Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık:

‘Alan başkanlığı’ kurulması konusunda herhangi bir karar alınmadı, sadece öneri getirildi

HÜSEYİN ÜNSAL YÜCEL

Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, CHP Keşan İlçe Başkanlığı'nın Keşan ve Enez ilçelerine kıyısı bulunan Saros Körfezi bölgesinde, alan başkanlığı oluşturularak ranta açılacağı ve talan edileceği yönündeki iddialarına yanıt verdi. ‘Alan başkanlığı’ kurulması konusunda herhangi bir karar alınmadığını, sadece öneri getirildiğini hatırlatan Vali Kırbıyık, rant ve talan iddialarına ise sert cevap verdi. Kırbıyık, "Bir ilin valisinin bir bölgeyle ilgili önerisinin altında yağma aramak, talan aramak yani ifadeleri de dikkatle seçerek kullanmak istiyorum, bir özensizliktir. Yani bunu da biz muhataplarımıza yakıştıramıyoruz" dedi.

Keşan’da, geçen cumartesi günü Saros Körfezi Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi Çalıştayı gerçekleştirildi. Toplantı Keşan Ticaret ve Sanayi Odası toplantı salonunda, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık'ın başkanlığında yapıldı. Toplantıda Saros bölgesi için 'alan başkanlığı' kurulması önerisi ve Vali Hüseyin Kürşat Kırbıyık'ın bölgede çok başlılık olduğu söylemleri, CHP ilçe Başkanlığı’nın tepkisini çekti. CHP Keşan İlçe Başkanı Recep Pekcan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ve Edirne Milletvekili Doç Dr. Okan Gaytancıoğlu ile geçen Salı günü basın açıklaması yapıp, bölgenin ranta açılacağı iddiasıyla alan başkanlığı düşüncesine karşı olduklarını belirtti. Vali Kırbıyık da açıklamalar üzerine dün Edirne Valiliği'nde basın toplantısı yaparak konuya açıklık getirdi.

ALAN BAŞKANLIĞI SADECE ÖNERİ, ETE KEMİĞE BÜRÜNMÜŞ BİR ŞEY YOK

Gerçekleştirilen toplantıdaki temel amaçlarının, Saros bölgesinin gelişimiyle ilgili aksayan yönlerini tespit etmek olduğunu kaydeden Vali Kırbıyık, "Sabahki oturumda basına açık bölümünde ben de Saros'la ilgili kendi kişisel görüşlerimi paylaştım. Yaklaşık 7 aydır burada görev yapıyorum. Gözlemlerim oldu. Çalışmalarımız oldu. İncelediğimiz dosyalar oldu. Ben de doğal olarak bu ilin valisi olarak görüşlerimi açıkladım. Tespit ettiğimiz avantajlar vardı, dezavantajlar vardı. Bunları söyledik. Bir de bir öneri getirdik, alan başkanlığıyla ilgili bir önerinin tartışılmasını istedik. Bakın şunu söylemedik. Biz alan başkanlığı çalıştık, hazırladık, sunuyoruz, yapıyoruz demedik. Bu bölge için mevcut Türk idare sisteminde alternatifler şunlar dedik. Bunu yaparken temel amacımız; bakın bu bir fikir boyutunda, daha henüz ete kemiğe bürünmüş, çalışması yapılmış, bakanlıklara taşınmış ya da kamu kurum ve kuruluşlarıyla burada bir noktaya getirilmiş bir iş değil. Sadece konunun tüm taraflarının bilgisi olsun ve fikirlerini alalım. Ve bundan da büyük mutluluk duyuyoruz, yani tartışılmasından da. O toplantıda destekleyen de oldu, eleştiren de oldu. Olacaktır da doğaldır. Yani herkesin bunu desteklemesi filan beklemiyoruz. Eleştirenlerin de olacağını öngörüyoruz. Karşı çıkanların da olacağını öngörüyoruz. Ki bu tartışma yapılıyor" dedi.

ÖNERİNİN ALTINDA YAĞMA VE TALAN ARAMAK ÖZENSİZLİKTİR

CHP Keşan İlçe Başkanlığı’nda yapılan açıklamada ifade edilen 'rant ve talan' gibi iddialara da değinen Vali Kırbıyık, "Bu tartışmalar yapılırken değerli arkadaşlar bazı kriterlerimizin, bazı sınırlamalarımızın olması lazım. Yani nedir bu sınırlama? Yani kişilik haklarıyla ilgili durumlarımız var. Kurumların saygınlığıyla ilgili sorumluluklarımız var. Kamu yöneticilerinin gündelik siyasi tartışmalarının dışında tutulmasına dair sorumluluklar var. Bakın dün bir siyasi partimizin Keşan İlçe Başkanlığı'nda bir toplantı gerçekleştirildi. Ben de gece gördüm açıklamaları. Şimdi ifadelere bakıyorum. Yani karşı çıkmak yine söylüyorum çok doğal. Ama karşı çıkılırken yağma, talan işte peşkeş çekme, rant. Değerli arkadaşlar ne oluyoruz. Yani hakikaten ne oluyoruz? Ben anlamıyorum. Bir fikri söylemişiz ve bu fikrin tartışmasını arzu ediyoruz. Karşı çıkmak yine altını çizerek söylüyorum, çok doğal hakkı, herkesin çok doğal hakkı. Herkes karşı çıkabilir. Bunun Saros'a fayda getirmeyeceğini ifade edebilir. Zarar verebileceğini düşünebilir, başka modeller önerebilir. Ama bir ilin valisinin bir bölgeyle ilgili önerisinin altında yağma aramak, talan aramak yani ifadeleri de dikkatle seçerek kullanmak istiyorum, bir özensizliktir. Yani bunu da biz muhataplarımıza yakıştıramıyoruz" diye konuştu.

SORUMLULUKLARIMIZI BİLİYORUZ, ONA GÖRE DE GAYRET EDİYORUZ

Siyasi tartışmalardan uzak durmaya özen gösterdiğinin altını çizen Vali Kırbıyık, "Benim burada bir sorumluluğum var. Ben kamu kurumlarının buradaki en üst yöneticisiyim. Siyasi tartışmaların içerisinde bir aktör değilim. Bundan uzak durmak için de elimden geldiğince özen gösteriyorum. Ama bu sorumluluk sadece bana ait değil. Siyasi aktörlerin de bu sorumluluğu aynı şekilde taşıması lazım. Yani bir valinin önerisiyle ilgili olarak bir tartışma yapılacaksa buradaki söylenecek ifadelerin belli çizgiler içerisinde kalması hem kişilik hakları açısından son derece önemlidir, hem o kurumlara saygınlığı açısından önemlidir. Arkadaşlar ben Edirne valiliğinin iki yüz dördüncü valisiyim. Benden sonra da valiler gelecek, benden önce de çok vali geldi gitti. Biz bu bilincin içerisindeyiz. Buradaki sorumluluklarımızı biliyoruz. Ona göre de gayret ediyoruz. Ama bu yine ifade ediyorum; Edirne valiliğinin kurumsal saygınlığının korunması benim kadar buradaki diğer siyasi aktörlerin de görevi. Bu sorumluluğa herkes riayet etmek durumunda, dışına çıkılmamasını özellikle herkesten istirham ediyoruz" ifadelerini kullandı.

BANA GÖREVLERİMİ HATIRLATMAK ŞIK DEĞİL

Bölgedeki çok başlılığın giderilmesi yönündeki ifadelerine de açıklık getiren Vali Kırbıyık, "Burada belediye meclislerinin bir görevinden bahsediyoruz ve buradaki belediye meclisleri kendi görevini yürütürken elbette kendi değerlendirmelerini yapıyorlar. Birbirlerinin altlık veya üstlük ilişkisi olmadığı için planlar birbirinden bağımsız yürüyor ve sonuçta da bence bir bütüne hizmet etmiyor. Bunu ifade ediyoruz. Ama vali olarak benim görevlerimi hatırlatmak bence şık bir durum değil. Ben görevlerimi biliyorum. Ve o görevlerimin sınırları içerisinde de kalmaya mümkün olduğunca özen gösteriyorum" şeklinde konuştu.