılan hayvan gübreleri sıcak havanın etkisiyle yanmaya başlamış ve yangın neyse ki büyümeden söndürülmüştü. Son olarak geçtiğimiz gün Edirne Karaağaç Mahallesi’ndeki bir tarlada anız yakılmış ve rüzgârın da etkisiyle kontrolden çıkan alevler yerleşim yerlerine kadar ulaşmıştı. Yangında çok sayıda saman balyası zarar görmüştü.  

ARTIK KALICI ÖNLEMLER ALINMALI

Tüm yaşanan bu yangınların ardından hem üretici hem de milli ekonomi büyük zarar görürken, makine, anız ve atık sebebiyle oluşan bu olumsuzluklar karşısında gerekli denetim ve yaptırımların uygulanması isteniyor. Bu konuda artık kalıcı önlemlerin alınması bekleniyor.

Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü Kıbrıs Barış Harekatı’nın 50. yıl dönümü

Muhabir: MEHMET AYTAÇ