BÜLENT SAYLAM

Tekin, 2023 yılı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,5 puan azalarak yüzde 61,9 olarak gerçekleştiğini, enerji verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 9,7 puan azalarak yüzde 68,8 olarak kaydedildiğini söyledi.

DIŞ TİCARET AÇIĞI 73 MİLYAR 618 MİLYON DOLAR OLARAK AÇIKLANDI

Ticaret Bakanlığının 3 Ağustos tarihinde açıkladığı verilere göre değerlendirmede bulunan Tekin, açıklamasına şöyle başladı: “2023 yılı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracat % 8,4 oranında artışla 20 milyar 93 milyon dolar, ithalat ise % 11,1 oranında artışla 32 milyar 476 milyon dolar olarak gerçekleşti. Temmuz ayındaki dış ticaret açığı 12 milyar 383 milyon dolar olurken, Ocak-Temmuz dönemi dış ticaret açığı 73 milyar 618 milyon dolar olarak açıklandı. 2023 yılı temmuz ayında geçen yılın aynı ayına göre; ihracatın ithalatı karşılama oranı 1,5 puan azalarak yüzde 61,9 olarak gerçekleşti. Enerji verileri hariç tutulduğunda ise, ihracatın ithalatı karşılama oranı 9,7 puan azalarak yüzde 68,8 olarak kaydedildi.” 

YILSONUNDA 100 MİLYAR DOLAR ÜZERİNDE BİR AÇIK SÖZ KONUSU OLACAK

Döviz kuru artışı, enflasyon, ÖTV derken bir krizimiz daha olduğuna vurgu yapan Tekin, açıklamasını şöyle sonlandırdı: “Ticaret Bakanlığının açıkladığı dış ticaret verilerine göre ülkemizin dövize ihtiyacı artmaktadır. Ocak-Temmuz döneminde 143 milyar dolar ihracata karşılık 217 milyar dolar ithalat gerçekleşti. Aradaki fark 73 milyar dolar oldu. Böyle devam etmesi durumunda yılsonunda 100 milyar dolar üzerinde bir açık söz konusu olacaktır. Hükümet sadece ihracat rakamlarını söylemekte, ithalat rakamlarını ise sessiz geçmeye çalışmaktadır. Ancak bu durum sürdürülebilir olmaktan çıkmıştır. Acil olarak üretime dayalı, genel ve yaygın bir kalkınma programı hayata geçirilmelidir. Aksi halde döviz, faiz, borç sarmalından ülkemizin kurtulması mümkün görünmemektedir. Finans piyasasını önceleyen değil, halkın refahını öne çıkaran, adil gelir dağılımı sağlayan, faizsiz bir model olan adil ekonomik sistem ivedilikle tesis edilmelidir.”