BÜLENT SAYLAM

Kayalı,Buğday hasadımızın devam ettiği bu günlerde öncelikle tüm çiftçilerimize bol bereketli bir harman dönemi diliyoruz. Bu harman döneminde  üreticimizden bizlere iletilen Toprak Mahsulleri Ofisi randevu sistemi ile  ilgili aksaklıkları iletmek ve çözüm yollarını belirlemek adına vakit kaybetmeden harekete geçmiş bulunmaktayız.” dedi.

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Özcan Kayalı, ziraat odası olarak Uzunköprü TMO Ajans Müdürü Metin Derdiyok ve TMO Edirne Bölge Müdürü İbrahim Duman ile  randevuların ve alım politikalarının nasıl devam edeceği konusunda görüş alıverişinde bulunduklarını kaydetti.

TMO AJANS MÜDÜRLÜĞÜNDEN BİLGİ ALDIK

Kayalı, ziyaret hakkında şunları söyledi: “Kendileri bu konuda bizlere TMO genel müdürlüğünün talimatları doğrultusunda çiftçinin ürettiği bütün buğdayı almaya talip olduklarını belirttiler. İlçemizde Hamidiye, Salarlı köylerinde alım yeri hazırlıkları olduğunu ve bunun yanında Çöpköy bölgesinde de alım yeri arayışında bulunduklarını belirttiler. Bu yerlerin açılmasıyla birlikte alımlarında hızlanacağını ve yine ilçemizde TMO günlük 1000 ton, Lisanslı depoculuk merkezinde de TMO adına günlük 1500 ton alım yapıldığını, diğer alım noktalarının açılması ile birlikte bu rakamın çok daha yükseğe çıkacağını ifade ettiler.

UNUTMAYALIM Kİ ÜRETİCİ ÜRETECEK Kİ HERKES KAZANSIN

Uzunköprü Ziraat Odası Başkanı Özcan Kayalı açıklamasını şu sözlerle sonlandırdı: “TMO yetkilileri bizlere ayrıca ürün akışı devam ettiği müddetçe alımların devam edeceğini ve sürece dair üreticiden biraz sabır göstermelerini rica ettiler. Bizler ziraat odası yönetimi olarak alım noktalarının bir an önce açılması gerektiğini ifade ederken, yine üreticimizin mağduriyetinin azaltılması adına   odamıza ait olan istasyon mahallesinde bulunan fabrika alanının  kantarı ile birlikte açık silo alanı olarak kendilerine tahsis edeceğimizi ifade ettik. Yine alım sürecinin uzun süreceğinden ötürü  çiftçimizin  mağdur olmaması için  buğday alım ödemelerine ilişkin sürenin 1 aydan 15 güne indirilmesi arzumuzu da TMO müdürlüğüne ilettik. Bu arzumuzun hayata geçeceğine inanıyoruz. Son olarak piyasa koşulları dikkate alınarak tüccarlarımızda alım fiyat politikalarını gözden geçirmelerini ve üreticimizi mağdur etmemelerini kendilerinden bekliyoruz. Unutmayalım ki üretici üretecek ki herkes kazansın.”